Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Güzelcehisar Lav Sütunları

+ 7 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Güzelcehisar Lav Sütunları Hakkında

Bartın’ ın Güzelcehisar ilçesinde yer alan Güzelcehisar Lav Sütunları, günümüzden 80 milyon yıl öncesinde volkanlardan akan lavların soğuyup kristalleşmesi sonucu oluştu. Yalnızca ülkemizde değil dünya genelinde büyük bir ilgi gören lav sütunlarının dünyada da örneklerinin bulunduğu biliniyor. Sütunların çapları 50 - 100 cm boyları ise 100 m’ dir.

Türkiye’ de Bartın’ da yer alan sütunlar dünyada ise Kuzey İrlanda, İskoçya ve Kaliforniya’ da bulunuyor. Doğal güzellikleri ile ön plana çıkan Güzelcehisar ilçesi plajı, görülmeye değer doğası ve tabi ki lav sütunları ile dünya çapında bir üne sahip.

Zaman içerisinde turizme kazandırmak için yapılan gelişmelerle Güzelcehisar Lav Sütunları’ na olan ilgi her geçen gün artıyor. Proje kapsamında ahşap yürüyüş yolları, iskele ve seyir terası yaptırılan bölge, görenleri kendisine hayran bırakmayı başarıyor. Güzelcehisar Lav Sütunları için yapılan gelişmelerden sonra bölgeye olan turist ilgisi de artmaya başladı.

Yapılan düzenlemelerin ardından iki yıl içerisinde sütunlar 150 bin turist ağırlamıştır. Siz de yolunuz Bartın’ a düşerse rotanızı Güzelcehisar Lav Sütunları’ na çevirmeyi ve muhteşem doğayı görmeyi ihmal etmeyin.

Yorum / Değerlendirme

Güzelcehisar Lav Sütunları
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?