Rize Gezi Rehberi
Rize Gezi Rehberi - Görsel 1
Rize Gezi Rehberi - Görsel 2

Rize Gezi Rehberi

+ 3 Fotoğraf
Aktiviteler
Mekanlar
Gezilecek Yerler
Popüler Oteller

Rize Gezi Rehberi

İçerisinde binlerce yıllık kültür mirasını barındıran Rize şehri, Türkiye'nin Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yer alıyor. Yıllar içerisinde oldukça gelişme gösteren ilin yemyeşil yaylaları, dik vadileri ve daha bir sürü karakteristik özelliği onu Karadeniz Bölgesi'nin diğer illerinden ayrı kılıyor. Siz de bu ayrımı yaşamak isterseniz seyahatiniz öncesinde Rize gezi rehberi içeriğini okuyabilirsiniz.

Rize Hakkında

Rize tarihi milattan önce 700 yıllarına kadar dayanıyor. Başta Urartular olmak üzere sırasıyla Kimmerler, İskitler, Roma ve Bizans İmparatorluğu gibi birçok uygarlığa ev sahipliği yapıyor. Rize şehri 1470 yılına gelindiğinde Fatih Sultan Mehmet tarafından fethediliyor. Ardından birkaç işgal daha yaşasa da günümüz Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlanarak bugünkü halini alıyor.

İsminin Rumca aslı Rıza'dan geldiği bilinen ve dağ eteği anlamını taşıyan bu kentin bugün turizm açısından oldukça verimli olduğu söylenebilir. Doruklara tırmanılabilir dağları, şelaleleri, dereleri, tarihi köprüleri ve dik yamaçlı vadileri bu şehri gezilmesi görülmesi gereken yerlerden biri haline getiriyor.

Rize nerede diye sorarsanız Trabzon, Artvin ve Erzurum illeri arasında kalıyor. Kendine bağlı on bir ilçesi bulunan Rize, her ilçesiyle görülmeyi hak ediyor. Burada hayalinizdeki sakin, huzurlu ve oksijen dolu tatili yaşayabilirsiniz. Rize hangi bölgede sorusunun cevabı ise Doğu Karadeniz Bölgesi oluyor.

Batısında Trabzon bulunan şehir, ülkenin en çok yağış alan şehri konumunda duruyor. Dolayısıyla çay ekimi, fındık tarımı en çok bu ilde gerçekleştiriliyor. Rize nüfusunu yerliler oluştursa da yılın özellikle yaz aylarında oldukça misafir ağırlanıyor. Sıcak yaz aylarında yaylaların serin hali tüm misafirleri cezbediyor.

Yaylaların yanında birçok şelale, dere, köprü, tarihi yapı, kültürel miras da misafirlerin ziyaretlerine açık. Özellikle kalabalık ve stresli bir hayattan kopmak için imkan tanıyan bu tatilden bütün misafirler memnun ayrılıyor. Beldeye ait halk dansları kültürü deneyimleme, leziz yemekleri tatma, doğa sporları imkanları ve manzara arınmaları yaşama lüksü mevcut.

Kültür değişikliği, yeni kültürden insanlar tanıma, sakin ve huzurlu bir tatil geçirme ihtiyacı duyan herkes için Rize ideal olarak tavsiye edilebilir. Bunun yanında Karadeniz turları içerisinde Rize seyahatleri de sıkça tercih ediliyor. Siz de yakın tarihli planlar yapıyorsanız Rize'yi seçebilirsiniz.

Uzak tarihli planlarınız için ise hazırladığınız listeye bu güzide şehri ekleyebilir ve birbirinden eğlenceli aktiviteler ile tatilin tadını çıkarabilirsiniz.

Rize Harita ve Yol Tarifi

Rize yol tarifi açısından ulaşım kolaylıkları sağlayan şehirlerden biri olarak biliniyor. Türkiye'nin her yerinden gelen misafirleri için kara yolu bağlantıları uygun. Şehir içerisinde üniversite bulunduğu için bu uygunluk yıllar içerisinde artırılıyor. Bunun yanı sıra demir yolu ve hava yolu için altyapısı müsait olmadığı için Rize'ye ulaşmak adına Trabzon Havaalanı kullanılabilir.

Trabzon'la Rize illeri arası 70 kilometre olduğu için Trabzon'dan sonra Rize'ye kolayca ulaşabilirsiniz. Yaz aylarında Rize'ye gelmek için alternatif olarak İstanbul-Samsun-Trabzon feribotunu kullanabilirsiniz. Aynı zamanda Rize otobüs seferleri de kesintisiz olarak çalışıyor. Özel aracınızla kara yolu bağlantısını kullanacaksanız eğer akıllı cihazlarınızın navigasyonuna Rize harita bilgilerini girerek kullanabilirsiniz.

Kara yolu ile Rize'ye nasıl gidilir derseniz; İstanbul üzerinden Rize'ye ulaşmak için Bolu-Samsun-Ordu-Trabzon rotasını kullanabilirsiniz. Ankara üzerinden ise Çorum-Samsun-Ordu-Trabzon rotasından faydalanabilirsiniz. Diğer illerden de ortak rotaları kullanarak Rize'ye ulaşabilirsiniz. Rize içerisinde ilçeler arası mesafeler fazla olmadığı için tatiliniz boyunca tekrar navigasyon desteğine ihtiyaç duymayabilirsiniz.

Belki de arabanızı bir kenara bırakarak bazı doğal güzellikleri yürüyerek bile keşfedebilirsiniz.

Rize Hava Durumu ve İklimi

Rize iklimi yağışlı olarak bilinse de hafif karasal iklim olarak görülüyor. Karasal iklim şartlarının hafif kaldığı durumları ifade ederken yazın sıcak değil ılık bir hava şehre hakim; kışın ise bol yağışlı bir havanın hüküm sürdüğü söylenebilir.

Rize hava durumu tüm şehirlerdeki gibi gün gün değişse bile iklim şartları dahilinde ne çok sıcak ne de çok soğuk olarak görülüyor. Yeryüzü şekillerinin de oldukça belirleyici olduğu Rize hava koşullarında dik yamaçlı vadiler ve ormanlık alanların fazlalığı yağış beklentilerini tetikler pozisyonda duruyor.

İklimi dolayısıyla heyelan ve sel doğal afetlerinin de görülebildiği koşullar oluşuyor. Çay tarımının fazlalıkla yapıldığı bölgede bunun birinci etmeni iklim ve bitki örtüsü elverişliliği olduğu için şehir insanları bu duruma seviniyor. Şehir ekonomisinin %65'i çay piyasası üzerine kurulu olarak ilerliyor. Rize'de ağırlanan misafirler bu iklime yabancı oldukları kadar sevgiyle karşılıyor.

Yazları Akdeniz veya Ege'nin kavurucu sıcaklarından sıkıldıysanız siz de Rize'yi hem iklimi hem koşulları ile tercih edebilirsiniz.

Örnek Harita Görseli
Haritada gör

Popüler Oteller

Haftanın Otelleri
Kapadokya
Kıbrıs
Palandöken
Sapanca
Bolu
Kartepe
Antalya
Bodrum
Mardin
Gaziantep

Rize Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Rize'nin Neyi Meşhur?

Rize neyi meşhur olarak biliniyor diye soracak olursanız akla ilk önce tabii ki çay geliyor. Ardından Rize'de yiyebileceğiniz binbir çeşit yemek listesi gelebilir. Örneğin; Karadeniz'e özgü olarak bilinen Mıhlama yiyeceği Rize'de bir başka yapılıyor. Ünlü bir restoranda mutlaka sabah saati bulabileceğiniz Rize kavurması ise bambaşka bir lezzet. Yine bunun gibi özel olarak pişirilen etli kuru fasulye Rize'de tatmanız gereken lezzetlerden biri olarak tavsiye edilebilir. Belki başka beldelerde de yapıldığını gördüğünüz ama Rize'de çok farklı bir tat verdiklerinden emin olmanız gereken bir lezzet olarak sac kavurma önerilebilir. Karadeniz'in olmazsa olmazı olarak hamsili pilav da Rize'nin meşhur yemeklerinden biri olarak anılıyor. Balık sevginiz fazla ise bu şehirde damak tadınıza uygun pek çok öğün geçirebilirsiniz. Sadece akşam yemeği ve kahvaltı mı öneriliyor diye düşünürseniz Rize'de tatlıların da fazla güzel olduğunu bilmelisiniz. Yine yöreye özgü olarak yapılan Pepeçura tatlısı oldukça hafif olduğu için fazlasıyla tercih ediliyor. Henüz tatmadıysanız Laz böreği de tatmanız gereken lezzetli tatlılar arasında yer alıyor. Dolayısıyla Rize'de meşhur yiyecekleri yemeden dönerseniz pişmanlık yaşayabilirsiniz.

Rize'ye Ne Zaman Gidilir?

Rize turizm aktiviteleri sayesinde turizm cennetlerinden biri olarak anıldığı gibi yayla turizmiyle de anılıyor. Eğer turistik bir seyahat gerçekleştirecekseniz hem eşsiz manzaraların hem yaylaların hem şelale ve derelerin tadını çıkarmak için yağışın nispeten az olduğu yaz aylarını tercih edebilirsiniz. Bu aylar yerlisi ve turisti için yayla mevsimi ayları olarak görülüyor. Kışın yapılan seyahatlerde de oldukça memnun kalacağınız söylenebilir ancak yaylanın tadı yazın daha çok çıkar.

Rize'de Nerede Kalınır?

Rize'de turizm gelişmiş olduğu için otel ve pansiyonlar ağırlıklı olarak şehir merkezinde bulunuyor. Öncesinde rezervasyon yaptırdığınız takdirde 5 yıldıza kadar artan değerli otellerde konaklayabilirsiniz. Uygun Rize otellerinin bir kısmının yöresel olarak döşendiğini, bir kısmının modern yapılarla oluşturulduğunu bilmelisiniz. Tarihi dokuların içerisinde konaklamak için daha tarihi yapıları tercih edebilir, modern konaklama koşulları için de son dönemde yapılan yapıları seçebilirsiniz.

Rize'de Alışveriş Nerede Yapılır?

Şehrin yöresel yiyeceklerinden her ilçede bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra artık sadece turistler için hatıra olarak yapılan, şehir merkezinde bulunan bakır işleme ince işçiliklerle oluşturulan kaplar, tencereler, kaşıklar satın alabilirsiniz. Atatürk ve Cumhuriyet Caddesi'ndeki popüler alışveriş mağazalarını gezebilirsiniz. Hemşin'den kadın dayanışmasına, kadın çalışmalarına destek olarak yün Hemşin çorabı bulabilirsiniz. Aynı şekilde yüksek yaylalarda yetişen ve yöresel dükkanlarda satılan ballardan alarak evinizde de Rize tatlarını yaşatabilirsiniz.

Rize'nin Mutlaka Görülmesi Gereken Yerleri Nerelerdir?

Rize haritası içerisinde mutlaka görülmesi gerekiyor denecek yerler keşfedildikçe fazlalaşıyor. gezilecek yerler listenize Ayder Yaylası, Kaçkar Dağları Milli Parkı, Elevit Yaylası, Amlakit Yaylası, Palovit Yaylası'nı ekleyebilirsiniz. Sal Yaylası, Samistal Yaylası, Rize Evleri, Hemşin Evleri, Fırtına Deresi, Palovit Şelalesi'ni görebilirsiniz. Rize Kalesi ve Anzer Yaylası da oldukça meşhur olan ve başlıca görülmesi gereken yerler arasında sıralanabilir. Siz de turistik geziye çıktığınızda öncelikli olarak buraları gezebilir daha sonra kendiniz dahi birçok farklı doku keşfedebilirsiniz.