Haritayı Görüntüle

Kategori

Doğal Güzellikler
Turistik Yerler
Müzeler

Küçükkuyu Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar:

Küçükkuyu civarında görülmesi gereken 5 yer.

En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Müzeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
5/5 Mükemmel
(5 değerlendirme)
Çanakkale
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
3/5 Çok İyi
(3 değerlendirme)
Çanakkale

Zeus Altarı

Ücretsiz
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Henüz Puanlanmamış
Çanakkale
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
1.7/5 Kötü
(1.7 değerlendirme)
Çanakkale
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Henüz Puanlanmamış
Çanakkale

Küçükkuyu Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Eski bir yerleşim yeri olan Küçükkuyu'nun eski adı Gargaron imiş. Bir süe Lidaya, Pers ve Bergama krallıklarının egemenliğinde kalan Gargaron, daha sonra Biznas hakimiyetine girmiş.

Ormanları, zeytin ve zeytin yağı, endemik bitkileri ve bereketli denizi ile dikkati çeken Gargaron, tarih boyunca sürekli istilalara uğramış. Osmanlı ve Cu huriyet dönemlerinde Girit ve Midilli'den gelen Türkler, sonradan Karadeniz'den gelen balıkçılar, yörede yaşayan Yörük ve Türkmenlerin bir araya gelmesiyle, Küçükkuyu'da bir gerçek Anadolu mozayiği ortaya çıkmıştır.

Ege'nin başladığı yer olan Küçükkuyu'nun çevresinde, gezilmeye görülmeye değer Assos, Truva, Bergama gibi tarihi kentler de bulunmaktadır. Küçükkuyu'da konaklayanların, kolay bir şekilde ulaşabilecekleri, Milli Mücadele'nin başlangıcı olan Çanakkale Savaşları'nın yaşandığı, savaş yerlerini, şehitlikleri ve müzeleri ziyaret etmeleri de son derece kolaydır.

Özel nusratlı taşından yapılmış ve bir mimarlık dehası olan evleri ile Yeşilyurt Köyü, önü deniz arkası dağ olan Adatepe Köyü ve yakınındaki Zeus Altarı, Afrodit Kaplıcaları ile Başdeğirmen bölgesi Küçükkuyu çevresinde gezilmeye görülmeye değer yerlerdir.

Zeus Altarı, Küçükkuyu'dan 3 km uzaklıkta, Adatepe Köyü'nün hemen yanı başında bir tepenin üzerindedir. Edremit Körfezi'ne kuşbakışı bakan ve çok güzel bir manzaraya sahip olan altarın hemen yanında Çanakkale Savaşları'na aktılan Erdem Dede'nin yatırı da bulunmaktadır.

Afrodit Kaplıcası, adını mitolojdeki güzellik tanrıçası Afrodit'ten almıştır. Şifalı sularında derman aramaya geldikleri kaplıcanın ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Ancak Cenevizliler tarafından onarıldığı sanılmaktadır. İlyada Destanı'na göre Zeus hastalanan güzellik tanrıçasını yanından uzaklaştırır. Afrodit İda Dağı'nda bir mağaraya konur. Bu mağarada 42 derece sıcak suda yıkanan Afrodit, eski güzellğine kavuşur. Ancak Zeus'un yanına bir daha dönmez. O gün bu gündür Afrodit Kaplıcası, güzelleşmek isteyenlere güzellik, iyileşmek isteyenlere şifa dağıtır durur.