Eylülden İlham Alan En Keyifli 10 Rota, Türkiye

Eylülden İlham Alan En Keyifli 10 Rota

3 Yorum

Rota Önerileri Bengi Alkaya

Eylülden İlham Alan En Keyifli 10 Rota
Doğanın dönüştüğü ve yeni gelen mevsimi tüm içtenliğiyle kucakladığı mevsimdir eylül. Bu yüzdendir ki bu ayda biz de dönüşürüz. Eylül geldiyse artık içimizde yaz kıpırtısından eser kalmamıştır ve dinginleşmişizdir. Hatta kendimizle daha çok baş başa kaldığımız ve kendimize daha sık vakit ayırdığımızı fark ederiz. Şimdi biliriz ki tatil beldeleri daha sakin, ormanlar daha serin olmuştur. Eylül ayı tutkunları da bu fırsatı kaçırmadan her yıl mutlaka bir eylül tatili yaparlar. Biz de tam olarak hem onlara hem de “'Bu ay nereye gidilir ki?”' diyenlere sesleniyoruz. Çünkü siz de bu eylül tahmin ettiğinizden çok daha güzel bir seyahate çıkabilirsiniz. İşte bu ayın dinginliğini iliklerinize kadar hissedebileceğiniz, eylülden ilham alan en keyifli on rota.

1 – Amasya

amasyaHarşena Dağı eteklerinde kurulu sevimli bir kent olan Amasya 7 bin yılı aşkın köklü bir tarihe sahip. Nice sanatkâra, şaire ev sahipliği yapan belde aynı zamanda şehzadelerin de eğitim gördüğü bir yer olmuş. Bugün ise hem bu tarihi ve kültürel değerleri hem de Yeşilırmak kıyısı boyunca uzanan yalı boyu evleri bizde şehre karşı büyük bir merak uyandırıyor. Amasya bu muhteşem duruşuyla belki her ay bir başka güzel ama bizim favorimiz hiç şüphesiz ki eylül. Çünkü yaz sıcaklarından sonra Amasya serinliği bize her zaman çok iyi geliyor.

2 – Kaz Dağı

kaz dağıHarika bir doğaya ve bol bol oksijene sahip olan Kaz Dağı, yaz ayları boyunca klasik tatil anlayışından uzaklaşmak isteyen ziyaretçilerine eşsiz bir tatil fırsatı sunuyor. Gerek bünyesindeki bungalov konaklamalar gerek butik otelleri gerekse çadır kamp alanları ile keyifli günler vadeden Kaz Dağı, eylül ayında sessizliğe bürünüyor. Sizi bilemeyiz ama bize göre işte tam da bu dönemde burayı ziyaret etmek en az yaz aylarında olduğu kadar keyifli. Çünkü böylesine bir doğaya kulak vermek için ruhunuzun dinginleştiği bir dönem en doğru tercih olacaktır.

3 – Erfelek Tatlıca Şelaleleri

erfelek şelaleleri sinopSinop'un ilçelerinden biri olan Erfelek, görülesi bir doğa harikasına ev sahipliği yapıyor. Sinop merkezden yaklaşık 40 dakikalık bir araç yolculuğunun ardından ulaşılabilen Erfelek Tatlıca Şelaleleri için minik bir cennet diyebiliriz. İçerisinde irili ufaklı 28 adet şelale bulunan bu durukta köy kahvaltıcıları, kamp yapabileceğiniz alanlar, mesire yerleri ve çeşitli yöresel yemeklerin servis edildiği restoranlar bulunuyor.

4 – Ayvalık

ayvalıkGerçek Egeliler ve Ege tutkunları bilirler ki bölgenin en güzel dönemidir eylül. Bu sebeple seyahatlerini hep bu dönemde yapar ve bundan da büyük keyif alırlar. Ayvalık ise bu tatillerin başrolünde yer alır. Beldede yazın etkileri hala devam etse de akşamları deniz kenarında yediğiniz yemeklere hafif esen rüzgarın eşlik etmesi tarifi olmaz bir keyif verir. Siz de seyahatiniz için bu ayı bekleyenlerdenseniz üzerine çok fazla düşünmeden Ayvalık'ı ilk sıralara koyabilirsiniz.

5 – Acarlar Longozu

acarlar longozuAdapazarı'nda yer alan Acarlar Longozu'nun doğa tutkunlarının en keyif alacağı yerlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Ender rastlanan bir oluşum olan longoz ormanları aynı zamanda o kadar çeşitli bitki ve kuş çeşidine ev sahipliği yapıyor ki böylesine bir doğaya yakından tanık olmak görenleri heyecanlandırıyor. Burayı ziyaret etmek için en uygun dönem genellikle mayıs ayından kasım sonuna kadarki ayları kapsıyor ama tahmin edersiniz ki bizim favorimiz eylül.

6 – Marmaris

marmaris içmelerYaz tatilinin vazgeçilmez duraklarından biridir Marmaris. Eğlenceli gece hayatına, muhteşem koylara ve huzur veren bir doğaya sahip olan bu ilçenin ünü ülke sınırlarını aşmış olup yaz ayları boyunca yabancı turistlerin de oldukça ilgisini çekiyor. Beldenin özellikle koyları öylesine güzel ki bir kez gelen kısa bir sürede müdavimi oluyor. Eylül ayı ise beldeni her zamankinden daha sakin ve deniz suyunun da bir o kadar eşsiz olduğu dönemlerden biri. Biz hatırlatmış olalım.

7 – Safranbolu

safranbolu1994 yılından beri UNESCO'nun Dünya Miras Listesi'nde yer alan ve kültürel mirasını korumayı başaran Safranbolu'nun neden ülkemizin önemli turizm duraklarından biri olduğunu anlamak güç değil. Geleneksel Türk toplum yaşantısına yakından tanık olabileceğiniz, büyüleyici atmosfere sahip olan ilçede bir hafta sonunuzu dolu dolu değerlendirebileceğiniz çok keyifli duraklar mevcut. Plan yapmadan önce Safranbolu'da neler yapılmalı merak ediyorsanız dilerseniz Hafta Sonu Tatil Önerisi: Safranbolu yazımıza göz atabilirsiniz.

8 – Kaş

kaşTaş evleri, begonvillerle çevrili dar sokakları, harika denizi ve nefis Akdeniz tatları sunan restoranlarıyla rüya tatil beldelerinden biri olan Kaş, tatilcilere şehir stresinden uzaklaşma olanağı sunuyor. Yaz aylarında sıcaklıkların oldukça yüksek olduğu beldeyi eylül ayında ziyaret ederek bunaltıcı sıcaklardan uzak keyifli bir seyahat geçirebilirsiniz. Görülmeye değer bir sualtı dünyasına da ev sahipliği yapan Kaş'ta dalış meraklılarını bambaşka bir deneyim bekliyor.

9 – Rize

rizeUçsuz bucaksız yeşili ve yaylaları bilinen Karadeniz'in ruhu dinlendiren şehri Rize'yi ziyaret etmek için en güzel dönemin yaz ayları olduğu biliniyor. Özellikle de yağışların artış gösterdiği sonbaharda seyahat amacıyla çok sık tercih edilmeyen şehir, bize göre işte tam da bu dönemlerde ziyaret edilmeli. Hem kalabalıktan uzak, doğayla baş başa kalabilir hem de özlediğiniz yağmurla doyasıya hasret giderebilirsiniz.

10 – Urla

urlaEge sahil kasabalarının o sıcaklığına sahip olan Urla, tatil beldelerinin kalabalığından farklı olarak nispeten daha sakin bir seyahat olanağı sunuyor. Berrak denizi, tertemiz kumsalları, huzur dolu sokaklarıyla ilçe, hareketli bir tatil arayışında olanlardan çok kendi halinde olmak isteyen tatilcilere hitap ediyor. Ege'de denizin de havanın da en güzel olduğu aylardan biri olan eylül ayı ise adeta Urla'nın güzelliğine güzellik katıyor.
3 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
3
/

-

Diğer bölgeler için yazdıklarınız ne denli doğru bilemiyorum ama Urla Kalabak'ta yaşayan bir insan olarak Urla için yazmış olduğunuz yorumlara asla katılmıyorum. Denizden gelen o korkunç koku ile gece uykunuzdan uyanırsınız, sahilleri ve sokakları alabildiğine pis, çöp varillerinin yanına yaklaşılmaz, denize yosundan giremezsiniz... Urla için daha o kadar çok şey yazılır ki!

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
3
/

-

Bende Karaburun?u ilave etmek istiyorum.Eskisi kadar olmasa da Eylül ayında oldukça sakinleşiyor.Urla da bizim sık sık ziyaret ettiğimiz yer.Hatta ben oraya göçmek istiyorum.Yazılanlar için üzüldüm.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
3
/

-

Türkiyede tatil rotası yazan tavsiye edenler hep bilinen yerleri tavsiye ediyorlar.Aslında turizm de Anadolu ve Rumeli coğrafyasında kültürel birçok işler var.Ben bugün seyrettim siz hiç EDİRNAKİ için bir rota yazdınız mı? yada Giresun yaylalarının rotasını yazdınızmı?Evet bilmeyenler yada görmeyenler için Zil Kalesi önemli ancak ŞALPAZARINDAN SİS DAĞINA çıkmakta önemli olabilir yada Tirebolu Eymür köyünden Ağacbaşı yaylası rotasıda offroud yapmış gibi olurlar. SelamDua

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)