Zeus Altarı
Zeus Altarı - Görsel 1
Zeus Altarı - Görsel 2
Zeus Altarı - Görsel 3
Zeus Altarı - Görsel 4
6 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Zeus Altarı Hakkında

Zeus Altarı, gezi ve tatil amaçlı gelen ziyaretçilerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biri. Burada yer alan tesisler ve butik oteller; mutlaka misafirlerine bölgeyi tanıtacak gezi programları hazırlıyor. Bölgeye gittiğinizde görmeniz gereken önemli noktaların biri diyebiliriz. 

Peki bu kadar önemli olan Zeus Altarı nedir? Bu sorunun cevabı çok eski dönemlere antik çağlara dayanıyor. Bir diğer adıda Sunak olan Zeus Altarı, Adatepe Köyü’nün Dede Tepesi’nde yüksek bir konumda yer alıyor:

 • Sunağın büyük bir kaya parçasından işlenerek oluşturulduğu tespit ediliyor. 
 • Etrafında bulunan ve yine kayanın dışından oyularak yapıldığı anlaşılan merdivenlere sahip.
 • Zeus Altarı’ na bu merdivenler ile çıkılıyor.
 • İçinde bir su sarnıcı vardır. Bu su sarnıcı Zeus Mağarası olarak bilinmekte. Sarnıca inen taş merdivenler günümüzde maalesef kullanılamaz halde. 
 • Bu tarihi yapıda ayrıca sunak nişleri ve oturma platformları var. 

Zeus Altarı, ziyaret edenlerin, tarihe tanıklık ederken antik dönemleri de hissedebileceği çok özel bir yer. Bir yandan tarihi yaşarken bir yandan da muhteşem manzaranın keyfine varabilirsiniz. Zeus Altarı, bölgeye gidenlerin mutlaka ziyaret etmesini önerdiğimiz tarihi ve aynı zamanda çok özel bir yer. Siz de Zeus Altarı’nı ziyaret ederek tarihte unutamayacağınız bir yolculuk yapabilirsiniz.  Daha fazla yer gezmek isterseniz Küçükkuyu Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar sayfasını inceleyebilirsiniz. 

Zeus Altarı Tarihçesi

İnanışa göre eski Yunan döneminde belirli sebeplerden tanrılara kurban verildiği bilinmekte. Hastalıktan kurtulmak, başlarına gelebilecek herhangi bir felaketten korunmak, toprakların bereketli olmasını sağlamak ve savaşlarda kazanmak gibi sebeplerle tanrılara kurban vermek şeklinde bir adet gelişiyor. Zeus Altarı hikayesi bu bilgilere dayanıyor. Yine bir inanışa göre tanrıların yüksek dağlardan savaşları izledikleri düşünülüyor. Tanrıların tanrısı olarak kabul edilen Zeus’un da bu noktadan Truva savaşını izlediği ve hatta yönettiği düşünülüyor. Yapılan araştırmalarda bilim insanlarının bulduğu bu yapının da Zeus’a ait olduğuna inanılıyor. Zeus Altarı, Dede Tepesi üzerinde konumlanmış ve muhteşem bir manzaraya sahip. Zeus Altarı yorum ve düşünceleri yapının Zeus tarafından kullanıldığını savunuyor. Zeus’un Truva Savaşı’ nı buradan izleyip hatta yönettiği Homeros'un, İlyada Destanı’ nda da geçiyor.

Zeus Altarı’na Nasıl Gidilir?

Zeus Altarı nerede?” diye merak edenler için Çanakkale’nin, Ayvacık ilçesinin Küçükkuyu beldesinde bulunan Adatepe Köyü yolunda yer alıyor. Yakın konumdaki köylerde kalıyorsanız köylülerden de yardım isteyebilirsiniz. 

 • Özel aracınızla Ayvacık merkezden Adatepe Köyü yoluna girerek Zeus Altarı tabelalarını takip edebilirsiniz. 
 • Zeus Altarı, Adatepe Köyü’nün girişinde yer almakta. 
 • Bu noktada aracı bırakıp var olan orman yolundan yürüyerek devam etmek gerekiyor. 
 • Yaklaşık sekiz yüz metre uzunluğunda bir orman yolu bulunuyor. 
 • Yeşillikler içerisinde muhteşem manzara eşliğinde bölgeye ulaşabilirsiniz. 

Bölgede karşılaştığınız yerli halktan Zeus Altarı yol tarifi de alabilirsiniz. Güler yüzü ve sıcakkanlı olan bölge halkı size mutlaka yardım eder. Sunağa çıktığınızda tarihi yapının heybeti kadar manzara da nefesinizi kesecek nitelikte. Çünkü Zeus Altarı çok geniş bir manzaraya sahip. 

 • Ayvalık Adaları,
 • Midilli Adası ve 
 • Edremit Körfezi 

tam karşınızda tablo misali bir manzara sergiliyor. Zeus Altarı’na İstanbul’dan gidecek olanlar için iki farklı karayolu bulunuyor. Tercih edeceğiniz yola göre süre değişiyor. Yol yaklaşık dört saat ile beş saat sürmekte. İstanbul’dan gelirken Osmangazi Köprüsü’nü kullanıp karayolundan Bursa ve Balıkesir üzerinden devam edebilirsiniz. Bir diğer seçenekte uçak yolculuğu olabilir. İstanbul’daki havalimanlarından Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’na iniş yaparak buradan araç kiralama yapabilirsiniz. Konaklamayı düşünürseniz Küçükkuyu otelleri sayfasını inceleyebilirsiniz. 

Yorum / Değerlendirme

Zeus Altarı
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?