Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Mardin Gezilecek Yerler

Mardin civarında görülmesi gereken 1 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Gelüşke Hanı
Alışveriş Merkezi
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Mardin

1 mekandan 1 tanesi gösteriliyor

Mardin Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Mardin şehri, geçmişten günümüze dek çeşitli toplulukların yerleşim yeri olarak seçtiği alanlar arasında yer alıyor. Bu bağlamda Mardin’i ziyaret ettiğinizde ziyaret etmeniz gereken pek çok Mardin tarihi yerler ve mekanları bulunuyor.

Artuklu Beyliği, 1102 ile 1409 seneleri arasında Mardin, Hasankeyf bölgelerinde hüküm sürmüş bir topluluk olarak karşımıza çıkıyor. Mardin ve çevresinde Artuklular döneminden kalan pek çok tarihi ile karşılaşıyoruz. Bu bağlamda Artuklu Kervansarayı, Mardin gezilecek tarihi yerler arasında size önerebileceğimiz mekanlar arasında yer alıyor.

1275 senesinde inşa edilen bu kervansaray, günümüze gelene dek okul, hisar binası gibi çeşitli amaçlarla kullanıyor. Artuklu Kervansarayı, günümüzde ise otel olarak misafirlerin ziyaretine açık.

Kayserriyye Bedesteni ya da halk arasında bilinen ismi ile Kayseriya da Artuklu dönemine ait bir yapı olarak Mardin gezilecek yerler arasında göze çarpıyor. Bedestenler, eski dönemlerde değerli malların satılması için inşa edilen yerler olarak kullanılıyor.

Bu bağlamda Kayseriyye Bedesteni ve diğer bedestenleri ziyaret ettiğinizde günümüzde de hala aktif olarak çarşı olarak kullanılan mekanlar ile karşılaşabilirsiniz. Şehirde Kayseriyye Bedesteni ile birlikte Revaklı Çarşı da Mardin çevresinde gezilecek yerler listesi içerisinde tarihi bir yapı olarak karşımıza çıkıyor.

Bu mekanları ziyaret ettiğinizde yerel esnaf ile sohbetler edebilir, geleneksel el sanatları ürünlerini görebilir ve sevdiklerinize alacağınız anlamlı hatıralar ile buralardan ayrılabilirsiniz.

Sitti Radviyye Medresesi olarak da bilinen Hatuniye Medresesi, Artuklu döneminden günümüze ulaşan bir başka yapı olarak karşımıza çıkıyor. 1180’li yıllarda inşa edilen Hatuniye Medresesi, Mardin gezilecek yerler listesi içerisinde bulunuyor ve döneminin zengin taş işçiliği ile dikkatleri üzerine çekiyor. Medreseyi ziyaret ettiğinizde, mihrap yanında bulunan camekanın içerisinde ise Hz.

Muhammed’in ayak izini de görebilirsiniz. Bununla birlikte Mardin gezilecek tarihi yerler arasında Kasımiye Medresesi, Zinciriye (İsa Bey) Medresesi, Şehidiye Medresesi gibi çeşitli mekanlar da yer alıyor.

Dara Antik Kenti, Mardin gezilecek tarihi yerler arasında bulunuyor. Oğuz Köyü içerisinde bulunan bu antik kentin, 505 senesinde Doğu Roma İmparatorluğu döneminde kurulduğu biliniyor. Antik kentin, imparatorluğun sınırlarını Sasani baskısına karşı korumak amacıyla bir garnizon kenti olarak kurulduğu biliniyor.

Kentte bulunan yapılar kaya içerisine oyularak inşa edilmiş ve bu yapıların çevresi ise dört kilometreye dek uzanan surlarla korunuyor. Köyde günümüze dek ulaşabilen kilise, çarşı, tophane, su bendi kalıntıları ile çeşitli mağara evlerine de rastlanabiliyor.

Siz de tarihle iç içe bir gezi planlamak istiyorsanız Dara Antik Kenti ve çevresini, Mardin gezilecek tarihi yerler listenize eklemenizi öneriyoruz.

Süryan Katoliklerine ait olan Meryem Ana Kilisesi ve Patrikhanesi, Mardin gezilecek yerler arasında yerli ve yabancı turistler tarafından ilgiyle ziyaret edilen mekanlar arasında bulunuyor. Patrikhane 1895, kilise ise 1986 senesinde inşa ettiriyor. 1988 senesine gelindiğinde ise patrikhane, Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesine devrediliyor ve 1995 senesi itibariyle müze olarak kullanılıyor.

Midyat Mağaraları, Mardin gezilecek yerler arasında öne çıkan yerler arasında bulunuyor. Bu mekana bakıldığında ve Mardin’in doğal yapısı da göz önünde bulundurulduğunda yöreyi yaşam alanı olarak tercih eden halkın, kayaları oyarak kendilerine yaşam alanları oluşturduğunu görüyoruz.

Midyat ilçesine de ismini veren mağaralar arasında İplik ya da bir diğer ismi ile Gızzelin Mağarası ve Avrıhan Mağarası ziyaretçiler tarafından en çok ziyaret edilenler arasında bulunuyor. Bununla birlikte şehirdeki yerleşim alanı olarak kullanılan mağaralar incelendiğinde ise milat öncesi dönemlere dek uzanan yaşam izlerine de rastlanabiliyor.

Mardin müzeler açısından da özellikle tarihsever turistlerin yüzünü güldürecek değerli mekanlara sahip. Mardin müzeler arasında sizlere gezmenizi önerebileceğimiz ilk mekan, şehirle aynı ismi taşıyan Mardin Müzesi oluyor. Öncesinde uzun bir süre boyunca dini amaçlı olarak kullanılan bu yapı ilerleyen süreçlerde sağlık ocağı, polis karakolu olarak da kullanılıyor.

2000 senesine gelindiğinde ise müze olarak kullanılmaya başlanıyor. Mardin ile birlikte civardaki müze bulunmayan Şırnak, Siirt gibi kentlerdeki eserler de korunup bu müze içerisinde ziyaretçilerin erişimine açılıyor. Müzeyi ziyaret ettiğinizde Paleotik Çağ başlangıçlı olarak 19. yüzyıla dek Mardin ve civar bölgelerden çıkartılarak sergilenen bu eserleri görebilirsiniz.

Sabancı Mardin Kent Müzesi, Mardin müzeler listesi içerisinde karşımıza çıkan bir diğer mekan oluyor. Kitabesi günümüze ulaşmadığı için yapım tarihini bilmediğimiz fakat günümüze dek çeşitli amaçlarla kullanılan bir yapı olarak karşımıza çıkan Sabancı Mardin Kent Müzesi, 2009 senesinde ziyaretçilere açılıyor.

Üst katta Mardin yöresine özgü zanaatlar, sosyal yaşam ile kent tarihine dair eşyalar sergileniyor. Müzenin alt katı ise fotoğraf, ebru ve çeşitli sanat dallarının sergilendiği Dilek Sabancı Sanat Galerisi olarak ziyaretçilerine hizmet veriyor.

Mardin gezilecek yerler arasında saydıklarımızdan başka daha pek çok mekan yer alıyor. Mor Gabriel Manastırı, Mardin Ulu Cami, Zeynel Abidin Camii ve Türbesi, Savurkapı Hamamı gibi mekanları da Mardin gezilecek tarihi yerler listeniz içerisine eklemenizi öneriyoruz.

Mardin Doğal Güzellikleri

Mardin, sahip olduğu tarihi değerlerin yanı sıra doğal güzelliklere sahip alanları ile de misafirlerinin dikkatini çekiyor. Beyazsu, Mardin doğal güzellikleri listesi içerisinde yer alıyor ve sahip olduğu serin ve berrak suyu ile yerli ve yabancı turistleri kendisine çekiyor.

Bölgenin kahverengi coğrafyasından farklı olarak yöreye özgü ağaçları ile Mardin gezilecek yerler arasında bir parça yeşillik ve huzur isteyen misafirler tarafından sıklıkla ziyaret edilen Beyazsu’yu özellikle yaz aylarında ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Temiz hava ve doğadan alacağınız derin bir nefesi içinize çekerken çevrede yer alan tesislerde de de soluklanabilir ve karnınızı doyurabilirsiniz.

Gurs Vadisi, Mardin doğal güzellikleri arasında size önerebileceğimiz bir diğer mekan oluyor. Kızıltepe ilçesi içerisinde yer alan Gurs Vadisi, yeşillikler içerisindeki dinlenme alanları ile adeta Mardin’in saklı bir bahçesi olarak karşımıza çıkıyor.

Bölge, yerli ve yabancı turistleri kendisine çekerken aynı zamanda yaz aylarında sıcaktan bunalan halkın da sıklıkla ziyaret ettiği mekanlar arasında bulunuyor.

Mardin gezilecek yerler listesi ile öne çıkarken sahip olduğu kültürü ve lezzetli tatları ile de misafirlerini kendisine hayran bırakıyor. Etli yemeklerin ağırlıkta olduğu Mardin mutfağı soğan dolması, kibe dolması, Mardin usulü sembusek, kaburga dolması gibi enfes tatları da bünyesinde barındırıyor.

Mardin bölgesini ziyarete gittiğinizde, bölgenin bu tatları ile tanışabileceğiniz yerel restoran ve lokantalarda ufak bir lezzet molası vermenizi de tavsiye ediyoruz.

Mardin gezilecek tarihi yerler ve doğal güzelliklerini keşfe çıkmak için bölgeyi de içine alan çeşitli kültür turlarından faydalanabilir, bölgenin önemli noktalarını bir rehber ve grup eşliğinde keşfe çıkabilirsiniz.

Bununla birlikte Mardin gezilecek yerler listenizi kendiniz oluşturarak sevdiklerinizle birlikte özel bir keşif turu düzenlemek istiyorsanız da sizler için hazırladığımız bu rehberden faydalanabilirsiniz.

Mardin gezinizi planlarken konaklayabileceğiniz Mardin otelleri ve pansiyonları listesini görüntülemek ve farklı tesislerin sunduğu farklı hizmet, olanak ve opsiyonlar arasından kendiniz için en doğru tercihi yapmak için de sitemizden yararlanabilirsiniz. Kültür ve tarihin iç içe geçeceği mükemmel ve unutulmaz bir Mardin tatili sizleri bekliyor.

Mardin Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Mardin için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Mardin için gezilecek ücretsiz yerler : Gelüşke Hanı, Mardin konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Mardin için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Mardin için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Gelüşke Hanı, Mardin konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Mardin için gezilecek yerler nelerdir?
Mardin için gezilecek yerler : Gelüşke Hanı, Mardin konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.