Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Kefken Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar:

Kefken civarında görülmesi gereken 3 yer.

En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
4/5 Mükemmel
(4 değerlendirme)
Kocaeli
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
1.9/5 Kötü
(1.9 değerlendirme)
Kocaeli

Kefken Adası

Ücretsiz
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Henüz Puanlanmamış
Kocaeli

Kefken Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

İstanbul'a en yakın tatil yerlerinden biri olan Kefken'de doğa, farklı yeryüzü şekilleri, ilginç oluşumlar ve tepeler ortaya çıkarmış. Bu tepelerin en yükseği, Kefken - Kandıra yolu üzerinde bulunan 400 metrelik Baba Tepe.

Kefken’de pazar günleri halk pazarı kuruluyor. Pazar günleri Kefken’de olur iseniz, bu pazar yerine mutlaka gidin. Çünkü buranın yerel pazarında, gerçekten buraya özgü, başka yerde görüp bulamayacağınız değişik sebzeler bulmanız mümkün.

Her yıl 1 Temmuz tarihinde, yine bulunduğunuz yerlerde göremeyeceğiniz bir bayram kutlaması var. Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlanıyor. Kefken limanında tören düzenleniyor.

Kefken’in en orijinal ve güzel yeri ise Pembe Kayalar. Burada ilginç bir jeolojik oluşum bulunuyor. Kayalar suyun içinde yumuşak iken, sudan çıkarıldıklarında, bir süre sonra sertleşiyorlar. Bu özelliklerinden dolayı, Osmanlılar döneminde, buradan parça parça kesilen kayalar, deniz yolu ile İstanbul’a götürülmüş ve birçok cami ve diğer tür yapı inşaatlarında kullanılmış. Özellikle gün batımında, güneş bu kayaların üzerine vurduğunda, tam bir renk cümbüşü oluşuyor.

Merhum başbakan Nihat Erim Tepesi isimli bir yükselti de bulunuyor. Kefken’in her tarafına hâkim bir noktada duran bu yükseltiden denizi izlemek çok güzel. Ayrıca; gün batımı ve gece gökyüzü, yıldızlar da muhteşem izleniyor.

Kefken’e yürüyerek 5 dakika, Kerpe’ye ise 10 dakika uzaklıkta Kumcağız Koyu var. 1.5 km. boyunca uzanan plajı çok güzel. Plajın ortasında, plajı ortadan ikiye bölen bir dere akıyor. Kumcağız deresi. Bu dere, plajın arkasından kıvrılarak dolanıp buraya geliyor. Derenin plajın arkasında kalan bölümünde, amatör balıkçılar, büyük bir keyifle balık tutabiliyorlar. Meraklı iseniz, oltanızı ve yem olarak birazcık ekmek içini, yanınıza almayı unutmayın.

Kefken Adası, Cebeci sahiline, tekne ile 5 dakika uzaklıkta. Karadeniz’de, tarihi özelliği olan ve insanların yaşadıkları tek ada. Ama burası SİT alanı olarak ilan edilmiş ve ziyaretçiler ile günübirlikçilerin adaya çıkmalarına izin verilmiyor. Uzaktan adaya baktığınızda, 14 m. yüksekliğindeki feneri göreceksiniz. Bu fener halen çalışıyor. Karadeniz’in azgın dalgalarından korunmak isteyen gemiler, buraya sığınıyorlarmış. Ayrıca, yardıma ihtiyacı olan gemilere de, burada yerleşik ekip tarafından, 24 saat hizmet verilmekteymiş. Adada, ayrıca Cenevizlilerden kalma tarihi bir kale ve su kuyularının bulunduğu da söyleniyor.