Riva Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar:

Riva civarında görülmesi gereken 1 yer.

En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
5/5 Mükemmel
(5 değerlendirme)
İstanbul

Riva Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Beykoz ilçesinde, Karadeniz kıyısında yer alan Riva İstanbul’un kaçış noktaları dendiğinde akla gelen ilk yerlerden biri.

Bu şirin sahil köyüne yolunuz düşerse görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler şöyle:

Riva Kalesi: Bizans döneminden kaldığı sanılan bu kalenin yapımına dair kesin bilgiler yoktur. Tahminlere göre Karadeniz’den gelebilecek bir deniz saldırısına karşı önlem olması için bu kale inşa ettirilmiştir. Osmanlı döneminde Revan Kalesi olarak adlandırılan kale farklı zamanlarda onarımlardan geçmiştir. Riva Kalesi, Riva Deresi’nin Karadeniz’e döküldüğü noktada yer almaktadır.

Riva Deresi: Toplam uzunluğu 70 kilometre olan Riva Deresi İstanbul’un su ihtiyacının yarısını karşılamaktadır. Ömerli Barajı’nın su kaynağını oluşturan Riva Deresi Gebze’den doğar ve Riva’da Karadeniz’e dökülerek son bulur.

Plajlar: Riva’da toplan 3 tane plaj vardır. Bunlardan ilki meydanda bulunan Riva Plajı’dır. Riva’nın en çok bilinen ve aynı zamanda da en büyük plajıdır. Diğer plaj “1. Koy” ya da “Elmasburnu” olarak bilinir. Jandarma karakolunun sağ tarafında kalır. Burada çadır kiralayıp kamp yapma olanağınız vardır. Son plaj ise “2. Koy” ya da “Su Ürünleri Plajı” olarak bilinen ve diğerlerine göre daha küçük olan plajdır.

Riva, özellikle yaz aylarında oldukça ilgi çeken bir yer. İstanbulluların günübirlik veya hafta sonları kısa tatiller yapmak için tercih ettiği Riva’nın doğal güzellikleri, tepelerindeki ormanlık alanları, çevresindeki köyleri de ayrıca görülmeye değer. Dilerseniz Riva’ya yakın olan Şile ve Anadolufeneri’ni de rotanıza ekleyebilirisiniz.