Toplantı ve Organizasyon (1)
Poi (4)

Mardin Kalesi

+ 5 Fotoğraf
5/5
Mükemmel
6 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Mardin Kalesi Hakkında

Kartal Yuvası olarak da bilenen Mardin Kalesi, birçok medeniyet tarafından kullanılmış çok önemli bir kaledir. Pers, Roma, Sümer, Babil, Asur, Mitaniler, Emeviler, Abbasiler, Selçuklular, Artuklular, Karakoyunlular, Akkoyunlular, Safaviler ve Osmanlılar döneminde önemli kale olma özelliğini sürdüren Mardin Kalesi günümüzde de yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği yerler arasında yerini almıştır. Ateşe tapan bir kral olan Şad Buhari, hastalandığında bu kalede kalır ve hızla iyileşince kendisi için bir kasır yaptırıp 12 yıl burada yaşamına devam eder. Yıllar geçtikte Pers ve Babil’den askerlerini ve sivil halkını buraya yerleştirir. Ardından ekonomik olarak zenginleşen bölgede bir veba salgını olup kaledeki tüm halkın ölmesine sebep olmuştur. Böyle bir yerleşim hikayesi olan Mardin Kalesi, ilk zamanlarındaki gibi sağlam olmasa da yapının büyük bir kısmı hala ayaktadır. Kayalıkların üzerinde olan kale aynı zamanda görkemiyle ve sağlamlığıyla birçok şaire ilham olmuştur. Mardin gezinizde görülmesi gereken yerlerden biri olan Mardin Kalesi’nin ardından; Kasımiye Medresesi\’ni, Kırklar Kilisesi\’ni, Mor Mihail Kilisesi\’ni, Deyrülzeferan Manastırı’nı ve Mardin Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Yorum / Değerlendirme

5/5
Mükemmel
6 değerlendirme
Mardin Kalesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
5/5 Mükemmel
18.08.2019
Elsen Benna
Çok güzel yer
Ben Azerbaycanlıyım. Mardin’deyim şimdi. Çok güzel yer. Saat 01:20, uyku saati. Ama havası güzel, her yer güzel. Bakmaktan doymadım.
5/5 Mükemmel
29.07.2019
fireman Kosova
Güzel bir şehir
Tarihi şiir kenti Mardin 2020 tarihleri arasında tarihi kenti olan Mardin gezmeye ve görmek amacıyla çok güzel bir şehir ve ayrıca birden fazla dinlerin buluştuğu yer. Binlerce yıl barışçılca beraber yaşamışlar. Görmek çok isteyenler için 05444370747
5/5 Mükemmel
09.04.2019
Zeynep
Gezmenizi tavsiye ederim
Ben Mardinliyim Mardin'de yaşıyorum. Mardin çok güzel bir şehir. Gidip gezmenizi tavsiye ederim.
5/5 Mükemmel
22.12.2017
Asya Ligat
Çok güzel bir şehir
Mardin’de yaşıyorum. Tarihi eserleri var ve çok güzel bir şehir. Gelmenizi çok tavsiye ederim.
5/5 Mükemmel
13.03.2017
Anıl Akaalp
Görmenizi tavsiye ediyorum
Mardin mükemmel bir yer. Kesinlikle görmenizi tavsiye ediyorum.
Daha fazla yorum gör