En lezzetli Ankara yemekleri ve Ankara neyi meşhur

Ankara'nın Neyi Meşhur

Orta Anadolu’nun en gelişmiş ve modern şehri başkent Ankara dört mevsim boyunca yerli ve yabancı misafirlerini ağırlar.

Ankara'nın Neyi Meşhur

Orta Anadolu’nun en gelişmiş ve modern şehri başkent Ankara dört mevsim boyunca yerli ve yabancı misafirlerini ağırlar.

İç Anadolu’da, bozkırın ortasında, yemyeşil ve birçok doğal güzelliğe sahip modern bir şehirdir Ankara. Çok eski ve önemli bir yerleşim yeri olan şehir Cumhuriyet’in kuruluşu ile başkent olmuştur. Günümüzde tarihi varlıkları, doğal güzellikleri, sakin ve düzenli kentleşmesi, eğlence mekanları, sevimli ve keyifli cafe, bar ve restoranları ile her mevsim farklı güzel, yılın her dönemi yerli-yabancı pek çok kişinin ziyaret ettiği bir şehirdir.

Ankara’nın neyi meşhur, Ankara’da ne yenir diye merak ediyorsanız, görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler ve tatmanızı önerdiğimiz lezzetler şöyle:

Anıtkabir: Ankara’nın simgesi, Ankara denince akla ilk gelen görüntüdür Anıtkabir. Atatürk’ün kabri olan Anıtkabir’in yapımıza 1944 yılında başlanmış ve 9 yılda tamamlanmıştır. Anıt mezar yılın her günü ziyarete açıktır.

Atatürk Orman Çiftliği: Ankara’nın diğer bir simgesi olan Atatürk Orman Çiftliği 1925 yılında Atatürk’ün talimatıyla kurulmuştur. Ankara’nın en önemli ormanlık alanlarından biri olan çiftlik Ankara’da mutlaka görmenizi tavsiye ettiğimiz yerlerden.

Ankara Kalesi: Ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmeyen Ankara Kalesi şehre hakim bir konumda yer alır. 110 metre yüksekliğindeki kale her yıl pek çok festivale ev sahipliği yapar ve Ankara’nın en çok ziyaret edilen yerlerindendir.

Kızılay Simidi: Ankara dışında başka bir yerde yapılamayan bu simit koyu renkli ve bol susamlı bir simittir. 1-2 saat içinde tüketilmesi gereken bu simit Ankara’nın en meşhur lezzetlerindendir.

Beypazarı Kurusu: Bir çeşit tereyağlı galeta olan Beypazarı kurusu odun fırınında pişer ve Ankara’dan başka hiçbir yerde aynı lezzetle yapılamaz.

Ankara Balı: Sadece Atatürk Orman Çifliği’nde, sınırlı miktarda üretilen Ankara balı kentin en ünlü tatlarındandır.

Ankara Tavası: Koyun eti ve Kızılcahamam pirincinden yapılan pilavın karışımından meydana gelen bu eşsiz lezzetteki yemek Ankara’da mutlaka tatmanızı önerdiklerimiz arasında.

Ankara döneri, toyga çorbası, entekke böreği, Mamak kurabiyesi, çubuk turşusu, kazan kavurması, ayaş dudu, batak helvası Ankara mutfağına ait en bilinen yerel lezzetlerdir.

11 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
11
Büşra tarafından...

-

11
seher deveci tarafından...

-

11
eslem ada dereli tarafından...

-

11
Melek Dönmez tarafından...

-

11
ekin su dikilitaş tarafından...

-

11
seyfettin tarafından...

-

11
kediler

-

11
1yorumcu tarafından...

-

11
yakup kuyucu tarafından...

-

11
erdal yerlikaya tarafından...

-

11
Ankara-polatli

-