Bozcaada Bağbozumu Festivali

Yorum Yok

Faydalı Bilgiler Diley Kuru

Bozcaada Bağbozumu Festivali
Her yılın Eylül ayının başında düzenlenen ve ülkemizde en çok konuşulan festivallerden biri Bozcaada Bağbozumu Festivali. Tüm bir yıl boyunca emek verilip yetiştirilen üzümler, bağbozumu ile toplanıyor ve festival kapsamında Bozcaada Merkez'e davullar, zurnalar eşliğinde getiriliyor. Akşam olduğunda ise Bozcaada Kalesi'nin içerisinde düzenlenen çeşitli gösterilerle devam ediyor festival.
Bozcaada Bağbozumu Festivali 2 gün sürüyor. Adalı şarap üreticileri kendi bağlarında sembolik bağbozumu düzenliyor ve festival bu şekilde başlamış oluyor. Önce bağ işçileri ile traktörlere binilip bağlara gidiliyor. Üzümler toplanıyor, sonra nostaljik bir şekilde eşek sırtında, at arabasıyla, traktör ve pırpırla canlı müzik eşliğinde merkezdeki festival alanında toplanılıyor. Bozcaada Kalesi'nin içinde de konserler ve iki yarışma düzenleniyor. Yarışmalarda ise adanın genç kızları arasından üzüm güzeli ve adanın en iyi Çavuş üzümü seçiliyor.
Bozcaada Bağbozumu Festivali, ülkemizde düzenlenen en eğlenceli festivallerden. Mutlaka katılmalı ve adanın ruhunu tam manasıyla yaşamalısınız. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)