Akyurt bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Akyurt Gezilecek YerlerKelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Akyurt Gezilecek Yerler

Toplam 1 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Akyurt Tarihi Mekanlar

Ankara Akyurt, Cumhuriyet döneminde ilçe merkezi olan köylerimizden birisidir. "Ravlı" adıyla bilinen bu köy, Osmanlı yönetiminde "Çubukabad" kazasına bağlı bir yerleşme yeridir.

1463 yılı kayıtlarında Ravlı Köyü, 30 haneli ve köyün tamamı "Melike Hatun Medresesi" vakfıdır. Melike (Melek, Meleki) Hatun, Birinci Murat Han zamanında yaşamış, Subaşı Eyne Bey ile çağdaş ve Ankara'da birçok hayır müesseseleri yaptırmış, hayırsever bir şahsiyettir.

Ankara'nın manevî mimarlarından olan büyük mutasavvıf Hacı Bayram-ı Veli hazretleri, Melike Hatun Medresesi, diğer adıyla "Kara Medrese"de müderrislik yapmıştır. Melike Hatun, medreseden başka Ankara'da bir hamam, cami ve kervansaray yaptırmıştır.

Ravlı Köyü'nün nüfusu 1463'den sonra artar ve 1571 yılında 47 haneye ulaşır. 1844 yılında 94 kişi olan nüfusu, 1927 yılında 523 kişiye yükselir. 21 Ekim 1920'de Çubuk nahiyesinin kaza olmasından sonra, 1928 yılında Ravlı Köyü, 21 köyün bağlı olduğu bir nahiye (bucak) merkezi olur. Daha sonraki yıllarda "Ravlı" adı "Akyurt" olarak değiştirilir.

İlk yerleşimi Paleolitik Döneme (Yontma Taş Çağı) uzanan Ankara ve güzel ilçesi Akyurt'un iyi bilinen en eski tarihi Eski Tunç Çağı'na (M.Ö. III. Bin) kadar iner. Gerek Balıkhisar Köyü, Höyüktepe mevkiinde bulunan höyükte, gerekse Elecik Köyü sınırları içinde yer alan Kızıleşik Mevkiinde tümülüs üzerinde dolgu toprakta ele geçen çanak çömlek parçalarının tarihlendirilmesi Akyurt sınırları içinde yerleşimin M.Ö. III. bin yılından beri var olduğunu göstermektedir.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın
Bölgede Son Yorumlananlar