Büyükşehirlere Yakın Deniz Tatili Rotaları, Türkiye

Büyükşehirlere Yakın Deniz Tatili Rotaları

Yorum Yok

Rota Önerileri Burak Delibacak

Büyükşehirlere Yakın Deniz Tatili Rotaları
Haziran ayı geldi çattı. Yaza giriş yaptığımızın habercisi olan bu günlerde, içinizde büyük şehirlere yakın deniz tatili rotalarını araştırma isteği oluştu ise tam da doğru yere geldiğiniz. Çünkü sizler için İstanbul, İzmir ve Ankara yakınındaki seçenekleri içeren harika listeler hazırladım.

İstanbul Çevresi Alternatif Deniz Tatili Rotaları:

İstanbul'a 1,5-2 saat mesafede, deniz tatili için tercih edilebilecek çok sayıda rota bulunuyor. İşte bunlardan bazıları:

Kerpe ve Kefken

kerpeKandıra'ya bağlı Kerpe ve Kefken, 2000'li yılların başında benim favorilerim arasına girmiş iki şirin yerleşim bölgesi. Kış aylarında adeta inziva yerine dönüşen bu ikili, yaz mevsiminde özellikle İstanbulluların yoğun ilgi gösterdikleri deniz tatil rotaları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Eğer kayalıklardan kendinizi Karadeniz'in serin sularına bırakmak isterseniz, Kerpe'nin yolunu tutabilirsiniz. Kumsalcılar için ise Kefken daha iyi bir seçenek.

Şile

şileDokumaları ve deniz feneri ile ikonikleşmiş Şile'yi ikinci sıraya yazdım. Ama eminim ki çoğu İstanbullu için anlamı daha büyüktür. İlçe, bölgedeki en büyük ikinci plaja ev sahipliği yapıyor. Yalnız Karadeniz'deki pek çok deniz tatili rotasında olduğu gibi burada da akıntıya dikkat etmek gerekiyor. Lakin o uzun kumsalda güneşlenmenin ve serin sularda kulaç atmanın keyfini, sadece Şile tutkunları biliyor. Eğer alternatif arayışına girerseniz, romantik atmosferi ile öne çıkan Ağva'ya yönelebilirsiniz.

Kıyıköy

kıyıköyİstanbul yakınında deniz tatili yapabileceğiniz uygun fiyatlı rota arayışındaysanız, Kıyıköy'e gidebilirsiniz. Kırklareli'nin Vize ilçesine bağlı sahil kasabası, sırtını yasladığı ormanın kalbinde yer alan doğal güzellikleri ve merkezini çevreleyen tarihi kalıntılar ile ünlü. Ancak temmuz ve ağustos aylarında kendisini ziyaret eden gezginlere, kumsallarında doyasıya deniz keyfi yapma imkânı sunmaktan da geri kalmıyor. Kıyıköy'deki ortamın sizi tatmin etmeyeceğini düşünürseniz, rotanızı İğneada'ya çevirebilirsiniz.

Kumbağ

kumbağTekirdağ'da deniz tatili denildiğinde, çoğu zaman akla önce Şarköy gelir. Ama ben, size bugün Kumbağ'dan bahsetmek istiyorum. Hafta sonları deyim yerindeyse ziyaretçi akınına uğrayan belde, yazın devamlı esen rüzgârı sayesinde sörf tutkunlarını kendisine çekiyor. Tabii aynı durum, plajlarında vakit geçirenlerin sıcaktan bunalmaları ihtimalini de ortadan kaldırıyor.

Enez

enezÇocuklu aileler için ideal bir deniz tatili rotası hüviyetindeki Enez'de, sakinlik ön plana çıkıyor. Üstelik Edirne'ye bağlı ilçede, kendinizi Ege'nin engin maviliklerine kendinizi bırakabileceğiniz birçok plaj bulunuyor. Özellikle Altınkum, hem Enez otellerine yakınlığı hem de tertemiz denizi ile gezginlerin gönlünü fethediyor. Yalnız tercih hakkınızı Enez'den yana kullanırsanız, plajları dışında Gala Gölü'ne de mutlaka zaman ayırmanızı öneririm.

İzmir Yakınındaki Birbirinden Güzel Rotalar

İzmir'deki deniz tatili rotaları, kendilerini özgün kılan küçük ayrıntılar ile birbirlerinden ayrılıyor. Dolayısı ile seçim aşamasında hangisini tercih edeceğiniz, sadece sizin zevkinize kalıyor.

Dikili

dikili"Deniz tatili yapacağım yer hem kent merkezine yakın hem de sakin atmosfere sahip olsun." diyenlerden misiniz? O zaman sizlere Dikili'ye gitmenizi öneririm. İlçeye bağlı Bademli köyü açıklarındaki adalar bölgesi, turkuaz renkli ve berrak denizi ile Maldivleri andırıyor. Dikili'de tatil yaparken ayrıca Çandarlı ve Denizköy tarafındaki plajları da tercih edebilirsiniz.

Eski Foça

foçaİzmir'in kuzey arterinde sizlere önereceğim diğer deniz tatili rotası ise Eski Foça. Aslında ilçenin kalbinde bir halk plajı bulunuyor. Ama biraz sabırlı olup Yeni Foça yolunu takip eden gezginler, birbirinden güzel koylarda harika deneyimler yaşama fırsatı yakalıyor. Bu koyların bir kısmında, tüm ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz ve eğlenceli vakit geçirebileceğiniz işletmeler mevcut. Ama sakinliğe önem veriyorsanız dik yamaçlarda gizlenmiş olanlara yönelebilirsiniz.

Seferihisar

seferihisarİzmir'e yakın deniz tatili rotaları elbette kuzeydekilerden ibaret değil. "Yavaş Şehir" unvanlı Seferihisar da bu konudaki zenginliği ile öne çıkan yerleşim bölgelerinden bir tanesi. Yalnız tatil için bu güzel ilçeyi tercih ederseniz, Ekmeksiz Tabiat Parkı'na gezi programınızda yer vermeyi sakın unutmayın. Zira Sığacık'taki koruma alanı, doğa harikası bir plaja ev sahipliği yapıyor.

Urla

urlaFotoğraf: Urla Belediyesi

Urla, birçok konuda olduğu gibi deniz tatili açısından da konuklarına beklentilerinin çok ötesinde fırsatlar sunuyor. Gerek Çeşmealtı sahili gerekse de Kabak ile İskele arasında uzanan yol boyunca çocuklu ailelerin rahatlıkla tercih edebilecekleri güvenli plajlar bulunuyor. Ama ben sizin yerinizde olsam, Urla'da tatil yaparken mutlaka Demircili tarafına giderdim. Zira buradaki plajlar çok daha güzel ve sakin.

Çeşme

çeşmeDeniz tatili söz konusu olur da Çeşme unutulur mu? İlçe, bu konuda ziyaretçilerine sağladığı esneklikle deyim yerindeyse zirveye oynuyor. Eğlenceli bir ortamda deniz keyfi yapmak istediğinizde Aya Yorgi'ye gidebilirsiniz. Sakinlikten hoşlanıyorsanız Ildırı tarafına yönelebilirsiniz. Termal kaynakların tadını çıkartmak istediğinizde ise merkeze gayet yakın konumdaki Ilıca'da denize girebilirsiniz. Bunca seçenek arasından su sporları tutkunlarını tatmin etme görevini ise Alaçatı üstleniyor.

Ankara'ya Yakın Seçeneklerden Haberdar mısınız?

"Ankara'ya yakın deniz tatili rotaları" tanımlaması ilk etapta biraz garip gelebiliyor. Ancak birkaç saatlik keyif dolu yolculuğu göze alıp bu seçeneklere yönelmiş deneyimli gezginler, aşağıdaki rotaları kastettiğimi hemen anlamıştır.

Akçakoca

akçakocaİstanbulluların da tercih edebilecekleri bir rota konumundaki Akçakoca, tarihi ve doğal zenginlikleri ile ön plana çıkıyor. Düzce'ye bağlı ilçe aynı zamanda 35 kilometre uzunluğundaki kıyı şeridine sahip. Haliyle Ankaralılar için Akçakoca'nın bu özelliği gönüllerince deniz keyif yapabilecekleri anlamına geliyor. Özellikle Ceneviz Kalesi'nin yanı başındaki kumsal ve Çuhallı Plajı birçoklarının favorisi.

Cide

cideBunaltıcı yaz sıcaklarında serinlemeye ihtiyaç duyduğunuzda, Kastamonu'nun güzeller güzeli ilçesi Cide'de tatil yapmayı düşünebilirsiniz. Ülkemizin bu konuda göz ardı edilen cevherlerinden biri olan yerleşimin kalbinde denize girilebilecek çok sayıda plaj bulunuyor. Kasaba, Nasuh, Memiş plajları gerçekten çok güzeller. Ama siz farklılık peşindeyseniz, yeşilin maviyle iç içe olduğu Gideros Koyu'na gitmeye öncelik verebilirsiniz.

Amasra

amasraBaşkent yakınındaki deniz tatili rotaları arasında Amasra da bulunuyor. Binlerce yıllık tarihinden gelen zenginliği doğal güzellikler ile harmanlayan ilçede denize girilebilecek yerlerin başında Büyük Liman Plajı geliyor. Burada, aynı zamanda su sporları tutkunlarına çeşitli olanaklar sunan yelken kulübü faaliyet gösteriyor. Popülarite açısından İnkumu, sakinlik olarak ise Çakraz ve Bozköy plajları öne çıkıyor.

Güzelcehisar

güzelcehisarBir yanı lav sütunları, diğer tarafı ise orman örtüsü ile çevrili plajda deniz keyif yapmak isterseniz size Güzelcehisar'a gitmenizi öneririm. Bartın'ın gözlerden uzak kalmış ilçesinde sizi bekleyen plajlar, aslında Ege ve Akdeniz türdeşlerinden hiç de farklı değiller. Hatta sakinlik açısından çok daha önde olduklarını rahatlıkla söyleyebilirim.

Mersin

mersinAnkara'ya yakın deniz tatili rotaları arasında Akdeniz'den bir seçenek görmek, ilk etapta sizi şaşırtabilir. Ama Niğde otoyolu sayesinde başkentliler için güneye hızlı ulaşım artık sorun olmaktan çıkmış durumda. Karadeniz'deki rotalara bağlı olma zorunluluğunu ortadan kaldıran bu yol sayesinde Mersin'in kalbindeki Soli Sahili'ne, Arpaçbahşiş ve Sultanköy halk plajlarına 4-5 saatte ulaşabilirsiniz. Hatta zaman sıkıntınız yoksa rotanızı Silifke ve Anamur'a kadar uzatabilirsiniz.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)