Selçuklu bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Selçuklu Gezilecek Yerler

Her yıl yerli ve yabancı ortalama 2 milyon turistin ziyaret ettiği Konya'nın en büyük ilçesi olan Selçuklu, 3 bin yıllık yerleşim bölgeleri, tarihi eserleri, müzeleri ve sarayları ile turizm açısından önemli bir merkezdir.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Selçuklu Gezilecek Yerler

Toplam 9 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Selçuklu Tarihi Mekanlar

Her yıl yerli ve yabancı ortalama 2 milyon turistin ziyaret ettiği Konya'nın en büyük ilçesi olan Selçuklu, 3 bin yıllık yerleşim bölgeleri, tarihi eserleri, müzeleri ve sarayları ile turizm açısından önemli bir merkezdir.
Özellikle inanç turizmi açısından oldukça ilgi gören bir ilçe olan Selçuklu'da görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler şöyle:

Tarihi Sille Mahallesi: Kültürü, yaşayışı, inanç ve gelenekleri ile farklı bir yerleşim bölgesi olan Sille Mahallesi 19. yy'a dek farklı etnik kökenli insanların bir arada yaşadığı bir yer olmuştur. Halıcılık, çömlekçilik, bağcılık ve ticaretin yoğun olarak yapıldığı bölge sosyo-ekonomik olarak da gelişmiş bir yerdi. Fakat cumhuriyet dönemindeki mübadeleden sonra gayrimüslimlerin bölgeyi terk etmesiyle Sille Mahallesi eski önemini yitirmiştir. Mahallede birçok kilise, cami, çeşme ve geleneksel tarzda inşa edilmiş evler vardır. Kültür değerlerini yansıtan ve tarihi dokusu olan bu yapılar ve Sille Mahallesi'nin tamamı kentsel sit alanı ilan edilmiş ve korumaya alınmıştır.

Sille Mahallesi'nde görülecek başlıca yapılar: Karataş Camii, Mezarkayası Camii, Ak Camii, Ak Manastır, Aya Eleni Kilisesi, Mezarlık Kilisesi, Kızıl Kilise, Mağara Kiliseleri, Hacı Ali Ağa Hamamı, Subaşı Hamamı, Karataş Çeşmesi, Stefan Çeşmesi, Ankereki Çeşmesi, Hereki Çeşmesi ve Tarihi Sille Konağı.

Alaeddin Camii: Sultan Alaeddin Keykubat tarafından Selçuklu Sarayı yakınlarına yaptırılan cami Selçuklu mimarisinin en muhteşem yapılarından biridir.

İnce Minare Taş ve Ahşap Eserleri Müzesi: 1264 yılında 2. İzzettin Keykavus döneminde inşa edilen yapıda Selçuklu figürlerinin en güzel örnekleri sergilenmektedir.

Karatay Çini Eserleri Müzesi: 1955 yılında müze olarak ziyarete açılan yapı bir Selçuklu medresesidir. 1251 yılında Emir Celalettin Karatay tarafından yaptırılmıştır. Müzede Selçuklu ve Osmanlı çini eserleri sergilenmektedir.

Zazadin Hanı: 1236 yılında Vezir Saadettin Köpek tarafında yaptırılan han geçtiğimiz yıllarda restore edilmiş ve ziyarete açılmıştır.

2 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
2
İnce Minareli Medrese
10

-

2
Sille Köyü
10

-