İzmir Gezi Rehberi
İzmir Gezi Rehberi - Görsel 1
İzmir Gezi Rehberi - Görsel 2
İzmir Gezi Rehberi - Görsel 3
İzmir Gezi Rehberi - Görsel 4
12 Fotoğraf
Aktiviteler
Mekanlar
Gezilecek Yerler
Popüler Oteller

İzmir Gezi Rehberi

İzmir , ışıl ışıl denizi ve doğasıyla konforlu, rahat ve kolaylıklarla dolu bir tatilin hayalini kuran herkesin öncelikli tercihleri arasında yer alıyor. Siz de İzmir'in hafif esen rüzgarıyla kucaklaşan sıcacık atmosferine dahil olmak istiyorsanız hazırladığımız İzmir gezi rehberi yazısını inceleyebilir; harika bir İzmir tatili programı oluşturabilirsiniz.

İzmir Hakkında

Türkiye'nin 3. büyük kenti olan İzmir, Anadolu'nun Avrupa'ya en yakın uçlarından birisi olarak tüm devirlerin en önemli kentleri arasında yer alıyor. Anadolu'nun Ege Denizi'ne açılan en önemli kapısı olan kentin coğrafi ve stratejik konumu sayesinde kazandığı ayrıcalıklar, yaşanabilir marka kentler arasında yer almasını sağlıyor.

İzmir tarihi mimari yapılarda da görülebilen ve İncil'de adı geçen 7 kiliseden 3'üne, dünyanın 7. büyük harikası olan Artemis Tapınağı'na ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Roma İmparatorluğu'nun en büyük kenti olan Efes'e ve daha pek çok değere sahip oluşu, tüm dünyanın dikkatini çekmesini sağlıyor.

Önemli stratejik konumu ve büyükşehir olma özelliğine rağmen başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz rahat, sosyal, doğal ve samimi dokusu ise İzmir'i İzmir yapan değerleri oluşturuyor. Peki ayrıcalıkların kenti İzmir hangi bölgede diye soracak olursanız, Ege Bölgesi'nde yer alıyor.

Ege denizi kıyısında yer alan kent; batısında pek çok ada, Kuzeyinde Balıkesir, güneyinde Aydın, doğusunda ise Manisa ile komşuluk ediyor. Yüzölçümü olarak Türkiye'nin 23. büyük kenti olan İzmir'in 12. 012 km²'lik yüzölçümünün büyük bir kısmını dağlar, ormanlar, bozkırlar, göller ve akarsular oluşturuyor.

Madra, Yunt, Yamanlar, Nif Dağları ve Bozdağlar ise kentin önemli dağları. Ayrıca kentin önemli akarsularını Gediz, Menderes ve Bakırçay; önemli göllerini ise Gölcük, Belevi, Çakalboğaz gölleri ve Karagöl oluşturuyor.

Tüm gelişmişliğine ve zengin olanaklarına rağmen taviz vermediği nostaljik yapısı ve rahat yaşamsal çehre ile kent, bu haliyle yaşanabilir kentler sıralamasında ilk sıralarda yer alıyor. Doğal yapısından ödün vermeyen kentin en önemli geçim kaynağını limancılık, kentin açık alanlarına kurulu tesislerde yürütülen sanayi ve ticaret faaliyetleri ile turizm oluşturuyor.

Kent yüzölçümünün büyük bir bölümünü kapsayan köylerinde profesyonel tarım faaliyetleri tüm hızıyla devam ederken öte yandan aynı alanlar yerli ve yabancı turistlerin başlıca gezi rotasını oluşturuyor.

Plajları, koyları, körfezi, doğası, tarihi, kültürü ve sanatıyla dünya kentleri arasında görülen İzmir; tüm içtenliğiyle palmiyeleri kadar sakin, lokması kadar tatlı geçen günlük yaşantısına çabucak dahil olabilmenizi sağlıyor.

İzmir Harita ve Yol Tarifi

Önemli dünya kentleri arasında görülen ve Türkiye'nin önde gelen turizm merkezleri arasında yer alan İzmir, avantaj sağlayan farklılıklarını ulaşım koşullarında da sergiliyor. İzmir'e nasıl gidilir derseniz dünyanın ve Türkiye'nin tüm noktalarından rahatlıkla erişim sağlayabileceğiniz kente aklınıza gelebilecek tüm ulaşım yolları ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ege Denizi'nin Atina'dan sonra en büyük kenti olan İzmir'e dünyanın ve Türkiye'nin pek çok kentinden direkt olarak olarak uçuş yapan uçak seferleri ile kısa sürede erişebilirsiniz.

Türkiye'nin en uzak noktasından yaklaşık 2 saate erişebileceğiniz İzmir Adnan Menderes Havalimanı'ndan kent merkezine ise belediye otobüsleri, firma servisleri ve ticari araçlarla 20 dakika gibi kısa bir sürede erişebilirsiniz.

Türkiye'nin tüm şehirlerinden direk olarak kalkan otobüs seferleri ile erişim sağlayabileceğiniz kente akıllı cihazınızdan alacağınız İzmir yol tarifi yardımı ile özel aracınızla da konforlu bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

Tabii dilerseniz tüm klasik ulaşım yöntemlerini bir kenara bırakarak daha bol manzaralı bir ulaşım yöntemi olan tren veya deniz yolculuğunu da tercih edebilirsiniz.

İzmir Hava Durumu ve İklimi

İzmir haritası Akdeniz ikliminin etkisinde kalan Ege Bölgesi'nde yer alıyor. Sizleri yaz kış yemyeşil doğası ve uslu denizi ile karşılayan Akdeniz ikliminin birebir etkilerinin tamamını görebileceğiniz kentte yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları ise ılık ve yağışlı geçiyor.

Soğuk havaların etkisini kış aylarında dahi ayda üç ila beş gün kadar hissedeceğiniz kentte yılın 8 ayı denize girebilmek adına ideal koşullar sergiliyor.

Sıfırın altında soğuklukların görüldüğü gün sayısı maksimum 5 ila 7 günle sınırlı olan İzmir hava durumu açısından sergilediği yumuşak iklim koşulları ile yaz kış ziyaret edebileceğiniz kentler arasında yer alıyor.

Ocak ve şubat aylarının en soğuk, temmuz ve ağustos aylarının ise en sıcak aylar olduğu kentte yağmur yağışları ağırlıklı olarak ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde gerçekleşiyor.

Kara ve denizin gece-gündüz arasında oluşan ısınma ve soğuma farkından meydana gelen ve yaz aylarında esmeye başlayan imbat rüzgarı, muhteşem İzmir tatilinizin en sevilen eşlikçileri oluyor.

Örnek Harita Görseli
Haritada gör

Popüler Oteller

Haftanın Otelleri
Kapadokya
Kıbrıs
Palandöken
Sapanca
Bolu
Kartepe
Antalya
Bodrum
Mardin
Gaziantep

İzmir Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İzmir'in Neyi Meşhur?

İnsanlığın medeni hayata geçişinin temellerinin atıldığı topraklar olarak kabul edilen İzmir, tarihinden bugüne birikerek gelen tüm ünlü değerleri ile adından sıkça söz ettiriyor. İzmir neyi meşhur dendiğinde akla gelen ilk şey, lezzetli balık menüleri oluyor. Özellikle asma yaprağında hazırlanan barbunyası ile dikkat çeken İzmir'in tüm balık menülerini gözü kapalı tadabilir, aynı lezzette tekrar erişebilmek için ikinci bir İzmir seyahati planlayabilirsiniz. Daha çok sosyal yaşam, tükenmeyen selamlaşmalar, kültür, sanat ve gezi üzerine kurulu olan İzmir kent hayatının diğer ünlü değerleri ise sahip olduğu doğal bitkiler ve mutfak kültürü oluşturuyor. İzmir köftesi, kuşkonmaz, kirde kebabı, zeytinyağlı ot mezeleri, kabak sıyırma, kabak çiçeği dolması, arapsaçı, şevketi bostan ve sayamayacağımız pek çok lezzet, İzmir'in ünlü yemeklerini oluşturuyor. Akşam saatlerinde yemekten önce boyoz yemeyi tercih eden İzmirlilerin bazı ünlü hamur işlerini ise lokma, damla sakızlı kurabiye, sübye, atom, sakız reçeli, gerdan ve Bergama helvası oluşturuyor. Tabii ne yemiş olursanız olun üstüne İzmir'in Çeşme ilçesinin dünyaca ünlü damla sakızı ağaçlarından elde edilen sakızla yapılan damla sakızlı kahveyi mutlaka içmeniz gerekiyor.

İzmir'in En Popüler Semtleri Nelerdir?

Ömrünüzün en olanaklı fakat bir o kadar da huzurlu tatilini geçirebileceğiniz İzmir harita bilgileri olarak içinde bulunduğu coğrafyada tamamen kendine has özellikleri ile kendine hayran bırakıyor. Barındığı 30 ilçesinin tamamında görebileceğiniz İzmir usulü özellikler, kentin tüm ilçelerini popüler kılan temel nedeni oluşturuyor. Popülarite kavramının bireysel tercihler ile eşdeğer görüldüğü günümüz koşullarında yapacağınız tatil seçimi, ilçe popülaritesini belirleyen değere dönüşüyor. Eğlencenin merkezi Alsancak ve Bornova, aktif turizmin merkezi Çeşme, huzurun adresi Foça, doğanın cenneti Mordoğan, sanatın merkezi Karşıyaka, şirin mi şirin Urla ve tüm İzmir ilçeleri arasında yapabileceğiniz gezi seçimini sizlere bırakıyoruz.

İzmir'in Mutlaka Görülmesi Gereken Yerleri Nerelerdir?

İzmir nerede konaklıyor ve ağırlıklı olarak hangi bölgede vakit geçiriyor olduğunuza bağlı olarak sunduğu tarihi ve doğal güzellikleri ile dolu dolu bir tatil deneyimi yaşamanızı olanaklı kılıyor. Kitaplara sığmaz İzmir güzelliklerini detaylı bir şekilde aktaramıyor olsak da bazı gezilecek yerleri Tarihi Asansör, Efes Antik Kenti, Artemis Tapınağı, Kemeraltı Çarşısı, Meryem Ana Evi ve Tarihi Şirince Evleri olarak belirtebiliriz. Sosyal gezileriniz için İnciraltı'nı, huzur kaçamaklarınız içinse Homeros Vadisi, Karagöl, Kuş Cenneti ve Nebiler Şelalesi'ni önerebiliriz.

İzmir'de Nerede Kalınır?

İzmir turizm aktiviteleri, Türkiye'ninönde gelen tatil merkezleri arasında yer alması sayesinde sahip olduğu zengin çeşitliliği görmenize fırsat tanıyor. Kent merkezinde ağırlıklı olarak bulunan lüks otel seçeneklerine pansiyon ve apart oteller eşlik ederken, kentin tatil merkezlerinde tüm alternatiflere ilave olarak çeşitli butik otellere denk gelebilirsiniz. Kentin sayfiye olarak geçen küçük ölçekli ve yaz turizmine hitap eden ilçeleri ve köylerinde ise bol miktarda bulunan butik otel ve pansiyon seçenekleri arasından en ideal seçimi yapabilirsiniz. Güzel bir İzmir tatilinin yanı sıra kentin şifalı sularından yararlanmak istiyorsanız termal otel seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

İzmir Gece Hayatı Nasıldır?

İzmir hava koşulları, herkesin tatil yapmasına uygun olması nedeniyle yaz kış açık ve kapalı alan eğlencelerine rastlayabilirsiniz. Büyük ve küçük çaplı konserlerin, fuarların ve festivallerin tüm yıl sürdüğü İzmir'de mekan eğlencelerinin de en renkli halini yaşayabilirsiniz. Zengin restoran seçenekleri arasından eğlence zevklerinize uygun ideal seçeneğe kolaylıkla bulabileceğiniz kentte, başka hiçbir kentte göremeyeceğiniz kadar çok sokak sanatçısına denk gelebilir, her anınızı şenliğe dönüştürebilirsiniz.