Altındağ bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Altındağ Gezilecek Yerler

Ankara’nın en kozmopolit, kalabalık ve merkezi ilçelerinden biri olan Altındağ sahip olduğu köklü geçmiş ve bu tarihin günümüze taşıdığı eserler ile görülmeye değer bir yerdirKelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Altındağ Gezilecek Yerler

Toplam 11 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Altındağ Tarihi Mekanlar

Ankara'nın en kozmopolit, kalabalık ve merkezi ilçelerinden biri olan Altındağ sahip olduğu köklü geçmiş ve bu tarihin günümüze taşıdığı eserler ile görülmeye değer bir yerdir
Altındağ'da görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler şöyle:

Ankara Kalesi: Bizans döneminde Arap saldırılarından korunmak için inşa edilmiştir. Dış kale ve iç kale olmak üzere iki bölümden oluşan kale 850 metre yükseklikte bulunur. Tarih boyunca pek çok defa onarım ve bakımdan geçen kale günümüzde ziyarete açıktır.

Julianus Sütunu: Bizans döneminde yaptırılan diğer bir eser olan sütun hükümet konağı önünde yer almaktadır. 14,5 metre uzunluğundaki sütun halk arasında Belkıs Minaresi olarak da bilinir.

Roma Hamamı: 3. yüzyılda, Roma İmparatorluğu döneminde yaptırılmıştır. Çankırı Caddesi üzerinde yer almaktadır.

Augustus Tapınağı: M.Ö. 2. yüzyılda Frigler döneminde yapılmıştır. Ulus'ta Hacı Bayram-ı Veli Camii yanında yer almaktadır.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi: Paleolotik, Neolotik, Kalkolotik, Eski Tunç, Asur, Hitit, Frig, Urartu,Geç-Hitit uygarlıklarına ait buluntuların sergilendiği müze dünyanın sayılı ve en önemli uygarlık müzesidir. Ankara Kalesi'nin güneyindeki Osmanlı yapılarında yer alır.

TBMM Müzesi: Diğer adı Kurtuluş Savaşı Müzesi'dir. Cumhuriyet ilan edildikten sonra ilk meclis bu binada görev yapmıştır. 1961 yılında müze olarak ziyarete açılmıştır.

Cumhuriyet Müzesi: 1923 yılında inşa edilen ve 2. Meclis binası olan yapı 1960'a kadar meclis binası olarak hizmet vermiştir. Türkiye'nin sosyal, kültürel ve siyasi olaylarını belge ve fotoğraflarla anlatan müze 1981 yılında ziyarete açılmıştır.

Etnografya Müzesi: Ankara'nın ilk müzesidir. Birçok bölümden oluşan müze aynı zamanda Atatürk'ün naaşının Anıtkabir'e defnedilmeden önce 15 yıl süre ile kaldığı yerdir.

Resim ve Heykel Müzesi: Ülkemizin en seçkin ressam ve heykeltraşlarına ait eserlerin sergilendiği müzedir. Aynı zamanda sanatçıların kullanmaları için çalışma atölyeleri vardır.

Hacı Bayram-ı Veli Camii: 1427 yılında yapılan cami tipik Osmanlı mimarisi özelliklerini taşımaktadır. Ankara'nın simgelerinden biri olan bu cami Ulus'ta yer alır. Caminin hemen bitişiğinde bir türbe ve medrese vardır.

Zincirli Camii: 1685'te inşa edilen cami Anafartalar Caddesi'nde yer almaktadır.

Sulu Han: Birçok defa onarımdan geçen yapı Ulus halinin güneyinde yer alır. Yapı iki katlı ve iki avluludur.

Çengel Han: Atpazarı meydanından yer alır. Yapı iki katlı, dikgörtgen bir mimariye sahiptir. İş adamı Vehbi Koç'un ticari hayatının başladığı yer olan Çengel Han'ın restorasyon süreci devam etmektedir.

1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
10
Anadolu Medeniyetleri Müzesi
Anadolu Medeniyetleri Müzesi
Altındağ / Ankara
Türkiye
Anadolu Medeniyetleri Müzesi

-

Performans ödevimdi, çok sağolun.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)