Silifke Görülecek Yerler

Akdeniz’in doğasını, tarihini ve kültürünü huzurlu bir şekilde üzerine giyinen Silifke, Mersin’in en büyük ilçesi konumundadır.Silifke Görülecek Yerler - Silifke En İyi 10 Yapılacak Şey

Akdeniz'in doğasını, tarihini ve kültürünü huzurlu bir şekilde üzerine giyinen Silifke, Mersin'in en büyük ilçesi konumundadır.

Yaz turizminin en hareketli bölgelerinden biri olan Silifke, tertemiz denizi, birbirinden güzel kumsalları ile her yıl binlerce turisti mest etmektedir. Sadece doğası değildir bu bölgeyi cezbedici kılan. Aynı zamanda tarihiyle, kültürüyle ve yöresel lezzetleriyle de tatilcilerin beğenisini kazanır.

Silifke tarih boyunca çok fazla yerleşim gördüğü için eski kalıntılar açısından oldukça zengin bir ilçedir. Silifke'de yapacağınız tatil uzun olacaksa bu bölgeyi karış karış gezmeyi sakın ihmal etmeyin. Tabii Silifke'de yapılacak aktivitelere de dahil olmanızı öneririz. Silifke'de yapılacak şeyler listenizi vereceğimiz bilgiler doğrultusunda hazırlayabilirsiniz. İşte yapılması tavsiye ettiğimiz aktiviteler:

Güzel bir kahvaltı, güne dinç başlamanızı sağlayacaktır. Silifke halkının kendi ürettiği reçellerle dolu, sıcacık ekmeğin masanızda size eşlik ettiği keyifli ve uzun bir kahvaltı yapabilirsiniz. Silifke'de gün uzun geçeceği için kahvaltının önemi büyük. Bu sebepten dolayı sağlam bir kahvaltı yapmadan güne başlamayın.

Yürüyüşler yaparak Silifke'nin doğasına yakından tanık olabilirsiniz kahvaltının hemen ardından. Toros Dağları'nın eteklerini keşfedebilir ve ruhunuzu yenileyebilirsiniz bu yürüyüşler sayesinde. Bir sokaktan çıkıp diğer sokağa girdiğinizde yollarınıza ağaçların gölgeleri düşecek.

Tabii ki Göksü Nehri'nde bir rafting zaman ve mekan kavramını unutturacak en keyifli aktiviteler arasında olacak. Eğer raftinge ilginiz varsa ve bu sporu yaparken keyif alıyorsanız raftingin o haz veren hissini kesinlikle yaşamalısınız. Göksu Nehri'nin sadece 1-2 zorluk derecesine sahip parkuru var. Diğer parkurların hepsi yeni başlayanlar için oldukça ideal.

Silifke'de görmeniz gereken yerleri iki-üç güne sığdırabilirsiniz. Tabii özel aracınız yanınızdaysa elinizden geldiği kadar bölgenin kültürüne ve tarihine tanık olacağınız yerlerin tamamını gezmenizi öneririz. Cambazlı Kilisesi'ni, Taşucu Arslan Eyce Amphora Müzesi'ni Narlıkuyu Mozaik Müzesi'ni, Olba Antik Kenti'ni, Aya Tekla Kilisesi'ni, Silifke Kalesi'ni, Mezgit Kalesi'ni ve Uzuncaburç Kalıntıları'nı görmeden tatilinizi sonlandırmayın. Tabii bölgenin en keyifli keşif yeri olan Narlıkuyu'daki Astım Dilek Mağarası'nı da görülecek yerler listenize dahil edebilirsiniz.

Dağcılık: Aktivitelerinizin güzergahını sadece Silifke ile sınırlamak istemiyorsanız Mersin ve çevresinde de tatilinize renk katacak birçok aktivite seçeneği mevcuttur. Dağcılık en adrenalin dolu sporlardan birdir. Demirkazık, Alaca, Cebel Gölü ve Güveller dağcılık için bir cennettir adeta.

Yamaç Paraşütü: Adrenalin dolu sporları seviyorsanız yamaç paraşütü de ilginç bir seçenek olabilir sizin için. Mersin'in güzelliklerine birde tepeden bakmak, özgürlük duygusunu tüm iliklerinizde hissetmek ve adrenalin duygusunu doyasıya yaşamak istiyorsanız mutlaka denemelisiniz bu sporu. Arslanköy Yaylacık, Tarsus Kartaltepe, Erdemli – Akpınar Köyü ve Gelincik Tepesi ise yamaç paraşütü için en uygun parkurlar arasında yer alır.

Jeep Safari: Mersin ve Silifke çevresinde doğa ile iç içe zaman geçirip, eğlenerek yapabileceğiniz birçok renkli aktivite yer alır. Bunlardan biri de jeep safaridir. Anamur – Kazancı, Erdemli – Kırobası ve Silifke-Uzuncaburç parkuru en sık tercih edilenler arasında gelir.

Silifke'nin zengin bir mutfağı var. Bu sebepten dolayı tatmanızı önerdiğimiz yemeklerin sayısı da bir hayli fazla. Keşkek, topalak, içli köfte, kulaç çorbası, yahni, bazlama, çileme, övelemeç ve çökelekli saç böreği ve balık buğulamanın tadına mutlaka bakmalısınız. Bu lezzetleri deneyeceğiniz birçok lokanta ve restoran bulunuyor Silifke'de.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın