Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Karagöz Müzesi
Karagöz Müzesi - Görsel 1
Karagöz Müzesi - Görsel 2
Karagöz Müzesi - Görsel 3
Karagöz Müzesi - Görsel 4
7 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz
Telefon

Karagöz Müzesi Hakkında

Bursa Osmangazi’ de yer alan Karagöz Sanat Evi 2007 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Karagöz Müzesi’ ne dönüştürülmüştür. İki galeri bulunan müze, ülkemizin ilk ve Karagöz müzesidir. Karagöz ve Hacivat’ ı, gölge oyunu sanatını gelecek nesillere tanıtabilmek gibi bir misyon üstlenmiştir.

Modern müze anlayışı ile tekrar ele alınan Karagöz Müzesi’ nde iki adet tanıtım galerisi de yer almaktadır. Karagöz Müzesi’ nin misyonu konumu nedeniyle hemen belirleniyor, çünkü Bursa’ nın kültürel simgelerinden biri haline gelen Karagöz anıtı hemen karşısında yer almaktadır. Dolayısıyla binanın ve müzenin adı da Karagöz Evi.

Yıllarca göz ardı edilen Türk gölge oyunu artık kahramanının adını taşıyan bir müzeye, eve kavuştu. Müzede, Karagöz gölge oyunu gösterilerinin yapılacağı bir gösteri salonu, Karagöz – Hacivat galerisi, kukla galerisi, ihtisas kütüphanesi ve Tasvir yapım atölyesi de yer almaktadır. Ayrıca müzede Osmanlıca gazetelerde bulunan " Karagöz-Hacivat" karikatürleri de yer almaktadır.

Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 09. 30 ile 17. 30 saatleri arasında hizmet veren Karagöz Müzesi’ ni dilediğiniz zaman ziyaret edebilir, keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Bursa için keyifli bir planlama yapmak istiyorsanız Bursa otelleri ve Çekirge otelleri adresini ve Bursa gezilecek yerler adresini ziyaret etmeyi unutmayın.

Yorum / Değerlendirme

Karagöz Müzesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?