Bursa bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Bursa Gezilecek Yerler

Yeşil Bursa, Osmanlı’nın tarihi başkenti. Bursa gezilecek yerler sayfamız sizlere yaşayacağınız Bursa tatilinizde harika bir şekilde rehber olacak nitelikte.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Bursa Gezilecek Yerler

Toplam 112 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Oylat Mağarası

"Çok bakımsız"

"Hala ışıklandırma yapılmamış mı?"

8.0

Misafir yorumu

7 yorum

Gölyazı Bursa

"Belediye hiç ilgilenmiyor"

"Orası balıkçılık köyü"

6.5

Misafir yorumu

6 yorum

Bursa Kapalı Çarşı

"Bursa Kapalı Çarşı"

"Bursa Kapalı Çarşı"

10

Misafir yorumu

5 yorum

Oylat Şelalesi

"oylat selalesi"

"Oylat Şelalesi"

10

Misafir yorumu

4 yorum

Issız Han

"Hizmet çok iyi"

"İlk deneyimim çok daha güzeldi"

8.5

Misafir yorumu

4 yorum

Tümbüldek Kaplıcası

"Hamam içi hizmeti hiç beğenmedim"

"Bakıma ihtiyaç var"

8.7

Misafir yorumu

3 yorum

Hünkar Köşkü Sosyal Tesisleri

"Görevlileri çok nazik"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Bursa Ulu Camii

"Bursa Ulu Camii"

"Bursa Ulu Camii"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Tirilye Evleri

"Derya tarafından..."

"Tirilye Evleri"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Kırgızlar Türbesi

"İznik için tarihsel"

"Kırgızlar Türbesi"

7.0

Misafir yorumu

2 yorum

Bursa Tarihi Mekanlar

Yeşil Bursa, Osmanlı'nın tarihi başkenti. Bursa gezilecek yerler sayfamız sizlere yaşayacağınız Bursa tatilinizde harika bir şekilde rehber olacak nitelikte.
Bursa, Marmara Bölgesi'nin sanayi ve turizm bakımından en gelişmiş illeri arasında yer almakta olup Türkiye'nin de 4. Büyük ilidir. Bu tarihi kent öylesine çok güzelliği bir arada barındırır ki, gezmek için hangisinden başlayacağınıza karar veremezsiniz. Her köşe başında sizi tarihin ve misafirperver Bursalıların beklediği bu kent için sizlere rehberlik edecek bilgiler bu sayfamızda.

Bursa hanları, termal suya sahip hamamları ile şifa turizminin en gözde kentleri arasındadır. Bursa'nın hanlarından gezmeye başlayacak olursanız en üst sıraya şehir merkezindeki Koza Hanı almanızı tavsiye ederiz. Ağaçların gölgesindeki avlusunda bir bardak ince belli çayınızı içtikten sonra ünlü bursa ipeğinden yapılmış hediyelik eşya satan dükkanlarda gezebilirsiniz. Tarihi dokusu ve huzur veren atmosferi ile şehrin en özel yerlerinden biri olan Bursa Koza Han, geniş dikdörtgen bir avlunun çevresinde iki katlı bir handır. Sultan II. Beyazıd tarafından dönemin en iyi mimarlarından biri olan Abdül ula bin Pulat Şah'a 1491 yılında, İstanbul'daki eserlerine vakıf olarak yapılmıştır. Güneşin bir başka aydınlattığı Koza Han'ın avlusu fotoğraf sanatçılarının da vazgeçilmez sahneleri arasındadır.

Bursa'nın simgesel yapısı Ulu Cami'de sizleri Koza Han'ın hemen yanı başında karşılar. İhtişamlı yapısıyla gelenleri kendine hayran eden bu tarihi cami halen kullanımda ve dimdik ayakta. Bursa'nın kalbinin attığı bu cami, Osmanlı'nın dördüncü padişahı Yıldırım Bayezid tarafından mimar Ali Neccar'a 1396-1399 yılları arasında yaptırmıştır. Avlusu, çevresi, mimarisi, huzur kokan atmosferi ile bambaşka manevi bir boyuta sizi taşır. Caminin yapımı ile ilgili birçok rivayette burada caminin özellikleri ile birlikte anlatılmaktadır. Evliya Çelebi'ye göre Bursa'nın Ayasofya'sı olarak nitelendirilen Ulu Cami, Koza Hanla birlikte Bursa gezilecek yerler listenizin ilk sırasını alabilir.

Ulu Cami'den sonra Bursa'nın en önemli diğer yapısı da Yeşil Cami ve Yeşil Türbe. Harika manzarası ve insanın içini huzurlu bir maneviyatla dolduran bu yapılardan Yeşil Türbe, turkuazdan maviye dönen renginden adını alır. Yüzyıllık ağaçların gölgelediği bahçesi, eşsiz mimarisi ve mistik atmosferi ile ziyaret edenleri büyüler Yeşil Cami ve Yeşil Türbe. Yeşil Türbe, 1421 yılında Yıldırım Bayezid'in oğlu Sultan Mehmet Çelebi tarafından yaptırılan Yeşil Türbe'nin mimari Hacı İvaz Paşa'dır. I. Mehmet Çelebi türbeyi yaptırdıktan 40 gün sonra vefat etmiştir. Yeşil Türbe, Osmanlı mimarisinde tüm duvarların çini ile kaplı olduğu tek türbedir.

Yeşil Cami ve Yeşil Türbe'den biraz daha yukarı çıkarsanız. Emirsultan Türbesi ve camisine ulaşırsınız. Bursa'nın diğer tarihi değerleri yüksek yapılarından biri olan bu iki yapı aynı avlu içerisindedir. Emir Sultan Cami ve Emir Sultan Türbesi; 1366 – 1429 yılları arasında Yıldırım Bayezid'ın kızı Hundi Fatma Hatun tarafından kocası Emir Sultan adına, Çelebi Sultan Mehmed'in hükümdarlığı sırasında inşa ettirilmiştir. Türbenin hemen altında Emirsultan Mezarlığı yer alır. Emir Sultan Cami sekizgen kasnak üzerine oturan tek kubbeye sahiptir. Ayrıca caminin mihrabı da, 17. yüzyılda İznik çinileriyle yapılmıştır. Cami ve türbeyi ziyaret ettikten sonra çevredeki hediyelik eşya satan yerlerden alışveriş yapabilirsiniz. Küçük bir dip not vermek gerekirse de ünlü sanat güneşimiz Zeki Müren'in ebedi istirahatgahı bu caminin hemen altındaki mezarlıkta bulunmaktadır.

Bursa'nın en eski semtlerinden biri olan Çekirge de diğer semtler gibi tarihi ve önemli birçok yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Semt Çekirge adını anlatılan bir rivayete göre Osmanlı döneminde o bölgede yaşanan bir çekirge istilası sonucunda almış. Eşsiz bir şehir manzaraya sahip olan Çekirge, Karagöz ve Hacivat'ın mezarlarına da ev sahipliği yapmaktadır. Çekirge ayrıca tarihi 1. Murat Cami ve 1. Murat türbesine de ev sahipliği yapmaktadır.

Çekirge aynı zamanda şifalı termal suları ile de ünlüdür. Birçok noktada yeryüzüne ulaşan bu termal sular evlerde halen kullanıldığı gibi semtteki otellerin hemen hepsinde de gelenlere sunulmaktadır. Termal otelleri le ünlü Çekirge, tarihi hamamlara da ev sahipliği yapmaktadır. Bursalıların da ilgi gösterdiği bu tarihi hamamlar halen kullanılmaktadır.

Bursa birbirinden özel öyle çok güzelliği bünyesinde barındır ki, gezmek için hangi birinden başlayacağınızı şaşırırsınız. Reşat Oyal Kültür Parkı, Botanik Park, Mudanya, Tirilye, Uludağ, Gemlik, İznik, Cumalıkızık, Kapalıçarşı, doğa harikası şelaleleri, kent ormanları ve daha birçoğu sizleri Bursa'da bekliyor. Her köşesi bambaşka bir sürprizle karşılayan Yeşil Bursa'nın güzelliklerine yakından şahit oldukça, ona daha çok bağlanacaksınız.

50 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
50
Manzaranın tadına doyum olmaz
10

-

50
Sadece şelale var
1

-

50
Tavsiye ederim
10

-

50
Eğlencesi, ortamı, mezeleri harika
10

-

50
Hizmet çok iyi
10

-

50
Sıcak havada bile esiyor
7

-

50
Çok bakımsız
4

-

50
Büyülü bir köy
1

-

50
Doğası harika
10

-

50
Enerjimizi yerine getirdi
10

-

50
İlk deneyimim çok daha güzeldi
4

-

50
Her şey birbirini tamamlamış
10

-

50
Çok bakımsız
2

-

50
Hala ışıklandırma yapılmamış mı?
6

-

50
Oldukça kıymetli bir kilise
10

-

50
Kusursuz hizmeti
10

-

50
Çok güzel bir yer
10

-

50
Gitmeyin
2

-

50
Hem pahalı hem de etrafı pislik içinde
2

-

50
Yer arıyoruz fakat yok
2

-

50
Belediye hiç ilgilenmiyor
5

-

50
Işıklandırma yapılmalı
6

-

50
Toplu ulaşım ve park sorunu
2

-

50
Orası balıkçılık köyü
10

-

50
Yapı çok bakımsız
5

-

50
Görmek istediğim yerlerden biri
10

-

50
İznik için tarihsel
4

-

50
Restoranlar iyi değil
2

-

50
Çok bakımsız
2

-

50
Çok güzel
10

-

50
Mutlaka gezilmesi gereken bir yer
10

-

50
Çok güzel yerler
9

-

50
Hamam içi hizmeti hiç beğenmedim
10

-

50
Çok güzel bir yer
10

-

50
Bakıma ihtiyaç var
6

-

50
Yol tarifi yanlıştı
10

-

50
Cennet köşe
10

-

50
Restorasyonu muhakkak yapacaklardır
10

-

50
okan ayaz tarafından...
10

-

50
Özkan Hacıoğlu tarafından...
10

-

50
oylat magarasi
10

-

50
Selma Töre tarafından...
10

-

50
Selma Töre tarafından...
10

-

50
AYDIN ÖZLER tarafından...
10

-

50
bursa koza han
10

-

50
bilge irem tarafından...
10

-

50
Derya tarafından...
10

-

50
irem tarafından...
10

-

50
Görevlileri çok nazik
10

-

50
Serdar Çağlayan tarafından...
10

-