Alahan Manastırı

+ 5 Fotoğraf
5/5
Mükemmel
3 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Alahan Manastırı Hakkında

Köklü bir geçmişe sahip olan Alahan Manastırı, Mersin’in Mut ilçesinde bulunmaktadır. Mut’tan kuş uçuşu olarak hesaplandığında 15 kilometre kuzeyinde kalmaktadır. Her mevsim açık olan manastırın yolu açıktır. Geçmişten bugüne ayakta kalan Alahan Manastırı, Hristiyanlığın resmi bir din olarak kabul edilmesinden sonra 5. yüzyılda inşa edilmiştir. Bu manastırın yapılmasına öncülük eden isim ise, manastırda lahdi ve kitabesi olan Tarasis isimli bir rahiptir. Yapım yılı kaynaklara göre değişiklik göstermektedir. Bazı kaynaklar bu manastırın, M.S. 440-442 yıllarında yapıldığını belirtse de; bazı kaynaklarda, M.S. 474 yılından sonra inşa edildiği hakkında bilgi vardır. Sizi en çok şaşırtacak detay ise; manastırın yıkılmış batı tarafının girişinde, aralarında Cebrail ve Mikail’in de bulunduğu birkaç meleğin tasvirleri olacaktır. Bunun yanı sıra, çeşitli hayvan tasvirlerini ve İsa’nın büstünü de göreceksiniz.

Yorum / Değerlendirme

5/5
Mükemmel
3 değerlendirme
Alahan Manastırı
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
5/5 Mükemmel
17.02.2015
Misafir
alahan manastiri
Yıllardır Alahan Manastırı hakkında birçok gezi yazısı okumuş biri olarak burayı görmeyi çok istiyordum. Gezi yazılarının abartılı anlatımlarından ziyade, kendinizin burayı görmesi sizin buraya bakışınızı olumlu yönde değiştirecektir. Burayı gördüğünüzde yazılanların az bile olduğunu anlayacaksınız. Neden olmasın ki; bu kadar dik bir yamacın güneyine bu manastırı yaparak gözlerden uzak kalmayı hedefleyerek ve buraya ulaşmayı zorlaştırarak günümüze kadar kalmasını sağlamıştır. Buraya nasıl gidebiliriz? Alahan Manastırı’na `Karaman` Mut arasında Sertavul geçidini biraz geçtikten sonra, sola doğru dik ve zikzaklar çizerek ulaşabilirsiniz. Manastırın önüne kadar araçla ulaşılabiliyor. Buradan manzara muhteşem. Kartal yuvasını andıran bu manastırın birçok bölümü çeşitli nedenlerle yıkılmış olsa da, ayakta kalabilmiş bölümleri de hala göz kamaştırmaya devam ediyor. Alahan Manastırı’nı dikkatli bir şekilde geziyoruz. Çünkü manastırın içinde yerlere düşmüş taş parçaları göze çarpmakta. Yerdeki taşlara dokunmadan ve üzerlerine basmadan gezmeye çalışıyoruz. Üzeri tamamen yıkılmış bir görüntü veren manastır içerisinde dolaşıyoruz. Köşedeki taşlar sanki düşecek gibi duruyor. İçerisinde yer alan sütunlarıyla karşımızda bir şaheser gibi duran bu yapı, acaba daha ne kadar ayakta durabilir diye düşünüyoruz.
5/5 Mükemmel
13.02.2015
Misafir
alahan manastiri
Alahan Manastırı, Karaman ile Mersin ilini birbirine bağlayan Sertavul Geçidini geçtikten sonra Mut ilçesine doğru ilerlerken sol tarafta kalıyor. Geçit boyunca da tarihi kalıntılar görülüyor. Alahan Kilisesi iç tarafta kaldığı için çok fazla doğal erozyona uğramamış ve oldukça sağlam bir yapı. Yolunuz bu Sertavul'dan geçerse bu kiliseyi mutlaka gezin derim.
5/5 Mükemmel
13.02.2015
Sevgi Özdil
alahan manastiri
Alahan Manastırı, `Karaman` ile `Mersin` ilini birbirine bağlayan Sertavul Geçidini geçtikten sonra Mut ilçesine doğru ilerlerken sol tarafta kalıyor. Geçit boyunca da tarihi kalıntılar görülüyor. Alahan Kilisesi iç tarafta kaldığı için çok fazla doğal erozyona uğramamış ve oldukça sağlam bir yapı. Yolunuz bu Sertavul\'dan geçerse bu kiliseyi mutlaka gezin derim.

Konum

Haritada gör