Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Kefken Gezilecek Yerler

Kefken civarında görülmesi gereken 9 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Kefken Pembe Kayalar
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme4/5 Mükemmel
(4 yorum)
Kocaeli
Kefken Limanı
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Kocaeli
Kefken Kovanağzı Koyu
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme2.3/5 Ortalama
(2.3 yorum)
Kocaeli
Kefken Adası

Kefken Adası

Ücretsiz
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Kocaeli

9 mekandan 4 tanesi gösteriliyor

Kefken Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Kefken, Kocaeli’nin Karadeniz’e kıyısı olan mahalleleri arasında yer alıyor. Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı bir mahalle olarak konumlanan Kefken, konumuyla itibarıyla popüler tatil bölgeleri arasında. İzmit ve Sakarya’ya yakın olmasından kaynaklı günübirlik tatil arayışında olanlar için çokça tercih ediliyor.

Ulaşımının kolaylığının yanında mavi bayraklı olması sebebiyle de tatilcilerin tercih ettiği lokasyonlar arasında yer alıyor. Mahalle içerisinde yer alan plaja yakın dükkânlar bulunuyor. Plaja giderken veya bölgede zaman geçirirken bu dükkânlardan alışveriş yapabilirsiniz. Bölgede bulunan halk plajına ücretsiz bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

Deniz, kum ve güneşin tadını çıkarmak için günübirlik veya konaklamalı bir Kefken gezisi planlayabilirsiniz. Kefken’de yapabilecekleriniz denize girmekle sınırlı değil. Gezi listesi oluşturarak Kefken ve çevresi baştan sona gezebilirsiniz. Konaklama için Kefken otelleri size uygun olacaktır.

Kefken Gezilecek Yerler

Doğal güzelliği ve sakinliği ile karşımıza çıkan Kefken, içerisinde birçok ada, plaj ve koy barındırıyor. Bölgede günübirlik veya konaklamalı tatiller yapabilirsiniz. Farklı zevklere sahip kişilerin eğleneceği aktivite fırsatlarına sahip bölgede, dört mevsim keyifli zaman geçirebilirsiniz. Kefken turistik yerler ve Kefken Gezilecek Yerler için gezi rotası oluşturarak çevreyi gezebilirsiniz.

Bölgede gezebileceğiniz yerlerden bazıları ise şöyle:.

  • Kefken Kovanağzı Koyu, Kandıra’da konumlanıyor. Deniz yapısı itibarıyla dalgasız ve sakin bir hâldedir. Plajın yarısı askeri kamp sınırları içerisinde bulunuyor. Plaj çevresinde hizmet veren market ve büfelerde ihtiyaçlarınız için alışveriş yapabilirsiniz. Koy çevresinde konaklamak isteyenler için birçok seçenek bulunuyor. Bunlar butik veya Kefken apart otelleri oluyor. Konaklama beklentinize ve bütçenize göre koy çevresinde hizmet veren farklı tesisleri tercih edebilirsiniz. Bunun yanında yürüyüş ve dağ bisikleti için hatta kışın avcılık için uygun olan koy, kamp için de ideal bir konumda yer alır.
  • İzmit Kefken Gezilecek yerler arasında bulunan adalar, bölgenin popüler lokasyonlarından biri. Bir Karadeniz adası olan Kefken Adası, Cebeci Sahili karşısında konumlanıyor. Eşsiz güzelliklere sahip adada farklı etkinliklere katılarak keyifli zaman geçirebilirsiniz. Ada yerleşkesinde su altı dalışları yapılıyor. Bunun yanında zıpkınla balık avlama da diğer aktivite seçenekleri arasında yer alıyor. Ada içerisinde Bizans ve Roma döneminden kalan tarihî dokularla da karşılaşabilirsiniz. Bir nevi bu kalıntılar itibarıyla Kefken tarihî mekânları arasında yer alan ada, geçmişte bir yolculuğa davet ediyor. Ada içerisinde 1879 yılında yapılmış bir deniz feneri bulunuyor. Hem tarihi hem eşsiz güzellikleri ile sizi bekleyen bu adaya görmenizi tavsiye ediyoruz.

Kefken Turistik Yerler

Mahalle düzeninde olmasına rağmen Kefken, birçok ayrıntıyı ve turistik mekânı içerisinde barındırıyor. Kefken’de doğanın oluşturduğu eşsiz tepeler ve manzaralar bulunuyor. Bu tepeler içerisinde en yüksek olanı 400 metrelik Baba Tepe. Yüksekliğiyle dikkat çeken bu yer bölgede görülmeye değer turistik mekânlar arasında yer alıyor.

Kefken ile ilgili bir diğer ayrıntı ise mahallede pazar günleri kurulan halk pazarı. Burada yöreye özgü sebzeler ve el yapımı ürünlerin satışı yapılıyor.

Kefken doğal güzellikleri arasında yer alan bir diğer mekân ise Pembe Kayalar. Eşsiz manzaralara ev sahipliği yapan bu yer, Kefken gezinizde görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor. Önemli turistik yerlerden biri olan Kefken Pembe Kayalar, Kandıra bölgesinde konumlanıyor.

Kefken Kerpe’nin ilerisinde bulunan Karadeniz’e kıyısı olan bu yer adını sahip olduğu pembe kayalardan alıyor. Antik çağdan beri burası taş ocağı olarak kullanılmış. Kayaların diğer kaya türlerinden farklı yanı ise pembe kayalar yumuşak bir hâlde sudan çıkınca sert bir hâl alması oluyor.

Osmanlı döneminde bu kayalar kesilerek çeşitli yapıların inşaatında kullanılmış. Ayrıca bu kayalar, Sultan Ahmet Cami ve Anadolu Hisarı’nın yapımında kullanıldığı biliniyor.

Kefken’de Tatil

Kefken, doğal güzelliğiyle ön plana çıkan sayfiye yerleri arasında bulunuyor. Bu mahalle turizm açısından kendini içerisinde bulundurduğu adalar, koylar ve plajlar ile geliştiriyor. Tatilinizi sessiz sakin ve tam olarak doğayla iç içe bir alanda geçirmek istiyorsanız bölge beklentilerinizi karşılayacak niteliklere sahip.

Yıl boyu tatil yapmaya uygun olan Kefken’de aileniz veya arkadaşlarınızla birlikte doğa içinde keyifli bir tatil yapabilirsiniz. Ayrıca İstanbul, Yalova ve Bursa gibi şehirlere yakınlığıyla sebebiyle bu şehirlerde yaşayanlar günübirlik tatiller için Kefken’i tercih ediyor. Doğası, turistik yerleri ve plajıyla ön plana çıkan Kefken’de eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

Tatilinize Kefken’de yer alan kayaları incelemekle başlayabilir doğal güzellikleri keşfe çıkabilirsiniz. Plaj yakınlarında kamp kurup tatil boyu doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Kamp alanı çevresinde yeme içme ihtiyaçlarınız için çeşitli işletmeler bulunuyor. Büfe, market ve restoran olanaklarından dilediğiniz gibi faydalanabilirsiniz.

Yolculuğunuzu Kefken’e çevirdiğiniz andan itibaren yol üzerinde çevrede bulunan doğal güzellikleri inceleyebilir eşsiz yapılarını gözlemleyebilirsiniz. Kefken’de bulunan bu turistik mekânlar genellikle gece gündüz açık oluyor. Kamp yapma planınız varsa çadırınızı ve kamp eşyalarınızı getirip diğer ihtiyaçlarınızı çevreden karşılayabilirsiniz. Tüm ihtiyaçlarınız için Kefken’de mağazalar yer alıyor.

Kefken’de tatil yapmadan önce bölgenin iklimi hakkında bilgi edinerek valizinizi hazırlayabilirsiniz. Böylece kıyafet konusunda hazırlıksız yakalanmadan keyifli zaman geçirebilirsiniz. Ayrıca konaklama için Kefken’de yer alan tatil köylerine de bakabilirsiniz. Müstakil villa kiralayabilir tatilinizi daha özgür bir alanda ve konforlu şekilde geçirebilirsiniz.

Ulaşım için araç kiralama veya toplu ulaşım araçlarını değerlendirerek yolculuk planı yapabilirsiniz. Konumu itibariyle avantaj sağlayan İzmit Kefken’e çevre illerden kısa sürede ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kefken Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kefken Mah için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Kefken Mah için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Kefken Pembe Kayalar, Kefken Adası, Kefken Cami, Kefken Mah konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Kefken Mah için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Kefken Mah için gezilecek ücretsiz yerler : Kefken Pembe Kayalar, Kefken Kovanağzı Koyu, Kefken Adası, Kefken Mah konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Kefken Mah için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Kefken Mah için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Kefken Pembe Kayalar, Kefken Kovanağzı Koyu, Kefken Adası, Kefken Mah konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Kefken Mah için gezilecek yerler nelerdir?
Kefken Mah için gezilecek yerler : Kefken Pembe Kayalar, Kefken Kovanağzı Koyu, Kefken Adası, Kefken Mah konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.