Side Merkez bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Side Merkez Gezilecek Yerler

Side Merkez'e geldiğiniz anda kendinizi antik çağda buluverirsiniz. Masalsı bir tarihin içinde kaybolursunuz Side Merkez'de.Side Merkez Tarihi Mekanlar

Side Merkez'e geldiğiniz anda kendinizi antik çağda buluverirsiniz. Masalsı bir tarihin içinde kaybolursunuz Side Merkez'de.
Side Merkez Akdeniz'in incisi Antalya'ya bağlı Manavgat ilçesinin tarihi ve turistlik bölgesi Side'nin merkezidir. Side Merkez olarak bilinen yer alında Antik Side Kenti'nin de olduğu yerdir.

Side Antik Kenti: Ziyaretine gelen yerli ve yabancı turistleri bir anda milattan önce 7. yüzyıla götüren Side Antik Kenti, Türkiye'nin günümüze kadar gelmeyi başaran ender ve önemli tarihi antik kent alanlarından ilk sıralarda yer almaktadır.

Side Apollon Tapınağı: Side'nin simgesi haline gelmiş olan Apollon Tapınağı ayakta kalan beş sütunu ile deniz kenarında tüm heybeti ile ziyaretine gelenleri karşılamaktadır. Tarihi yapının hemen yanı başında yer alan cafeler, restoranlar ve eğlence mekanları sizi kendine bağlayabilecek kadar güzel.

Side Antik Tiyatrosu: Side Merkez'in girişinde hemen sol tarafta tüm heybeti ve görkemi ile dikkat çekmektedir. 17 bin kişilik kapasitesiyle Side Antik Tiyatrosu yapısı ve planı ile Türkiye'de günümüze kadar gelmeyi başaran tek antik tiyatrodur.

Side Müzesi: Antik tiyatronun hemen karşı çaprazında yer alan [mekan=side-müzesi]Side Müzesi[/mekan]içerisinde kazılar esnasında çıkarılan birçok heykel ve değerli eşyaya ev sahipliği yapmaktadır. Side Merkez'in girişinde hemen sağ tarafında yer alan müzeyi gezmenizi ve bahçesinde ufka doğru uzanan Akdeniz'i seyretmenizi tavsiye ederiz.

Side Merkez Çarşı: Antik tiyatrodan sonra merkezin içine aşağıya doğru yürümeye başladığınızda karşılıklı birçok alışveriş dükkanından hediyelik eşyalar ve Side hatırası satın alabilirsiniz.

Side Merkez Sahili: Çarşıdan aşağıya doğru devam ettiğinizde deniz kenarına inersiniz. Harbour olarak da nitelendirilen yerde gezinti tekneleri ve dalış tekneleri sizi karşılar. Sahilden sol tarafa doğru ilerlerseniz Apollon Tapınağı'nın bulunduğu yere ulaşırsanız. Bu yürüyüş sırasında Side Merkez'in en ünlü eğlence mekanı, cafesi ve restoranını göreceksiniz. Sahilden sağ tarafa doğru yol alırsanız da sizi Side Merkez'in en ünlü balık restoranı öncelikli olarak karşılar. Devam ettiğiniz de yine cafeler, restoranlar ve gece mekanları sıralanmaktadır.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın