Yuvacık Barajı

  • Kocaeli / Yuvacık

Yuvacık Barajı

Kocaeli il sınırları içerisinden yer alan ve ilin su ihtiyacını %80 oranında karşılan Yuvacık Barajı, 258 km''lik bir alanı kapsamaktadır. Kurak dönemlerinde su yönetiminin sağladığı baraj gölü, Kirazdere, Kazandere ve Serindere'den beslenmektedir. Faydalı hacmi ise 51.1 milyon m3'tür. Baraj aslen Kirazlıdere çayı üzerinde yer aldığı için zaman zaman Kirazlıdere Barajı ismiyle de anılmaktadır.

İstanbul'a 70 km uzaklıkta yer alan Yuvacık Barajı, aynı zamanda çevresinde oluşan yaşam alanı ile gelen ziyaretçilerine aktivite dolu bir seyahat olanağı sunmaktadır. Baraj çevresinde yer alan kahvaltıcılar özellikle hafta sonlu kahvaltılarını sakin ve huzurlu bir ortamda yapmak isteyen doğa tutkunları için idealdir. Baraj gölünde yer alan alabalık tesisleri ise kiremitte alabalık yemek için en doğru adreslerden biridir. Ayrıca baraj çevresinde piknik alanları ve kendin pişir kendin ye ismiyle adlandırılan tesisler özellikle de kalabalık arkadaş gruplarıyla geçirebileceğiniz keyifli bir tatil gününe zemin hazırlamaktadır.

Üstelik bölge paintball, ATV safari, doğa yürüyüşü ve trekking gibi aktiviteler için uygundur. Camidüzü, Değirmendüzü, Soğukdere ve Sıcakdere yürüyüş parkurları ve bu parkurlarda spor yapabileceğiniz aletler de bulunan Yuvacık Barajı'nı eğer şehir yaşamanın getirdiği stresli yaşamdan uzaklaşmak ve doğayla buluşmak istiyorsanız mutlaka ziyaret etmelisiniz.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın