Midyat Görülecek Yerler

Kartpostallardan fırlayıp gelmiş kadar çarpıcı güzellikler sergileyen ilçe bir ortaçağ kentini andırmaktadır Mardin Midyat.Midyat Görülecek Yerler - Midyat En İyi 10 Yapılacak Şey

Kartpostallardan fırlayıp gelmiş kadar çarpıcı güzellikler sergileyen ilçe bir ortaçağ kentini andırmaktadır Mardin Midyat.
Mardin'in en dikkat çeken ilçelerinden biri olan Midyat, yüzyıllara meydan okuyan taş konakların, uçsuz bucaksız bozkırın, kiliselerin ve kemerli geçitlerin gölgesinde büyülü bir ilçedir. Kartpostallardan fırlayıp gelmiş kadar çarpıcı güzellikler sergileyen ilçe bir ortaçağ kentini andırmaktadır. Gümüş kuyumculuğu ve telkari işlemeleri ile ünlü Midyat, birçok dilden ve dinden insana kucak açıp, ev sahipliği yapmaktadır.

Şehir Turu: Mardin'in mistik ilçesi Midyat'ın sokaklarında gezerken, birbirinden güzel ve etkileyici taş evler çekecek dikkatinizi. O evlerdeki yaşanmışlıkları tahmin etmeye çalışacaksınız yürüyüşünüz boyunca. Aynı zamanda; kiliseler, camiler ve birçok tarihi eserde dikkatinizi çekecek gezi sırasında. Bozkırın gölgelediği, efsunlu bir görüntüye sahip olan Midyat'ta zaman kavramını unutup, keyifli bir yolculuğa çıkacaksınız.

Alışveriş: Şirin mi şirin Midyat çarşısında ünü ülke bölge sınırlarını aşan gümüşlerden ve telkari işlemelerinden satın alabilirsiniz. Ayrıca buradaki ustaları tezgahlarında gümüş ya da taş işleme yaparken de izleyebilirsiniz.

Fotoğraf Turu: Mardin Midyat'ta yapılabilecek en keyifli aktivitedir fotoğraf turu çünkü burada gördüğünüz her güzelliğin fotoğrafını çekip, ölümsüzleştirmek isteyeceksiniz. Taş evler, kiliseler, Arnavut kaldırımlı dar sokaklar, camiler ve su kemeleri fotoğraf albümünüze ayrı bir renk ve güzellik katacak.

Kahve Molası: Yöre halkıyla kaynaşmak, iki lafın belini kırmak ve bu coğrafyanın güzelliklerini birde onlardan dinlemek isterseniz çarşıdaki şirin mi şirin kahvelerden birinde mola vermelisiniz. Bir yandan kahvenizi yudumlayıp, bir yandan da yeni tanıdığınız insanlarla sohbet etmek gezinize renk katabilir.

Hasankeyf, Mor Gabriel Manastırı ve Meryem Ana Kilisesi'ni ziyaret etmeden ve tarihin tozlu sayfalarını aralamadan Midyat gezinizi noktalamayın.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın