Kefken bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Kefken Gezilecek Yerler ve Tarihi MekanlarKelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Kefken Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Toplam 3 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Kefken Kovanağzı Koyu

"Bir daha gelmem"

"Sakin bir koy"

3.8

Misafir yorumu

4 yorum

Kefken Pembe Kayalar

"Mutlaka görülmeli"

8.0

Misafir yorumu

1 yorum

Kefken Tarihi Mekanlar

İstanbul'a en yakın tatil yerlerinden biri olan Kefken'de doğa, farklı yeryüzü şekilleri, ilginç oluşumlar ve tepeler ortaya çıkarmış. Bu tepelerin en yükseği, Kefken - Kandıra yolu üzerinde bulunan 400 metrelik Baba Tepe.

Kefken'de pazar günleri halk pazarı kuruluyor. Pazar günleri Kefken'de olur iseniz, bu pazar yerine mutlaka gidin. Çünkü buranın yerel pazarında, gerçekten buraya özgü, başka yerde görüp bulamayacağınız değişik sebzeler bulmanız mümkün.

Her yıl 1 Temmuz tarihinde, yine bulunduğunuz yerlerde göremeyeceğiniz bir bayram kutlaması var. Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlanıyor. Kefken limanında tören düzenleniyor.

Kefken'in en orijinal ve güzel yeri ise Pembe Kayalar. Burada ilginç bir jeolojik oluşum bulunuyor. Kayalar suyun içinde yumuşak iken, sudan çıkarıldıklarında, bir süre sonra sertleşiyorlar. Bu özelliklerinden dolayı, Osmanlılar döneminde, buradan parça parça kesilen kayalar, deniz yolu ile İstanbul'a götürülmüş ve birçok cami ve diğer tür yapı inşaatlarında kullanılmış. Özellikle gün batımında, güneş bu kayaların üzerine vurduğunda, tam bir renk cümbüşü oluşuyor.

Merhum başbakan Nihat Erim Tepesi isimli bir yükselti de bulunuyor. Kefken'in her tarafına hâkim bir noktada duran bu yükseltiden denizi izlemek çok güzel. Ayrıca; gün batımı ve gece gökyüzü, yıldızlar da muhteşem izleniyor.

Kefken'e yürüyerek 5 dakika, Kerpe'ye ise 10 dakika uzaklıkta Kumcağız Koyu var. 1.5 km. boyunca uzanan plajı çok güzel. Plajın ortasında, plajı ortadan ikiye bölen bir dere akıyor. Kumcağız deresi. Bu dere, plajın arkasından kıvrılarak dolanıp buraya geliyor. Derenin plajın arkasında kalan bölümünde, amatör balıkçılar, büyük bir keyifle balık tutabiliyorlar. Meraklı iseniz, oltanızı ve yem olarak birazcık ekmek içini, yanınıza almayı unutmayın.

Kefken Adası, Cebeci sahiline, tekne ile 5 dakika uzaklıkta. Karadeniz'de, tarihi özelliği olan ve insanların yaşadıkları tek ada. Ama burası SİT alanı olarak ilan edilmiş ve ziyaretçiler ile günübirlikçilerin adaya çıkmalarına izin verilmiyor. Uzaktan adaya baktığınızda, 14 m. yüksekliğindeki feneri göreceksiniz. Bu fener halen çalışıyor. Karadeniz'in azgın dalgalarından korunmak isteyen gemiler, buraya sığınıyorlarmış. Ayrıca, yardıma ihtiyacı olan gemilere de, burada yerleşik ekip tarafından, 24 saat hizmet verilmekteymiş. Adada, ayrıca Cenevizlilerden kalma tarihi bir kale ve su kuyularının bulunduğu da söyleniyor.

5 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
5
Bir daha gelmem
1

-

Pislik bir yer koskoca sahilde 3 adet tuvalet var ve ortak kullanim olduğu halde hepsi klozet ve pis çok kötü birywr bir daha tövbe gelmem

5
Sakin bir koy
10

-

Kovanaydı Plajı Kefken bölgesinin en iyi, sakin ve dalgası olmayan bir koy burası. Hakkında asılsız yorumları yapanlar bu koyun çok tutuluyor ölmesinden dolayı başka yerlerin işletmecileri. Özellikle kötüleme yapıyorlar. İnanmayan gelip görebilir.

5
Mutlaka görülmeli
8

-

Pembe Kayalıklar gidip görülmesi gereken yerlerden birisidir. Yurt dışında olsa bütün dünyadan ziyaret edilir idi fakat bu Türkiye'de ne yazık ki tanıtım eksikliği mevcut.

5
Deniz buz gibi
2

-

Berbat, pis bir kum. Deniz buz gibi... Zaten kumsal diye bir şey yok. Hiç tavsiye etmiyorum.

5
Bitik bir yer
2

-

Kovanağzı bitik bir yer. Çöp-sıkışıklık çekmek istiyorsanız şiddetle tavsiye ederim…