Mersin’deki Gizli Cennet: Tisan Adası

Yorum Yok

Rota Önerileri Merve Aygün Engin

Mersin’deki Gizli Cennet: Tisan Adası
Doğal ve tarihi güzellikleriyle ön plana çıkan Mersin, hem Mersinlilerin hem de yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. Akdeniz'in birbirinden güzel plajları ve koylarına ev sahipliği yapan bu sahil kentinde kendinizi sıcak denizlere bırakabilir, yemyeşil doğasında sakin bir yaşamın tadını çıkarabilirsiniz.

Mersin'in birbirinden güzel koylarına sahip olan ve her görenin cennet olarak nitelendirdiği Tisan Adası ise sahip olduğu eşsiz doğası ve manzarasıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Biz de sizler için Akdeniz'in gizli cenneti, Mersin'in naif güzeli Tisan Adası hakkında merak edilen detayları derledik. Gelin bu doğal güzelliği birlikte keşfedelim.

Tisan Adası ve Çevresi

Mersin’deki Gizli Cennet: Tisan AdasıTisan Adası Silifke'ye yaklaşık 32 km mesafede, Yeşilovacık Mahallesi'nde yer alıyor. Dağların ardında bulunan ve çam ağaçlarıyla kaplı ormanların içinden geçilerek ulaşılan Tisan Adası, daha ilk görüşte herkesi büyülemeyi başarıyor. Bodrum'u andıran beyaz renkli evlerin bulunduğu adada deniz çok berrak ve bembeyaz kumlar yeşil ormanlarla birleşince ortaya inanılmaz bir manzara çıkıyor.

Tisan Yarımadası iki koydan oluşuyor. Denizi sığ ve taşlık olsa da, Mersin'in en temiz ve berrak denizlerinden biri olarak anılıyor. Buraya Taşucu'ndan kalkan tekne turları da uğradığı için yaz mevsiminde ada oldukça kalabalık oluyor.

Tisan Adası'nın Tarihi

Mersin’deki Gizli Cennet: Tisan AdasıTisan bölgesinin tarihi milattan önceki dönemlere kadar uzanıyor. Burası Aphrodisias Antik Kenti'nin olduğu, tanrıça Afrodit'e adanmış bir bölge. Günümüzde antik kente ait çok az kalıntı olmasına rağmen, bazı kaynaklara göre eskiden burada iki liman bulunuyormuş. Ayrıca, burada bulunan antik kentteki kilisede hala seçilebilen taban mozaikleri yer alıyor. Bu mozaiklerde ise karabatak, keklik gibi Silifke'ye özgü kuş motifleri yer alıyor.

Tisan Adası Kıbrıs Barış Harekatı sırasında helikopterle buradan geçen bir albay tarafından keşfedilmiş. Zamanla burada yerleşim için evler inşa edilmeye başlanmış. Zaten adaya ve plaja girmek için bir site kapısından geçiyorsunuz.

Tisan Adası Halka Açık mı?

Mersin’deki Gizli Cennet: Tisan Adasıİki adet plajı bulunan Tisan Adası halka açık. Yukarıda bahsettiğimiz gibi buraya bir siteden giriş yapılıyor. Ancak duyduğumuza göre buranın sakinleri eğer adada konaklama yapmıyorsanız şezlong ve şemsiye kullanmanıza izin vermiyormuş. Ama burada yer alan pansiyon, ev ve apartlardan birinde konaklıyorsanız o zaman sorun çıkmıyor. Size sadece turkuaz renkli sularda Akdeniz'in keyfini çıkarmak kalıyor.

Tisan Adası Ulaşımı

Mersin’deki Gizli Cennet: Tisan AdasıTisan Adası'na Mersin-Antalya kara yolunu kullanarak ulaşabilirsiniz. Yolları oldukça virajlı olsa da sonunda göreceğiniz manzara size bu zorlu yolları unutturuyor. Uçakla gelmek isterseniz, Alanya Gazipaşa veya Adana Havalimanı'na inebilirsiniz. Her iki havalimanından Tisan Adası yaklaşık 3 saat sürüyor. Otobüs ile gelmek isterseniz önce Silifke'ye gidip, oradan dolmuşla buraya geçmeniz mümkün.

Mersin'in pek çok ünlü plajını geride bırakarak adından sıkça söz ettiren Tisan Adası, doğa ve denizin bir araya geldiği nadir beldelerden biri ve buraya yolu düşen herkesi kendine hayran bırakıyor. Sessiz, huzur dolu bir tatil arayışı içinde olanlara da Akdeniz'in eşsiz manzaralarıyla bütünleşmiş bir deneyim sunuyor.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)