Mardin bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Mardin Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Köklü geçmişi ve Mezopotamya'nın uçsuz bucaksız kültüründen kendine düşen payı alan Mardin kültürünün de mihenk taşı olmaya devam ediyor. Anadolu'dan geçen tüm uygarlıkların izlerini halen Mardin'de takip etmeniz mümkün.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Mardin Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Toplam 42 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Mardin Müzesi

"edip tarafından..."

"Mardin Müzesi"

10

Misafir yorumu

5 yorum

Mardin Kalesi

"Çok güzel yer"

"Güzel bir şehir"

10

Misafir yorumu

5 yorum

Deyrülzeferan Manastırı

"İnsanı resmen büyülüyor"

"deyrulzeferan manastiri"

10

Misafir yorumu

3 yorum

Mardin Ulu Camii

"MIHRIBAN BEKEN tarafından..."

"Mardin Ulu Camii"

10

Misafir yorumu

3 yorum

Kasımiye Medresesi

"Kasımiye Medresesi"

"Kasımiye Medresesi"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Zinciriye Medresesi

"Zinciriye Medresesi"

"Zinciriye Medresesi"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Mardin Evleri

"Mardin Evleri"

"Mardin Evleri"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Dara Harabeleri

"Herkesin görmesi gerek"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Gurs Vadisi

"Doğasıyla muhteşem"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Şehidiye Medresesi

"Şehidiye Medresesi"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Mardin Tarihi Mekanlar

Köklü geçmişi ve Mezopotamya'nın uçsuz bucaksız kültüründen kendine düşen payı alan Mardin kültürünün de mihenk taşı olmaya devam ediyor. Anadolu'dan geçen tüm uygarlıkların izlerini halen Mardin'de takip etmeniz mümkün.
Görkemli bir dağın yamacında hayat bulan Mardin, verimli Mezopotamya ovasının ortasında yükselen bir kültür değeri. Anadolu'dan geçen hemen hemen tüm uygarlıkların, kültürlerin uğrak yeri olmuş. Binlerce yıllık bir tarihe sahip olan Mardin'de o kadar çok görülecek yer ve tadılacak şey var ki tavsiyemiz Mardin tatilini kesinlikle kısa kesmemeniz yönündedir. Konaklama seçenekleri için uygun Mardin otelleri sayfamıza bakabilirsiniz.

Müzeler: Mardin tarihi sokaklarında geçmişin izini sürmek ve bir yolculuğa çıkmak, kentin tarihi hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin ilk uğrayacağı yer Mardin müzeleridir. Mardin Müzesi ve Sabancı Kent Müzesi şehirde en çok ziyaret edilen müzeler arasında yer alıyor. Nusaybin ilçesindeki Dara Harabeleri ise geziniz sırasında mutlaka uğramanız gereken duraklardan.

Camiler - Medreseler: Mardin, Anadolu'da yüzyıllardan bu yana dinlerin ve kültürlerin bir arada yaşadığı bir kent. Mardin'de gezerken bir caminin hemen ilerisinde bir kiliseye rastlayabilirsiniz. Kent pek çok tarihi ibadethaneye ev sahipliği yapıyor. Şeyh Çabuk Camii, Pamuk Camii, Reyhaniye Camii, Latifiye Camii, Melik Mahmut Camii, Kızıltepe Ulu Camii, Mardin Ulu Camii, Muzafferiye Medresesi, Kasımiye Medresesi, Şah Sultan Medresesi, Melik Mansur Medresesi, Savur Kapı Medresesi, Altunboğa Medresesi, Şehidiye Medresesi, Marufiye Medresesi, Hatuniye Medresesi, Zinciriye Medresesi bu yapıların İslam örnekleri arasında en önemlileri.

Kiliseler - Manastırlar: Mardin, tarihler boyunca Anadolu'daki en önemli Hristiyanlık merkezlerinden biri olmuştur. Yüzyıllar boyunca Müslümanlar ile Hristiyanlar aynı mahallelerde birbirlerine komşuluk yaparak, yaşamışlar ve yaşamaya halen de devam ediyorlar. Mardin'de pek çok kilise ve manastır hala ayakta ve çoğu da aktif olarak kullanılıyor. Bunlar arasında Deyrülzeferan Manastırı, Mor Gabriel Manastırı, Kırklar Kilisesi, Mor Yakup Kilisesi, Mor Mihail Kilisesi, İzozoel Kilisesi, Mor Yusuf Kilisesi, Mor Evgin Manastırı, Mor Cırcıs Manastırı, Mor Dimet Manastırı görmenizi tavsiye ettiklerimizden.

Kaleler: Mardin'in misafirleri tarafından en çok ziyaret edilen mekanları arasında "Kartal Yuvası" olarak da bilinen Mardin Kalesi bulunuyor. Mardin'de görebileceğiniz diğer kaleler ise Anzavur Kalesi, Marin Merdis Kalesi, Fafih Kalesi ve Rabbat Kalesi.

Çarşılar: Mardin gezinizin en keyifli duraklarından biri de Mardin çarşıları olacak. Geleneksel el sanatları ürünlerini görebileceğiniz ve kent esnafıyla keyifli sohbetler yapabileceğiniz çarşılarda gezinirken sevdiklerinize hediyeler de alabilirsiniz. Mardin'in en çok ziyaret edilen çarşıları ise Kayseriyye (diğer adıyla Bezestan) ve Revaklı Çarşı.

Mardin Evleri: Mardin denince gözümüzde oluşan görüntülerin pek çoğu Mardin Evleri'ne ait. Kent bir bakıma da bu geleneksel taş evleri ile ünlü. Mardin evlerini geziniz esnasında her yerde görebilirsiniz. Mardin Evleri ile ilgili önemli bir detay da şu: merkezdeki taş evler 1979 yılında kentsel sit alanı ilan edildi.

32 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
32
Herkesin görmesi gerek
10

-

Kendi köyüm. Böyle tarih kokan şehrin çocuğu olmak o kadar gurur verici ki... Herkesin ön yargılarını kırmak için gidip görmesi gereken bir şehir. Meşhur lezzetlerimizi denemeyi unutmayın.

32
Gidip görülmeli
10

-

Süper bir yer. Herkese gidip görmeyi tavsiye ederim. Buranın köklü aşireti olan Arik aşiretine selam olsun.

32
Çok güzel yer
10

-

Ben Azerbaycanlıyım. Mardin'deyim şimdi. Çok güzel yer. Saat 01:20, uyku saati. Ama havası güzel, her yer güzel. Bakmaktan doymadım.

32
Güzel bir şehir
10

-

Tarihi şiir kenti Mardin 2020 tarihleri arasında tarihi kenti olan Mardin gezmeye ve görmek amacıyla çok güzel bir şehir ve ayrıca birden fazla dinlerin buluştuğu yer. Binlerce yıl barışçılca beraber yaşamışlar. Görmek çok isteyenler için 05444370747

32
Gezmenizi tavsiye ederim
10

-

Ben Mardinliyim Mardin'de yaşıyorum. Mardin çok güzel bir şehir. Gidip gezmenizi tavsiye ederim.

32
Doğasıyla muhteşem
10

-

Mardin'e gelip de Gurs Vadisi'ne uğramayan büyük bir pişmanlık yaşar. Doğasıyla muhteşem 1 yer. Gelip görmeniniz tavsiye ederim.

32
Çok güzel bir şehir
10

-

Mardin'de yaşıyorum. Tarihi eserleri var ve çok güzel bir şehir. Gelmenizi çok tavsiye ederim.

32
Görmenizi tavsiye ediyorum
10

-

Mardin mükemmel bir yer. Kesinlikle görmenizi tavsiye ediyorum.

32
Mükemmel tarihi bir yer
10

-

Mardin mükemmel tarihi bir yer. Kesinlikle gezip görmenizi tavsiye ediyorum.

32
Çok güzel bir cami
10

-

Çok güzel bir cami. Mutlaka görülmesi gerekir.

32
İnsanı resmen büyülüyor
10

-

Muhteşem bir yer. İnsanı resmen büyülüyor. Safranlı çörek kokusu hala burnumda. :)) Mardin'e aşık oldum ben.

32
edip tarafından...
10

-

Mardin'imiz sadece Mardin Müzesi ile sınırlı değil sevgili gezi severler. İlk yapacağınız; merkezde aracınızdan inin, geniş bir otopark vardır, orada rehbere aldanmayın! Evet, gezinin tadını çıkarın. 1) Cadde başlangıcı oluyor indiğiniz yer. Başlıyorsunuz yürümeye, atmosferi solumaya. 2) Sağda solda yeni olmaya çalışan kendine has Mardinli esnafı ziyaret edip sohbetten çekinmeyin. 200 metre sonra sağ tarafta sokak a.. Devamını Göster

32
deyrulzeferan manastiri
10

-

Çok güzel bir yer, bayıldım resmen. :)))

32
kiziltepe ulu camii
10

-

Merkezden uzaklığı 27 km'dir.

32
Mardin Müzesi
10

-

Ruşen Hanım, ben yorumu yazdığım dönemde, Nisan ayında gitmiştim. O günlerde Kasım ayında açılacağı söylenmişti. Tadilat erken bittiyse, belki de açmış olabilirler. Müze zaten şehrin merkezinde ve gezilecek diğer yerlerle iç içe. Bu nedenle her ihtimale karşı gitmek lazım bence. İyi tatiller dilerim şimdiden.

32
Mardin Müzesi
10

-

Biz arkadaşlarla Ağustos'un sonuna doğru Mardin'e bir gezi planlıyorduk. Gezilebilecek yerler arasından hem merkezde olması, hem de gezilecek güzel yerlerden biri olması sebebiyle burayı da rotanın içinle almak istiyordum ama Mesude Hanım'ın dediğine göre Kasım'a kadar kapalıymış. Bilgisi olan paylaşabilir mi rica etsem?

32
İbrahim tarafından...
10

-

Revaklı Çarşı değil ismi Tellallar Çarşısı'dır ismi. Oraya giderseniz tabelayı da göreceksiniz.

32
Marin Merdis Kalesi
10

-

Ben en az yüz kere gittim.

32
MIHRIBAN BEKEN tarafından...
10

-

Ben Mardinli olarak düşüncelerimi yazıyorum. Mardin çok güzel bir yer. Gerek konakları gerek meydanı, çarşısı, tarihi eserleri mükemmel ve tabii ki insanları o kadar sıcakkanlı ki, bence Mardin'i geziniz.

32
Mardin Ulu Camii
10

-

Çok güzel, performans ödevimi yapabildim bu site sayesinde.

32
Kasımiye Medresesi
10

-

Yukarıdaki fotoğrafta da göreceğiniz üzere Mardin'in büyük medreselerinden biri. Ancak Zinciriye Medresesi'nde olduğu gibi burada da ne yazık ki herhangi bir yönlendirme yok. Medrese dışarıdan çok heybetli, içeri heyecanla giriyorsunuz ancak nereye gideceğinizi bilemiyorsunuz. Odalar kapalı. S.. Devamını Göster

32
Zinciriye Medresesi
10

-

Yine toprak rengindeki bu medrese oldukça büyük. Hala eğitimin de verildiği bu medreseyi gezmek için sanırım haftasonunu tercih etmek daha doğru olacaktır. Mardin'in üst taraflarında, kalenin hemen altında yer aldığı için manzarası da harika. Görkemli kapısının önünde fotoğraf çektirmeyi unutmayın. Tek eksiği, medresenin içine girdiğiniz zaman sizi yönlendiren herhangi bir kişi ya da tabelanın olmayışı. Yani kafanız.. Devamını Göster

32
Mardin Evleri
10

-

Toprak rengindeki birbirine yakın evler, sanki Mardin'in içiçe geçmiş meşhur kültürünü yansıtıyor. Sokakta top oynayan Türkler, şarabını ikram eden Süryaniler, yaptığı incik boncuğu satan Kürt çocukları ile mucizevi bir şehir burası. Evlerin içine çok giremesem de dışarıdan mimarileri çok etkileyici görünüyor. Yalnızca bir Süryani evine girebildik. 3 - 4 odalı bu ev, kubbe şeklinde yüksek tavanlara sahip. Hiç pencer.. Devamını Göster

32
Mardin Müzesi
10

-

Mardin gezimizde ilk durağımız Mardin Müzesi'ydi. Mardin Merkez'de yer alıyor, ancak tadilat sebebiyle birçok alanı kapalıydı. Mardin'i anlatan 15-20 dakika süren film tanıtımları gösteriliyor.

32
Deyrülzeferan Manastırı
10

-

Öğle arası ve saat 13:00'de açılacağı için maalesef giremedik. Girişte bulunan cafenin her yerini tarçın kokuları sarmıştı, menüde de etli ekmek yazısı dikkatimi çekti. :) Keşke vaktimiz olsa idi. Tekrar bir Mardin programı yapmak şart.

32
Kasımiye Medresesi
10

-

Mardin'in her köşesi tarih, o kadar fazla ki gezilecek ve görülecek yerleri. Kasımiye Medresesi de bunlardan biri. Burada en çok dikkatimi çeken havuzlu avlu oldu. Bu havuz hayatı simgeliyor. Suyun ilk aktığı havuz bebekliği, ikinci akan havuz çocukluğu, üçüncü uzun ince havuz gençliği, dördüncü kısa havuz yaşlılığı, suyun döküldüğü havuz ise mahşeri simgeliyor. Mimarisi oldukça etkileyici.

32
Zinciriye Medresesi
10

-

Çok etkileyici bir mimariye sahip. İhtişamlı, gösterişli bir yapıt. Ayrıca, Mardin Artuklu Üniversitesi Türkiye'de Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürlüğü bünyesinde eğitim merkezi olarak da kullanılıyor.

32
Mardin Evleri
10

-

Evlerin mimarisi eşsiz bir görsellik sunuyor. Mardin evleri taştan yapılmış. Pencereleri, kapıları değişik motiflerle süslenmiş. Kesinlikle Mardin'i farklı kılan özelliklerin başında geliyor.

32
Mardin Müzesi
10

-

Mardin Müzesi bu hafta sonu kapalıydı. Kasım'a kadar da tadilatta olacağı için birçok alanı kapalı. Çok az bir kısmını gezebiliyorsunuz. Tabi o da yetmiyor açıkçası. Ancak her yerde gezen, müzenin içinde evler olan Habeş tavuklarını da hiç unutmayacağım. :)

32
Anzavur Kalesi
10

-

Sağolun teşekkür ederim.

32
Şehidiye Medresesi
10

-

Fotoğrafta çok güzel görünüyor, gitmek gerekir.

32
Mardin Ulu Camii
10

-

Bir Mardinli olarak Mardin tarihi yapılaryla gezilecek görülecek bir yer.