Kelime ile arama yap

Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü

Kemalpaşa Gezilecek Yerler

Toplam 1 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri En uygun sonuca göre listele
  • En uygun sonuca göre listele En uygun sonuca göre listele
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Kemalpaşa Gezilecek Yerler

İzmir Kemalpaşa, Smryna (İzmir) Kenti ile İlydia (Sardes) arasında bir geçiş noktası olması nedeniyle antik çağlarda birçok yerleşime sahne olmuş, özellikle Bizans ve Osmanlı dönemlerinde dikkate değer boyutta iskân görmüştür.

Kemalpaşa ve çevresi, Saruhan Baba Sultan Kutbeit zamanında, Hacı Emet Bey tarafından fethedilerek Saruhanlı Beyliği'ne katılmıştır. Daha sonra 1. Murat zamanında Osmanlılar tarafından fethedilmiştir.

Evliya Çelebi, Seyahatnamesi'nde İzmir Kemalpaşa hakkında şu bilgiye yer vermiştir. "Kalesi yalçın bir kaya üzerinde, 5 köşeli, 2 kapılı, 200 adımlık içindeki ve altındaki kubbelerden akan soğuk sular vardır. İçinden elini uzatıp bir iki tas su çıkarmak mümkün değildir. Kemalpaşa merkez yerleşiminde yer alan Çarşı Camii kapısındaki taşın üzerinde ise 1306 sabahın hıfzı leyhinde (gece yarısı) yandı bu çarşı diye yazdığından ilçenin 1890 yılında büyük bir yangın geçirdiği anlaşılmıştır."

Nif yerleşimi, Saruhanlı Sancağına bağlı bir bucak iken 1900 yılında İzmir İline bağlanmış, 1901 yılında kaza olmuştur. 16 Mayıs 1922 tarihinde Yunan işgaline uğrayan Nif şehri daha sonra 8 Eylül 1922 sabahı Savandağ Mevkisinde yapılan küçük bir çarpışmayı müteakip Türk askerleri tarafından saat 15.00'te kurtarılmış ve Hükümet Konağı'na bayrak çekilmiştir. Atatürk 8 Eylül 1922 günü İzmir Kemalpaşa'ya gelmiş ve o zaman düşman karargâhı olan ve halen askerlik şubesi olarak kullanılan binada geceyi geçirmiştir. O güne kadar Nif olan İzmir Kemalpaşa'nın adı, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ilçede konaklaması nedeniyle Cumhuriyet'in ilanından sonra Kemalpaşa olarak değiştirilmiştir.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın