Bursa Bıçak Müzesi

Bursa Bıçak Müzesi
Bursa Bıçak Müzesi - Görsel 1
Bursa Bıçak Müzesi - Görsel 2
Bursa Bıçak Müzesi - Görsel 3
Bursa Bıçak Müzesi - Görsel 4
5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz
Telefon

Bursa Bıçak Müzesi Hakkında

700 yıllık bir geleneğin ve ustalığın ürünü olan bıçaklar, Bursa Bıçak Müzesi’ nde. Bursa bıçağının yaşı neredeyse Bursa’ nın Osmanlılar tarafından fethi edildiği yılla yaşıt.

Böylesine köklü bir geçmişe sahip olan bu geleneğin ürünü Bursa bıçağı, Bursa Büyükşehir Belediyesi’ nin girişimleri ile kentin tam kalbinde, özgün kimliğine bürünen iki binada Bursa Bıçak Müzesi’ nde hayat bularak gelecek nesillere aktarılıyor.

Bursa’ nın en önemli el sanatlarından sadece biri olan bıçakçılık, bu müzede tarihçesinden yapılışına kadar tüm yönleriyle ziyaretçilere aktarılıyor. Müzeye ziyarete gelen yerli ve yabancı turistler burayı gezerken adeta bıçakçılığın tarihinde bir yolculuğa çıkıyor. Müze binasının geniş bir avlusu var.

Bu avlunun bahçe duvarlarında sergilenen eserlerle ziyaretçilere açık hava müzesi hissi yaşatılıyor. Bu eski ve yeni binada bıçağın tarihi, Bursa bıçağının gelişim süreci ziyaretçilere aktarılıyor. Bahçede yer alan dükkanlarda da hediyelik Bursa bıçağının en güzel örnekleri satılıyor.

Bu harika müzenin en dikkat çekici tarihi değeri yüksek eseri ise; Bursa’ da çıkarılan yapım tarihi M. Ö. 6000’ lere dayanan Obsidyen’ den (Volkan camı) üretilmiş bıçak.

Yorum / Değerlendirme

Bursa Bıçak Müzesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?