Alahan Manastırı

  • Mersin

Alahan Manastırı

Köklü bir geçmişe sahip olan Alahan Manastırı, Mersin'in Mut ilçesinde bulunmaktadır. Mut'tan kuş uçuşu olarak hesaplandığında 15 kilometre kuzeyinde kalmaktadır. Her mevsim açık olan manastırın yolu açıktır.

Geçmişten bugüne ayakta kalan Alahan Manastırı, Hristiyanlığın resmi bir din olarak kabul edilmesinden sonra 5. yüzyılda inşa edilmiştir.

Bu manastırın yapılmasına öncülük eden isim ise, manastırda lahdi ve kitabesi olan Tarasis isimli bir rahiptir. Yapım yılı kaynaklara göre değişiklik göstermektedir. Bazı kaynaklar bu manastırın, M.S. 440-442 yıllarında yapıldığını belirtse de; bazı kaynaklarda, M.S. 474 yılından sonra inşa edildiği hakkında bilgi vardır.

Sizi en çok şaşırtacak detay ise; manastırın yıkılmış batı tarafının girişinde, aralarında Cebrail ve Mikail'in de bulunduğu birkaç meleğin tasvirleri olacaktır. Bunun yanı sıra, çeşitli hayvan tasvirlerini ve İsa'nın büstünü de göreceksiniz.

2 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
2
alahan manastiri
10

-

Yıllardır Alahan Manastırı hakkında birçok gezi yazısı okumuş biri olarak burayı görmeyi çok istiyordum. Gezi yazılarının abartılı anlatımlarından ziyade, kendinizin burayı görmesi sizin buraya bakışınızı olumlu yönde değiştirecektir. Burayı gördüğünüzde yazılanların az bile olduğunu anlayacaksınız. Neden olmasın ki; bu kadar dik bir yamacın güneyine bu manastırı yaparak gözlerden uzak kalmayı hedefleyerek ve buraya.. Devamını Göster

2
alahan manastiri
10

-

Alahan Manastırı, Karaman ile Mersin ilini birbirine bağlayan Sertavul Geçidini geçtikten sonra Mut ilçesine doğru ilerlerken sol tarafta kalıyor. Geçit boyunca da tarihi kalıntılar görülüyor. Alahan Kilisesi iç tarafta kaldığı için çok fazla doğal erozyona uğramamış ve oldukça sağlam bir yapı. Yolunuz bu Sertavul'dan geçerse bu kiliseyi mutlaka gezin derim.