Sınırlarınızı Zorlayacak 11 Kış Kampı Rotası, Türkiye

Sınırlarınızı Zorlayacak 11 Kış Kampı Rotası

3 Yorum

Rota Önerileri Diley Kuru

Sınırlarınızı Zorlayacak 11 Kış Kampı Rotası
Son zamanlarda kamp yapmak sıklıkla tercih edilen bir tatil aktivitesi oldu. Hem doğayla iç içe yaşamış oluyor, hem de konaklama masrafını minimuma indirmiş oluyoruz. Üstelik çok da eğlenceli bir şey kamp kurmak. Ancak kış kampı dediğimiz şey biraz cesaret istiyor. Oldukça zorlu, yorucu… Kimi yerlere ulaşmak bile başlı başına macera. Yanınızda profesyonel biri olmadan böyle bir işe kalkışmak azıcık risk taşımıyor değil. Fakat biz bu sefer içinizdeki çılgın çocuğa seslenmek istedik. İşte sınırlarınızı zorlayacak 11 kış kampı rotası.

1 – Aladağlar

kis kampi alanlariKış kampı dendi mi akla ilk gelen yerlerden biri Niğde'de bulunan Aladağlar Milli Parkı'dır hiç şüphesiz. Burası yılın neredeyse 10 ayı bembeyaz bir örtüyle kaplı. Aladağlar'a kar yağması için kış mevsiminin, karın yerden kalkması için ise yaz mevsiminin gelmesine hiç gerek yok. Demirkazık Köyü civarında kış kampçılığı yapabilir, minik doğa yürüyüşleri gerçekleştirebilirsiniz. Biraz riskli bir rota olduğunu hatırlatmakta yarar görüyoruz.

2 – Saklıkent

kis kampi alanlariDört mevsimi bir arada yaşayabileceğiniz bir harikalar diyarı düşleyin mesela. İşte o düşlediğiniz yer hiç şüphesiz ki burası. Antalya'da bulunan Saklıkent Kayak Merkezi, hem kış kampı yapabileceğiniz, hem de aşağılara inip denize girebileceğiniz bir düş rotası. Düşünün bir kere; sabah erkenden kalkıp, karların arasında enfes bir kahvaltı yapıyor, belki sonrasında biraz kayıyor, yorgunluğunuzu ise Akdeniz'in serin sularına bırakıyorsunuz.

3 – Kızlar Sivrisi

kis kampi alanlariBatı Toros Dağları'nda bulunan Beydağları'nın en yüksek zirvesi Kızlar Sivrisi. Antalya'da bulunuyor ve kış kampçılığı için oldukça uygun bir bölge. Çamkuyu Yaylası ise burada kamp kurabileceğiniz en ideal yer. Elmalı – Finike minibüslerine binerek buraya ulaşabilirsiniz. Yolun uzunluğu ise yaklaşık 14 km. Yaz aylarında taksiyle de ulaşmak mümkün Kızlar Sivrisi'ne ancak kışın minibüs tercih etmeniz daha akıllıca bir hareket olur.

4 – Kılıçkaya

kis kampi alanlariKarlarla kaplı muazzam bir manzara sizi bekliyor olacak burada. Sakarya'da bulunan Kılıçkaya, Taraklı ilçesine bağlı Doğancıl Köyü yakınlarında bulunuyor. Bölge çok fazla kar aldığından kış kampı için fazlasıyla ideal. Farklı güzellikleri bir arada sunan Kılıçkaya, bu iş için daha az risk barındırdığından, burayı gönül rahatlığı ile tavsiye edebiliriz. Zira orman kaybolamayacağınız kadar küçük.

5 – Davraz Dağı

kis kampi alanlariEğer biraz heyecan arıyorsanız, Isparta'da bulunan Davraz Dağı tam size göre. Dağda çığ riskinin yok denecek kadar az olması, burayı kış kampçılığı için güvenli kılıyor. Davraz Dağı, kış kampçılığı eğitimi için de pek çok kişinin ziyaret ettiği bir yer aynı zamanda. Davraz Kayak Merkezi'ndeki tesislerin bulunduğu bölge kamp için ideal. Otellerin arka tarafındaki düzlüklerde gönül rahatlığı ile kamp kurabilirsiniz. Yok ben kışın etkisini iliklerime kadar hissedeceğim diyorsanız, daha yüksek rakımları da tercih edebilirsiniz. Ancak ekipmanlarınızın sağlamlığından emin olun.

6 – Cehennem Şelaleleri

kis kampi alanlariKışın bembeyaz bir coğrafyanın içine gizlenmiş bir vaha misali Cehennem Şelaleleri. Kırklareli il sınırları içinde bulunuyorlar. İstanbul'a yakınlığı büyük bir avantaj. Kışın yer yer donan şelaleler, insana tanımlayamayacağı bir huzur veriyor. Böylesine bir yerde kış kampı yapmak ise unutulmaz bir deneyim olacak. Yalıköy civarı kamp için tercih edilebilir. Ancak Yıldız Dağları'nın soğuğu malum, soğuk iyice bastırmadan çadırları kurmakta fayda var.

7 – Sülüklü Göl

kis kampi alanlariİşte macera dolu bir başka rota daha… Bolu il sınırları içerisinde yer alan Mudurnu Sülüklügöl, yaz-kış sunduğu manzaralarla, doğaseverlerin yegane adreslerinden biri. Kışın gölün etrafında kamp kurmak oldukça zevkli. Sabahları çadırdan çıkıp, karla kaplı ormanın içinde yürüyüş yapmak ise insanın ruhunu arındırması için birebir.

8 – Hasan Dağı

kis kampi alanlariBir zamanlar burada yaşayan halka büyük bir korku yaşatan Hasan Dağı, Aksaray'ın önemli yüksek dağlarından biri. Bölgenin 3 önemli volkanik dağından biri olan Hasan Dağı, kışın öyle güzel manzaralar sunuyor ki, görmeden ölmeyin diyebileceğimiz türden. Kış aylarında dağın eteklerinde kamp kurmak ise hem macera dolu, hem de bir hayli keyifli.

9 – Bolkar Dağları

kis kampi alanlariNiğde'de bulunan Bolkar Dağları, kış kampçılığı için en uygun yerlerden. Buraya doyumsuz kış manzaraları hakim. Karlarla kaplı dağların düzlükleri kamp için ideal. Özellikle Karagöl'ün kenarlarında unutulmaz bir kış kampçılığına imza atabilirsiniz. Yazın göl kenarı biraz kalabalık ancak kışın dağcılardan başka kimse yok. Meydan'dan yapacağınız 1 ya da 1,5 saatlik yürüyüşle bu bölgeye ulaşabilirsiniz. Kamp için bir başka alternatif olarak Çinili Göl civarını da tercih edebilirsiniz. Her ikisinin de manzarası şahane nasıl olsa.

10 – Levent Vadisi

kis kampi alanlariBurası henüz keşfedilmemiş rotalardan biri. Malatya il sınırları içerisinde bulunan Levent Vadisi, kış kampçılığı için oldukça uygun bir bölge. Kışın pek kar olmuyor ama vadinin tepeleri için aynı şeyi söylemek güç. Kamp için en elverişli bölge ise Kozalak Köyü ile Karadağ Tümülüsleri'nin olduğu kısımlar.

11 – Zigana

kis kampi alanlariBurası sanki bir masal diyarı misali… Kara gömülü evler, bazılarının yalnızca çatıları görünüyor. Gümüşhane il sınırları içerisinde yer alan Zigana, daha çok Trabzonlu doğaseverlerin kamp kurmak için uğradıkları bir bölge. Zigana Kayak Merkezi'ndeki tesislere yakın bölgeler, kış kampçılığı oldukça ideal. Civardaki yaylalara doğru keyifli bir yürüyüş yapmak da cabası.
3 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
3
/

-

Çok yapmak isterdim. Üniversitedeyken dağcılık kulübüne gitmemek, "keşke yapsaydım" dediğim tek şey. :) Üstelik Uludağ Üniversitesi de en iyi dağcılık kulüplerinden birine sahip! Vardır elbet bir sebebi... :)

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
3
/

-

Günümüz teknolojileri hızla gelişirken fark etmeden bizi de bağımlı hale getirmekte. İnsan yaşantısı içerisinde daha az harekete sebep olduğunu fark etmeliyiz. Daha az hareket halinde olmamız doğa sporları ve spor yapmamamız artık sağlığımızı tehlikeye atıyor. Az hareketlilik yeni bir hastalık türünün doğmasına neden oldu. Sporun insan sağlığına nasıl bir fayda sağladığı şüphesiz. Son dönemlerde hareket azlığı yaşadığınızı fark ettiyseniz sizlere doğa sporlarını tavsiye edebiliriz. Standartlara ve günümüz şartlarına bağlı kalmadan sıra dışı bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Adrenalinin yüksek olduğu, sporla iç içe, sıra dışı deneyimler yaşayacağınız bol aktiviteli programlar öneriyoruz. dogadayiz.net

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
3
/

-

Merhaba, elinize sağlık, güzel kareler. İnşallah gider gezeriz.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)