Mersin Gezi Rehberi

Yorum Yok

Rota Önerileri Seyhan Ahen

Mersin Gezi Rehberi
Mersin; kadim tarihi, harika yemek kültürü ve canlı atmosferi ile hem kültürel hem de eğlence dozu yüksek gezilerden hoşlanan bireylerin kolayca ilgisini çekebilen bir kent. Eğer bu göz alıcı Akdeniz şehrini ziyaret etme hayalleri kuruyorsanız, tam da doğru yere geldiniz. Sizler için hazırladığımız Mersin gezi rehberindeki bilgiler ışığında kolayca kendi gezi programınızı oluşturabilirsiniz. Mersin planlarınızı yaparken bu yazımıza ek olarak Keşif Rehberi'nde bulunan Mersin Cennet Cehennem Obrukları yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Mersin'in Kökenlerinden Günümüze

Mersin Gezi RehberiDoğusunda Adana, batısında ise Antalya yer aldığı için Mersin, daha önce hiç ziyaret etmemiş gezginlerin radarından kolaylıkla kaybolabiliyor. Fakat unutmamak gerekiyor. Bu şehir, binlerce yıldır Akdeniz'in doğusundaki en önemli limana ev sahipliği yapıyor.Limanın varlığı, tıpkı bugün olduğu antik dönemlerden itibaren Mersin'in ekonomik anlamda güçlenmesine katkıda bulunmuş. Fakat arkeolojik çalışmalar sayesinde kentin kökenlerinin, günümüzden 8.300 yıl öncesinde Yumuktepe'de atıldığına dair kesin ipuçlarına ulaşılmış.

Altınorfoz Otel

  Otel
 • Narlıkuyu Mah /
 • Silifke /
 • Mersin

Tesis Fiyatı

27 Mart 2023 giriş oda fiyatı

1499 TL

En Uygun Fiyata Git

Bir dönem kendi parasını basacak kadar güçlenen kent, en ihtişamlı haline Roma İmparatorluğu döneminde bürünmüş. İmparatorluk sınırları dâhiline geçmesinden sonra Hadrianopolis ismiyle anılmaya başlanan kadim yerleşime, kimisi günümüze ulaşmayı başarmış birçok anıtsal yapı inşa edilmiş.Mersin, ekonomik anlamda en son sıçramasını ise Amerikan İç Savaşı'nın yaşandığı dönemde gerçekleştirmiş. Çukurova'da yetiştirilen pamuk, Mersin'deki limandan kalkan gemiler sayesinde Kuzey Amerika'ya taşınmış.Mersin Gezilecek Yerler

Mersin, Akdeniz'in önemli limanlarından birini bünyesinde barındırmasının etkisi ile her daim farklı medeniyetlerin birbirleriyle etkileşim halinde olduğu bir kent profili çizmiş. Bu durum, kenti kültürel açıdan zenginleştirmiş.

Mersin Arkeoloji Müzesi

Mersin Gezi RehberiSeyahatiniz esnasında asıl amacınız kentin tarihi hakkında detaylı bilgi sahibi olmaksa, rotanızı ilk önce kent merkezinin kuzeyindeki Yumuktepe Höyüğü'ne ve Adamkayalar'a çevirebilirsiniz. Daha sonrasında yürüme mesafesindeki Mersin Arkeoloji Müzesi'ni ziyaret edip kentin tarihi hakkında daha geniş bilgi sahibi olabilirsiniz. Adamkayalar hikayesini detaylıca okumak için Keşif Rehberi'nden Adamkayalar yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Mersin Cennet ve Cehennem Obrukları

Mersin Gezi RehberiMersin'in doğal güzelliklerine ise mutlaka ayrı bir paragraf açmak gerekiyor. Bu açıdan bakıldığında, ilk akla gelen yer Cennet ve Cehennem Obrukları. Cennet Cehennem Mağaraları, ilerlenmesi zor ama keyif verici bir mağaralar silsilesidir. Cennet Mağarası'nda iç kısımlara doğru ilerlemek için yaklaşık 460 basamaktan oluşan bir güzergâhı kat etmeniz gerekiyor. Bu güzergâh zorlu olsa da, örneğin 300. Basamağında karşınıza çıkacak olan tarihi kilisesiyle nefes kesici güzellikler saklamakta… Keza Cennet Mağarası'nda bütün basamakları geride bıraktığınızda karşınıza bir yer altı pınarı çıkacak. Daha detaylı bilgiyi Cennet ve Cehennem Mağaraları adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Grand Ada Hotel

  Otel
 • Kızkalesi Mah /
 • Erdemli /
 • Mersin

Tesis Fiyatı

27 Mart 2023 giriş oda fiyatı

1499 TL

En Uygun Fiyata Git

Yapraklı Koyu

Mersin Gezi RehberiAtakent Susanoğlu'nda yer alan Yapraklı Koyu; biraz deniz havasının iyi geleceğine inanan herkese yemyeşil bir atmosferde, kayalıklarla çevrili bir kumsal bahşediyor. Koyun çevresinde yer alan tesislerden şemsiye ve şezlong ihtiyacınızı karşılayabilir, kayalıklarla çevrelenmiş olmasına rağmen oldukça rahat biçimde denize girebilirsiniz. Eh, bu mevsimde denize girilemeyeceğine göre; deniz havasının iyileştirici gücüne inanmaktan başka çare yok!

Üçgüzeller Mozaik Müzesi

Mersin Gezi RehberiCennet Cehennem Mağaraları ve Astım Mağarası ile nam salmış olan Narlıkuyu'da Üçgüzeller mozaiği de oldukça ilgi çeken detaylar arasındadır. Mozaik, koyun tam orta noktasında bulunan ve günümüzde koruma altındaki deniz kıyısında, 4. Yüzyıl Roma döneminden kalma olduğu düşünülen hamamda yer almaktadır. Üç güzellerin tasvir edildiği mozaik, Roma dönemi hamam yapısına ait olmakla birlikte mozaik taban 1970'li yıllarda bir bina içine alınmış ve müze oluşturulmuştur.

Hakan Apart Otel

  Apart Otel
 • Ayaş Mah /
 • Erdemli /
 • Mersin

Tesis Fiyatı

27 Mart 2023 giriş oda fiyatı

597 TL

En Uygun Fiyata Git

Mersin Kızkalesi

Mersin Gezi RehberiMersin'in Akdeniz'e bakan kıyılarından 200 metre uzakta, şehre de bu açıdan oldukça yakın olan bir adacıkta konuşlanmış, bölgeye de adını veren Kızkalesi oldukça dikkat çekicidir. Kızkalesi Beldesi'nde yer alan bu yapı, bir efsaneye de ev sahipliği yapmaktadır. Mersin Kızkalesi hikâyesini henüz okumadıysanız Keşif Rehberi'mizden okuyabilirsiniz.
Mersin Gezi Rehberi

Ve son olarak Mersin Gezilecek Yerler bu saydıklarımızla sınırlı değil elbette. Kentin köklü tarihi hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayacak mekânlar, sadece kent merkezindekiler ile sınırlı değil. Tarsus Müzesi, Kleopatra Kapısı, Saint Paul Kilisesi, Soli Pompeiopolis ve Anamurium antik kentleri, Mamure Kalesi, Yedi Uyurlar Mağarası ile Alahan Manastırı'nı gezerken Mersin'in farklı dönemleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Mersin'de Ne Yenir?

Mersin Gezi RehberiMersin, farklı damak tatlarına hitap eden zengin mutfak kültürü ile konuklarına üst düzey deneyimler yaşatıyor. Kentin bu zenginliğe sahip olmasında, Çukurova'ya yakınlığının ve Akdeniz kıyısında yer almasının etkisi yadsınamaz boyutlarda. Üstelik tıpkı Güneydoğu Anadolu kentlerinde olduğu gibi burada da Arap mutfağının etkileri kayda değer oranda hissediliyor.
Tabii dilerseniz tercih hakkınızı fellah köftesi, erik yemeği, kara kavurmadan yana kullanabilirsiniz. Ayrıca her ne kadar et ağırlıklı bir mutfak kültürüne sahip olsa da kentte geçireceğiniz süre içerisinde, farklı otlarla hazırlanmış tariflerin tadına bakma olanağını rahatça bulabilirsiniz.

Club Efes Otel

  Otel
 • Atakent-Susanoğlu /
 • Silifke /
 • Mersin

Tesis Fiyatı

27 Mart 2023 giriş oda fiyatı

2200 TL

En Uygun Fiyata Git

Tatlı bir şeyler yemek istediğinizde, cezerye ya da Mersin usulü künefe yiyebilirsiniz. Ama sizin aklınızda yöresel bir tarifle tatlı krizine son verme fikri varsa, mutlaka bir porsiyon kerebiç yemenizi tavsiye ederim. Keşif Rehberi'mizde bulunan Mersin Gastronomi Rehberi'ni inceleyerek, Mersin seyahatinizde birbirinden farklı lezzetleri tadabilirsiniz.

Mersin'den Ne Alınır?

Mersin Gezi RehberiMersin tatilinizden eliniz boş dönmek istemezseniz, Mezitli bezi ya da muz lifinden yapılma hediyelik eşyalardan alabilirsiniz. Tarsus'taki Kırkkaşık Bedesteni'ndeki dükkânlar, bu iş için adeta biçilmiş kaftan. Son olarak Dünyanın her yerinde olduğu gibi Mersin'de de yerel kültüre dair detayları öğrenmek için en ideal fırsatlara festivaller sayesinde ulaşılabiliyor. Erdemli Türkmen Şöleni, Uluslararası Kültür Haftası ve Mut Kayısı Festivali, kültürel açıdan kentin zenginliğini tanımayı kolaylaştırıyor.

Mersin'e Nasıl Gidilir?

Ulaşımda hava yolunu tercih edecekseniz, Adana Şakirpaşa Havalimanı'na yönelik uçuşlarda yerinizi alabilirsiniz. Havaş, Mersin'e en yakın havalimanı statüsündeki Şakirpaşa'dan kent merkezine düzenli seferler yapıyor.Karayolu ile gelecek olursanız Adana'dan 90 Km mesafede olduğu için şahsi aracınızla veya otobüslerle rahatlıkla Mersin'e ulaşabilirsiniz.

Anatolia Suite Otel

  Otel
 • Merkez Mah /
 • Bozyazı /
 • Mersin

Tesis Fiyatı

27 Mart 2023 giriş oda fiyatı

2200 TL

En Uygun Fiyata Git

Mersin'de Nerede Kalınır?

Mersin Gezi RehberiAkdeniz'in sahiliyle bilinen, tantunisiyle de meşhur bir şehri olan Mersin'de konaklama konusunda oldukça geniş alternatifler bulunmakta. Bir turizm şehri olmasından ötürü, özellikle yerli turistlerin beklentilerini fazlasıyla karşılayabilecek olan Mersin Otelleri listemize ulaşabilirsiniz. Öyle ya, seyahate çıkmadan önce, konaklama seçeneklerini de belirlemek gerekir.
Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)