Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Riva Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler:

Riva civarında görülmesi gereken 1 yer.

En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Elmasburnu Mesire Yeri
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 değerlendirme)
İstanbul

Riva Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

İstanbul’un Beykoz ilçesinde yer alan Riva, şehirde yaşayan halkın günübirlik gezileri ya da hafta sonu kaçamakları için sık tercih ettiği mekanlar arasında yer alıyor. Bu bağlamda bakıldığında sahip olduğu yeşillik alanlar ve de Karadeniz’e kıyı olması sebebiyle Riva gezilecek yerler listesi de dolu bir şekilde karşımıza çıkıyor. 

Beykoz Riva gezilecek yerler arayışında olan misafirleri özellikle tarihi özelliğe sahip olması yönünden kendisine davet eden Riva Kalesi, bölgenin sık ziyaret edilen alanları arasında bulunuyor. Riva Deresi ile Karadeniz’in sularının birleştiği bir noktada bulunan Riva Kalesi, Bizans kıyı suru olma özelliğine sahip olarak karşımıza çıkıyor. Yapılış tarihi hakkında net bir bilgimiz olmadığı bu kalenin ismi Osmanlı Devleti döneminde de karşımıza çıkıyor. Osmanlı padişahlarından olan I. Beyazid’in 1391 senesinde bu kaleye komşu kaleler olan Yoros ve Şile Kalesi’ni ele geçirdikten sonra, Riva Kalesi’nin de işgal etmenin önemli olduğuna değindiğini çeşitli kaynaklardan öğreniyoruz. Bununla birlikte arşivlere ise ilk olarak 1778- 1779 senelerinde Revan Kalesi olarak geçen bu kalenin, Karadeniz bölgesinden gelebilecek olan deniz saldırılarını önlemek amacıyla önemli bir yerinin olduğu da biliniyor.

Beykoz tarihi yerler arasında Riva Kalesi haricinde Beykoz Kasrı, Küçüksu Kasrı, Çubuklu Hidiv Kasrı, Midillili Ali Reis Camii, On Çeşmeler gibi pek çok önemli mekan da bulunuyor. Bu bağlamda Beykoz tarihi yerler listesi oluşturan dizisever gezginler için de gezmelerini önerebileceğimiz Beykoz Kundura Fabrikası önemli bir mekan olarak karşımıza çıkıyor. 19. yüzyılda Sultan II. Mahmut tarafından yaptırılan bu mekanda, ilk olarak askeri ayakkabılar üretiliyor. 180 dönümlük koca bir arazi içerisinde yer alan Beykoz Kundura Fabrikası günümüzde ise pek çok dizi, klip ve filmin çekildiği, etkinlik ve de açık hava sineması gibi organizasyonların gerçekleştirildiği bir mekan olarak hafızalarda yer ediniyor.

Pek çoğu Osmanlı Dönemi’ne dek uzanan Beykoz tarihi yerler içerisinde aynı zamanda Tarihi Yoros Kalesi Kalıntıları, Riva Kalesi gibi Osmanlı Devleti Dönemi öncesindeki topluluklara ait mekanlar da bulunuyor. Riva gezilecek yerler rotası oluştururken bu mekanları da ziyaret rotanıza eklemenizi tavsiye ediyoruz. 

Gerçekleştireceğiniz günübirlik Riva ziyareti esnasında gezilecek tüm bu mekanlara ek olarak, güne enfes manzaralar ve lezzetli tatlar eşliğinde başlayacağınız ya da öğün molaları verebileceğiniz pek çok farklı mekan da bulunuyor. Yeşil bir doğaya eşlik eden masmavi suların olduğu Riva’da huzur içerisinde kahvaltı yapabileceğiniz yerlerin yanı sıra öğlen ve akşam yemekleri için de tercih edebileceğiniz birbirinden farklı konsept ve damak tadına uygun mekanlar da bulunuyor. Bu bağlamda Riva, denize kıyısı olduğundan dolayı otantik ya da modern, çeşitli konseptlerde balıkçı restoranları ile de sıklıkla tercih edilen yerlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

Riva Doğal Güzellikleri

Beykoz doğal güzellikleri listesinde başlı başına bir mekan olarak Riva, Karadeniz kıyılarında bulunması sebebi ile de pek çok yeşillik ve koya sahip olarak karşımıza çıkıyor. Bu bağlamda Riva gezilecek yerler denince akla ilk gelen mekan ise, Riva’da bulunan üç adet plaj oluyor. Bu plajlardan ilki ve en çok bilineni Riva Plajı olarak karşımıza çıkıyor. Beykoz Riva Plajı, yaz sezonunda tatile gidemeyen ya da günübirlik bir deniz kaçamağı yapmak isteyen halk tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Günübirlik tatilcilerin yanı sıra bölgede konaklamak isteyen misafirler için de lüks otel ve de pansiyon seçenekleri de bulunuyor. Bu bölgeyi Riva gezilecek yerler listenize eklediğiniz takdirde çevrede bulunan koyları gezebilir, tekne kiralayabilir dilerseniz de hemen yakında bulunan Riva Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Bununla birlikte bu muhteşem sahil manzarası eşliğinde bölgede kamp yapmayı tercih edebilirsiniz. Bölgede kamp yapmak isteyen ziyaretçilere, buranın yaz sezonunda kalabalık olduğunu ve kamp bulma alanı konusunda ufak sıkıntılar yaşayabileceklerini de hatırlatmak istiyoruz.

Riva doğal güzellikleri arasında yer alan bir diğer mekan ise, Elmasburnu olarak karşımıza çıkıyor. Burası aynı zamanda Riva’nın 3 plajı arasında yer alıyor ve burayı ziyaret eden misafirler tarafından “1. Koy” olarak da biliniyor. İstanbul’un en güzel manzaralarından bir tanesine sahip olan bu plaj, Karadeniz’in maviliğine sahip doğası ile de misafirlerini büyüleyen bir atmosfere sahip. Bölgeyi ziyaret ettiğinizde dilerseniz burada kamp yapabilir, zıpkınla balık avlayabilir, çevre yürüyüşlerine katılabilirsiniz.

Riva gezilecek yerler arasında karşımıza çıkan bir diğer önemli mekan ise, Su Ürünleri Plajı ya da bilinen bir diğer adı ile “2. Koy” oluyor. Riva’nın 3. plajı olan bu bölge, Riva’daki diğer plajlara göre nispeten biraz daha küçük kalıyor. Bu plaj, dalış yapmak isteyen misafirlerin de uğrak noktası olarak karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte plaj çevresinde piknik yapmak için de değerli yeşil alanlar da bulunuyor. Beykoz Riva plajı seçenekleri arasında bulunan bu üç plajdan herhangi birini tercih ederek keyifli bir deniz günü yaşayabilir, dilerseniz bölgede bulunan tesislerde konaklayabilir ya da karnınızı doyurabilirsiniz. 

Riva gezilecek yerler rotanızı oluşturduktan sonra, bölgedeki konaklama seçenekleri hakkında bilgi almak için sitemizde yer alan Riva otelleri sayfasından yararlanabilirsiniz. Seçtiğiniz otel ya da pansiyonun sunduğu çeşitli hizmet ve olanaklara ulaşabilir, tesislerin  fiyatlarına bakabilir, otellerin detaylı özellikleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Sizlere şimdiden keyifli ve oksijen oldu bir Riva tatili dileriz.