Üzüm Kokan Topraklar: Trakya Bağ Rotaları, Türkiye

Üzüm Kokan Topraklar: Trakya Bağ Rotaları

9 Yorum

Rota Önerileri Bengi Alkaya

Üzüm Kokan Topraklar: Trakya Bağ Rotaları
Özellikle son dönemlerde sosyal medyada sık sık karşımıza çıkan üzüm bağları, muhteşem manzaraları ve bu bağlardan toplanan üzümlerle yapılan şaraplarıyla dikkat çekiyor. Genelinin Tekirdağ, Şarköy, Gelibolu ve Kırklareli gibi bölgelerde toplandığı ve üretimin yanı sıra bir kısmında konaklama hizmetinin de verildiği bu rotalar, ziyaretçilerine keyifli bir hafta sonu seyahati sunuyor. Biz de hazır bağbozumu dönemi yaklaşmışken Trakya'nın görülmesi gereken bağlarını sizler için sıralayalım istedik.

1 – Barbare Bağları

barbare bağları şarap tadımTrakya bağ rotaları içerisinde en popüler olanlarından biri olan Barbare Bağları, Tekirdağ'ın Barbaros kasabasında yer alıyor. İstanbul'dan yaklaşık 2 saatlik bir araç yolculuğu ile ulaşılabilen bağ, 2002 yılında kurulmuş ve bünyesinde üzümler organik olarak üretiliyor. Barbare Bağları'nı günübirlik ziyaret edebileceğiniz gibi konaklama hizmeti de alabiliyorsunuz. Üstelik yılın 12 ayı hizmet veriyor oluşu sayesinde bağ, her mevsimin kendine has güzelliğine tanık olmanıza da olanak sunuyor.


2 – Dessera Bağ Evi

trakya bağ rotalarıFotoğraf: desserabagevi.com
Kırklareli'nin Ahmetçe Köyü'nde yer alan Dessera Bağ Evi, tıpkı bu bölgede yer alan diğer bağ evleri gibi şehrin kalabalığından uzaklaşma imkanı sunuyor. Doğayla bütünleşeceğiniz ve eşsiz gün batımı manzaralarına dalacağınız Dessera'nın 200 dönümlük üzüm bağı, günün her saati farklı bir güzelliğe bürünüyor. Restoranında kendi üretimleri şarapların ve birbirinden lezzetli yemeklerin tadını çıkarabileceğiniz gibi konforlu odalarında konaklama imkanı da bulabiliyorsunuz.

3 – Barel Bağları

barel bağ eviFotoğraf: barelbagevi.com
Gelelim son dönemlerin bir diğer popüler durağı olan Barel Bağları'na. Tekirdağ'ın Karaevli Köyü'nde hizmet veren bu bağda, modern bağcılık teknikleri uygulanıyor ve pek çok çeşitte üzüm cinsi yetiştiriliyor. Konukları ise burada keyifli dost sohbetlerinin yapıldığı masalar, nefis bir manzara, huzurlu bir konaklama hizmeti ve unutulmaz anılar bekliyor. Zaten kurucuları Akın ailesi de buranın hayata biraz daha tat katmak amacıyla kurulduğunu dile getiriyor.

4 – Gali Bağları

gali bağlarıGelibolu Yarımadası'nın Doğan Arslan mevkiinde yer alan Gali Bağları ismini yarımadanın Rum kökenli ismi olan Gallipoli'den almış. 240 dönümlük alanda üretimin yapıldığı bağın havası da ardından uzanan o muhteşem deniz manzarası da meraklılarını bünyesine çekmeye yetiyor. Günübirlik destinasyonlardan biri olmaya aday olan Gali Bağları'nda gün batımını izlemek çok ayrı bir keyif veriyor. Tabi buraya kadar gelmişken kendi üretimler olan şarapların tadına bakmadan dönmek de olmuyor.

5 – Gülor Bağları

gülor bağlarıGülor Bağları, 1993 yılında Şarköy'ün Eriklice Köyü'nde kurulmuş. Butik üreticilerden biri olan Gülor'un, 150 dönümlük arazisi üzerinde yetiştirdiği üzümlerin kalitesine bir hayli önem veriliyor. Fransız ve İtalyan üzümlerinin yer aldığı bağ, tüm sahip olduklarıyla mutlaka havasını solumanız gereken bağ rotalarından biri olarak ön plana çıkıyor. Ziyaret esnasında tadım yapmak isteyenler ise bağ evinin yolunu tutuyor.

6 – Porta Caeli

portacaeli otelEceabat ilçesinin Kumköy mevkiinde yer alan Porta Caeli, hem unutulmaz bir bağ gezisi hem de konaklama deneyimi sunan rotalardan biri olarak listemizde yerini alıyor. 1700 dönümlük bir arazide kurulan bağdaki üzüm çeşitliliği arazinin büyüklüğü kadar dikkat çeken özelliklerinden bir diğeri. Rafine lezzetler tatmak için doğru adreste olduğunuzu hissettirecek olan Porta Caeli'nin butik oteli 21 odası, restoranı ve SPA merkezi ile kendinizi şımartmanıza olanak sunuyor.

7 – Umurbey Bağları

umurbey şarap eviRotamızı Tekirdağ'ın Yazı Köyü'ne çevirdiğimizde karşımıza bir başka durak olan Umurbey Bağları çıkıyor. Bu bağlarda yetişen üzümler elbette ki şarap oluyor ve Umurbey Şarap Evi'nde de işte kendi üretimi olan bu ürünler servis ediliyor. Tesiste hem güzel bir akşam yemeği yiyebiliyor hem de özenle seçilmiş ürünlerden oluşan peynir tabakları eşliğinde tadım yapılabiliyor. Hatta yolunuz buraya düştüğünde eğer şanslıysanız belki hikayelerini bir de kendilerinden dinleyebilirsiniz.
9 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
9
/

-

Ben bu yazıyı çok faydalı buldum, ne güzel yerler varmış. Bozcaada'da vatandaşların bedel ödeyip bağlardan üzüm topladıklarını izledik, farklı gezgin rotaları ve kültürleri oluşturuluyor, ben de genç iken Dijon'da bağ bozumunda bir dönem çalışmıştım. Belki bu yöntemler uygulanırsa herkese faydası olur, gençler de bu güzellikleri yerinde görmüş olur, ileride de ailece gelirler.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Yaşama tat ve lezzet katan mekanlar. Şehrin curcunasından kısa bir süreliğine de olsa kurtulmak isteyen, doğayla selamlaşmak isteyen, bolca doğa fotoğrafları çekmek isteyen (gün doğumu, gün batımı eşliğinde) her kese tavsiye ederim.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Güzel Trakya'mızda örneklerini Viyana'da görebileceğimiz Bunevi Bağ ve Restoran ile şarap tadım evlerinin ve bazılarında kalınabilecek motellerin olması çok güzel. Kısa süreli gezi ve ziyaret için harika. İlk fırsatta ailemle hafta sonu geçirmeyi düşünüyoruz.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Konaklama için hotel, motel, pansiyon var mı?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Muhteşem bir yazı olmuş. Elinize, gönlünüze sağlık.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Paylaşımınız için teşekkürler. E-mail adresime umarım abuk sabuk mesajlar gelmez!

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Şarköy'de üniversite eğitimim sırasında gitmiştim. Müthiş bir yer ve çok az kişi bilir oraları. Trakya'da çok fazla böyle güzel yerler var. Elinize sağlık.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Bakın bu bağ evlerinin ismini vermişsiniz ama çoğu kapalı ve ziyaretçi kabul etmiyorlar. Eğer ziyaret veya alışveriş amacı ile giderseniz bile çok kaba davranıyorlar. Ayrıca Melen Bağları-Hoşköytekirdağ İris Bağları Akören Silivri Arda Bağları Edirne isiminlerine de yer vermelisiniz. Eksik iş yapmışsınız.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Ayrıca Şatonuzun Çeşemli köyü yeniçiftlik Tekirdağ, Öktem bağları Havsa Edirne, Hamitabat Arkadia, Büyük karıştıran Çamlıca, Şarköy Şato Kalpak, Mürefte Arel bu listeye ek olarak sunabiliriz.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)