Mersin Gastronomi Rehberi

Yorum Yok

Gezi Rehberi Arzu Aksaya

Mersin Gastronomi Rehberi
Komşusu Adana'nın yemekleri kadar tanınıp bilinmese de Mersin'in sofraları da tam bir lezzet şöleni! Şehrin mutfağında deniz ürünlerinin yeri ayrı ama tahıl, baklagil ve kırmızı etin de tartışmasız bir otoritesi var. 321 kilometrelik sahil bandıyla bir deniz şehri olmasına rağmen Mersin'in Yörük ve İç Anadolu'nun yemek kültürüyle renklenmiş geleneksel menüsü yeme de yanında yat dedirten türden. Yani ister etçi, ister sebzeci olun Mersin'e geldiğinizde masadan doymadan kalkmıyorsunuz. Akdeniz ve Torosların kollarındaki şehirde hem göze hem de mideye hitap eden bu lezzetler neler, nerede yenir merak ediyor musunuz?

Tantuni

Mersin Gastronomi RehberiMersinliler eti balıktan daha çok tüketiyor. Et tercihini de en çok kuzu ve koyundan yana kullanıyor. Ünü Mersin'i aşmış ve büyük şehirlerin sokak lezzetleri arasına girmiş tantuni de biftek veya kaburgadan yapılıyor. Arap mutfağından geldiği bilinen ve Arapçada yumuşak yemek anlamına gelen bu lezzette satırla doğranan etler haşlandıktan sonra biber, domates ve soğan harmanıyla sacda kavruluyor. Yağ olarak da kuyruk yağı kullanılıyor.

Nerede Yenir: Yaprak Tantuni ve Göksel Tantuni bu lezzetin en meşhur Mersin adresleri. Dürüm ya da somun ekmek içinde sunulan tantuniyi şehir merkezinde birçok yerin menüsünde de bulabiliyorsunuz. Denizhan, Şişko, Salih Usta, Melek, Memoş, Acı, Mert, Abidin Usta'da önereceğimiz diğer tantuniciler. Yanına köpüklü ayran veya acılı bir şalgam da iyi gidiyor.

Batırık

Mersin Gastronomi RehberiSadece Mersin'de değil Konya'da da biliniyor bu yemek. Ama Mersin güneşinde kurutulmuş salça ve dağlarından toplanan otlarıyla damakta farklı bir lezzet bırakıyor. Bulgurla yapılıyor ve benzerlerinden farklı olarak içine yer fıstığı ile tahin de katılıyor. Tadınca kısıra benzeteceğiniz ama çorba kıvamında bulacağınız batırık salata olarak nitelendirilebilir. Yani takdiri size kalmış.

Nerede Yenir: Mersin'in merkezinden çok ilçelerinde yapılan batırık için küçük ev yemekleri dükkanlarını tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda kebap yapan yerlerde önden meze şeklinde de geliyor.

Sıkma

Mersin Gastronomi RehberiYörüklerin sıcakkanlı bölge insanına bıraktığı yemek miraslarından biri de sıkma. Damak tadı olarak dürüme sarılmış böreğe benzeyen sıkma aslında sokak lezzeti de sayılabilir.

Nerede Yenir: İncecik açılan ve saçta pişirilen yufkanın içine patates, peynir gibi harçlar konularak hazırlanan bu lezzeti Yörük kahvaltısı sunan yerlerde tadabiliyorsunuz. Ama kavurmalısı da oldukça rağbet görüyor. Zahide Ana'nın Yeri, Durdane Abla'nın Yeri, Gusto Cafe, Irmak Restoran, Çağlar Köy Konağı kallavi kahvaltı masasında sıkma bulabileceğiniz yerler.

Mersin Ciğeri

Mersin Gastronomi RehberiCiğer denilince koskoca bir coğrafyanın farklı usul tariflerle parmak yedirten enfes eti geliyor akıllara. Meze de olabiliyor ana yemek de. Mersin'in ciğer miladı da 100 yıl öncesine dayanıyor. Kuzu ciğeri ile kuyruk yağının peş peşe şişe dizilmesiyle yapılan ciğer mangalda pişiriliyor ve envai çeşit mezeyle birlikte sunuluyor.

Nerede Yenir: Ciğer yemek istiyorsanız Mersin'de 7/24 doyabileceğiniz birçok adres var. Ciğerci Yakup, Ciğerci Cengiz, Mezitli'deki Ciğerci Bahattin, Ciğerci Apo, Ciğerci Saboş, Kuzum Ciğerim, Erdemli'deki Kızkalesi Akdeniz Restoran Mersin usulü bir sunum bulacağınız yerlerden sadece birkaçı. Ciğer yapan yerlerin çoğu zincirleşmiş ve başka yerlerde de karşınıza çıkıyor.

Karışık Çorba

Mersin Gastronomi RehberiÖzünde Arap kültürü olunca sofrasında da Arap işi bir çorba olması beklenirdi Mersin'den. Yaz sıcağında da kış soğuğunda da severek içilen çorbanın hammaddesi tavuk. Ama içinde mercimek, nohut gibi birçok bakliyat ya da un olduğu için bol kalorili çorba kategorisine de giriyor. Kullanılan biber salçası ve acılı baharatlar bu çorbayı Mersinli yapan unsurlar. Tarsus yöresinde bu çorbaya Tarmer de deniliyor. Bir diğer versiyonu ise tavuk yerine keklik konularak yapılıyor. Bakliyatsız olunca da Arapaşı çorbası adını alıyor.

Nerede Yenir: En çok da Tarsus ve yayla köylerinde bulabileceğiniz bu çorbanın lokanta versiyonu için Tarsuslu Murat Usta'ya uğramalısınız.

Humus

Mersin Gastronomi RehberiAntakya'yla karşılaştırılan humusu genelde ara sıcak ya da soğuk meze olarak görsek de Mersinliler ana yemek olarak tüketiyor. Haşlanmış nohutun iyice ezildikten sonra tahin, limon, kimyon ve sarımsakla harmanlamasıyla yapılan humus, üzerine acı biberli kızgın yağ dökülerek servis ediliyor. Tereyağlı, sade, sucuklu veya pastırmalı alternatiflerden seçim yapabiliyorsunuz.

Nerede Yenir: Mersin'de, özellikle de Tarsus'ta humus için bir dolu adres var. Kervan Humus, Göçtü Restoran, Hatay Restoran, Saffron Restoran, Yeşilova Kebap Salonu humusu layığıyla yapan yerler arasında.

Tarsus Kebabı

Mersin Gastronomi RehberiYemek kültürümüzün en can alıcı tatlarından olan kebabı Mersin'de yediğinizde Adana kebabıyla kıyaslıyorsunuz ister istemez. Ama Tarsus kebabının ufak bir farkı var, o da soğan. Ekşi, acı ve bol baharat tatlarını seven Mersinliler için kebabın yanında soğan olmazsa olmaz. Porsiyon veya dürüm olarak servis edilen bu lezzeti acılı veya acısız olarak da tercih edebilirsiniz.

Nerede Yenir: Tarsus kebabı Yeşilova Kebap Salonu, Mevsim Kebap, Gurme Kebap, Bedii Usta, Kebapçı Çörçil, Eyvan Kebap, Göçtü Restoran'da yiyebilirsiniz. Yanına bolca közlenmiş soğan istemeyi de unutmayın.

Etli Dövme Pilav

Mersin Gastronomi RehberiMersin'de düğün ve mevlitlerin vazgeçilmez menüsü olan etli dövme pilav adını içindeki dövme buğdaydan alıyor. Pilavı yöresel bir lezzete dönüştüren şey de pirinç yerine kullanılan buğday. İçine ayriyeten nohut ve isteğe göre tavuk veya et katılıyor.

Nerede Yenir: Göçtü Restoran, Yeşilova Kebap Salonu ve butik ev yemekleri dükkanlarında bu pilavı tadabilirsiniz.

İçli Köfte

Mersin Gastronomi RehberiGaziantep gibi gurme bir şehir başta olmak üzere içli köfte çokça yapılan ve tadına doyulmayan bir lezzet. Genellikle kızartma ve haşlama olarak iki şekilde sunulan içli köfte Mersin'de haşlama olarak tüketiliyor. Yanında ayran ve salatayla bir lezzet üçlüsü oluşturuyor. Kıyaslama yaparken fark yaratan yönleri ise iç harcının cevizsiz ve şeklinin de yuvarlak olması.

Nerede Yenir: Bedii Usta, Eyvan Kebap gibi menüsünde meze ve et yemekleri olan yerlerde servis ediliyor.

Kerebiç

Mersin Gastronomi RehberiYemek sonrası şöyle ağzım tatlansın derseniz kerebiç Mersin'in en meşakkatli, en emekli ve en leziz tatlılarından biri. Özellikle ramazan aylarında bir sofra klasiğine dönüşen bu tatlı için içli köftenin şekerlisi de diyebiliriz. Dışı yağ, irmik ve şekerle yapılıyor, içine ise kıyma yerine antepfıstığı ve ceviz konuluyor. Beyaz bir köpüğün içinde servis edilen kurabiyelerin köpüğü çöven otundan yapılıyor ki çöven otu öyle her yerde bulunmuyor. Otlar 5 saat kaynadıktan sonra çıkan yeşil suyu da köpük olana kadar çırpılıyor. Şeker ve tarçınla tatlandırılıp servis ediliyor.

Nerede Yenir: Kerebiçci Oğuz ve Hayri Usta Mersin'in en leziz kerebiçcileri. Dilerseniz kiloluk olarak da alabiliyorsunuz.

Cezerye

Mersin Gastronomi RehberiMersin'e gidince alınacak hediyeliklerin başında bir paket cezerye geliyor. Tatlı yiyelim tatlı konuşalım mesajlı yegane tatlılardan olan cezerye ise fıstıklı ve cevizli olarak yapılan bir havuç pestili. Önce havuç haşlanıyor, sonra püre haline getirilip ceviz ve şeker katılıyor. Cezerye bazı yerlerde döner şeklinde de satılıyor.

Nerede Yenir: Mersin'de cezeryeyi bir markaya dönüştüren yer Dondurmacı Halil Usta. Sevdikleriniz için paket almayı da unutmayın. Cezerye tazeliğini birkaç ay koruyabiliyor.

Künefe

Mersin Gastronomi RehberiHatay siciline kayıtlı bir tatlı olsa da künefeyi Mersinliler çok güzel yapıyor. Hatta biz daha iyiyiz iddiaları da duyabiliyorsunuz. Mersinliler künefe yaparken peynir ve kadayıf dengesini farklı tutuyorlar. Peynirini fazla, kadayıfını daha az kullanıyorlar.

Nerede Yenir: Tarz, Silifke Saray ve Dondurmacı Halil Usta künefe konusunda da güvenilen bir adres. Ama bir de Emin Usta var ki 2015 ve 2017'de Mersin'in en iyi künefecisi seçilmiş.

Mavi Yengeç ve Diğer Deniz Ürünleri

Mersin Gastronomi RehberiYoğurduyla meşhur Silifke'nin bir diğer meşhuru da mavi yengeç. Ülkemizde sadece Mersin'de yoğun bir popülasyona sahip yengeçler için uzak illerden kalkıp gelenler de var. Yengeçler dalyanda karaya yakın yerlerde kurulan tuzaklarla avlanıyor. Rengi gerçekten mavi mi diye soruyorsanız evet, canlıyken mavi. Ama pişince rengi değişiyor ve turuncu, bacakları bol etli bir deniz ürününe dönüşüyor. Yanında acı biber katılmış, limonlu bir sosla servis ediliyor. Birayla güzel gidiyor.

Akdeniz'den taze taze sofraya gelen balık, karides ve kalamar da Mersin'de yemeden gitmeyin diyeceğimiz lezzetler. Nesli tükenmeye başladığı için koruma altına alınan ve özel üretim çiftlikleri kurulan Mersin balıklarının tadına bakmanızı ise özellikle öneriyoruz.

Nerede Yenir: Silifke'de Kerim'in Yeri, Dalyan Balıkçı Kooperatifi, Cengiz'in Yeri başta olmak üzere İskele Marin, Narlıkuyu'daki Cemal'in Yeri denizden babam çıksa yerim diyenler için bol seçenek sunuyor.

Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Afiyet olsun!

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)