Mersin bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Mersin Gezilecek Yerler

Akdeniz’in incisi tatil ve turizm bölgesi Mersin, keşfetmeye doyamayacağınız bir yer. Yapılacaklar listenizi hazırlarken Mersin gezilecek yerler ve yapılacak şeyler sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Mersin Gezilecek Yerler

Toplam 97 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
 • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
 • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
 • Puana göre listele Puana göre listele

Yapraklı Koyu

"Harika bir yer"

"Temiz bir yer"

8.4

Misafir yorumu

11 yorum

Erdemli Talat Göktepe Çamlığı

"Telefonları çalışmıyor"

6.1

Misafir yorumu

10 yorum

Sertavul Geçidi

 • Doğal Güzellikler
 • Mut

"Yanlışlıkla durmayın"

"İstemeden masaya getirdiler"

2.4

Misafir yorumu

8 yorum

Adam Kayalar

"İniş zorlu ama görülmeye değer"

"Harika bir yer"

8.7

Misafir yorumu

8 yorum

Kayacı Vadisi

"Fahiş fiyatlar"

"İsteksizce sipariş alıyorlar"

7.7

Misafir yorumu

7 yorum

Cennet Cehennem Mağaraları

"Ödevime yardımcı oldu"

9.7

Misafir yorumu

6 yorum

Köşekbükü Mağarası

"Mağara görülmeye değer"

"Mutlaka görmelisiniz"

8.7

Misafir yorumu

6 yorum

Tisan Yarımadası

"Yeşil ile iç içe"

"Site sakinleri kendini oraların sahibi sanıyor"

8.0

Misafir yorumu

5 yorum

Gilindire Mağarası

"Yön tabelası çok yetersiz"

"Çok harika bir yer"

8.3

Misafir yorumu

4 yorum

Astım Dilek Mağarası

"astim dilek magarasi"

"Selami aydin tarafından..."

10

Misafir yorumu

3 yorum

Mersin Tarihi Mekanlar

Akdeniz'in incisi tatil ve turizm bölgesi Mersin, keşfetmeye doyamayacağınız bir yer. Yapılacaklar listenizi hazırlarken Mersin gezilecek yerler ve yapılacak şeyler sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.
Mersin, Akdeniz Bölgesi'nin hem en gelişmiş hem de tatil ve turizm cenneti olarak gösterilen ilidir. Bozulmamış doğası, attığınız her adımda karşınıza çıkan tarihi doğası, mavi bayraklı tertemiz denizi, incecik altın sarısı kumsalları ile gelenleri kendine aşık edecek kadar güzel.

Son yıllarda turizmin büyük bir atak yaptığı Mersin, tatillerde en çok tercih edilen kentler arasında. Eğer siz de Mersin'de bir tatil planlıyorsanız ve Mersin gezilecek yerler, yapılacak şeylerle ilgili bilgileri araştırıyorsanız sizin için hazırladığımız Mersin gezilecek yerler listemize mutlaka bir göz atın.

Anadolu uygarlıkları içerisinde Mersin köklü bir tarihe sahip bu tarihi yüksek oranda günümüze kadar taşınmış durumda. Mersin tatiliniz sırasında gezebileceğiniz ve keşfedebileceğiniz birçok antik kent kalıntıları ve müzeler yer almaktadır. Sizleri tarihin gizemli zamanlarında yolculuğa çıkaracak olan ve mutlaka keşfetmenizi önerdiğimiz Mersin antik kentlerini; Soli Pompeiopolis Antik Kenti, Nagidos Antik Kenti, Kelenderis Antik Kenti, Soli Antik Kenti, Anemurium Antik Kenti, Olba Antik Kenti, Uzuncaburç Kalıntıları, Öküzlü Ören Yeri, Adam Kayalar, Yumuktepe Höyüğü olarak sıralayabiliriz. Bu antik kentlerde ve tüm Mersin bölgesinden çıkarılan tarihi eserleri Mersin Müzesi ve ilçelerde yer alan müzelerde sergilenmektedir. Bu müzeler içinde; Tarsus Müzesi, Narlıkuyu Mozaik Müzesi, Taşucu Arslan Amphora Müzesi, Narlıkuyu Üçgüzeller Mozaik Müzesi, Anamur Müzesi, Silifke Müzesi, Mustafa Erim Mersin Kent Tarihi Müzesi bulunmaktadır. Bu özel müzelerin yanından bir de Türkiye Cumhuriyeti tarihinde özel bir yere sahip olan Nusrat Mayın Gemisi'ni de Tarsus'ta ziyaret edebilirsiniz. Romalılardan Şahmeran Hamamı da gezinize renk katacak tarihi doku arasındadır.

Mersin'in tarihler boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını söylemiştik. Bu uygarlıklardan kalan birçok ibadethane Mersin'de halen yaşayan binalar olarak dikkat çekmektedir. Dinlerin kardeşliğine işaret eden o ibadethaneler arasında; Eski Cami, Müftü Cami, Mersin Ulu Cami, Eshab-ı Kehf Cami, Mamure Cami, Alaaddin Camisi, Kubat Paşa Medresesi, Hazreti Mikdat Cami, Latin İtalyan Katolik Kilisesi, Dağpazarı Kilisesi, Cambazlı Kilisesi, Silifke Aya Tekla Kilisesi, Mut Alahan Manastırı, Tarsus Saint Paul Kilisesi, Tarsus Ulu Cami, bizlere Mersin'in bir kültür mozaiği kenti olduğunu ispatlamaktadır.

Mersin'de gezip görebileceğiniz diğer tarihi yapılar arasında dünya çapında da tanınan Mersin kaleleri yer alır. Keşfetmenizi özellikle önerdiğimiz Mersin kalelerini ise; Mersin Asar Kalesi, Belenkeşlik Kalesi, Mut Kalesi, Mamure Kalesi, Silifke Kalesi, Mezgit Kalesi, Kızkalesi, Gülek Kalesi, Gediği Kalesi, Çandır Kalesi, Sinap Kalesi, Susanlık Kalesi, Softa Kalesi, Gözne Kalesi olarak listeleyebiliriz.

Akdeniz Bölgesi'nde yaşanan ikliminde özelliği ile yerel halk kış aylarında şehir merkezilerinde toplanırken yaz aylarında yaylalara ya da deniz kenarı sahil beldelerine girmektedir. Mersin'de yaylacılık kültürü oldukça yaygındır. Sizler de Mersin'e yaz aylarında gelirseniz bu birazdan sayacağımız yaylalardan birkaçına mutlaka gidin ve serinleyin deriz. Mara Yaylası, Sertavul Yaylası, Kavak Yaylası, Gözne Yaylası, Soğucak Yaylası, Kızılbağ Yaylası, Fındıkpınarı Yaylası, Çamlıyayla, Gülek Yaylası, Sorgun Yaylası, Balandız Yaylası, Kırobası Yaylası, Gökbelen Yaylası ve Bardat Yaylası Mersin'de en çok ziyaret edilen yaylalar. Unutmadan gitmişken de mutlaka et yiyin, yayık ayranı için koyun yoğurdunun tadına bakın.

Mersin'in toprak yapısının kalkerli arazi olmasıyla bölgede çok sayıda sarkıt ve dikitlerin olduğu mağara bulunmaktadır. Bu mağaralar arasından en ünlüsü; Astım Mağarası ve Cennet – Cehennem Mağaralarıdır. Ayrıca tesadüf eseri yeni keşfedilen Aynalı Göl'de mutlaka görülmesi gereken mağaralar arasında gösterilmektedir.

Son olarak Mersin'de yaylalardan sonra serinlemenin en keyifli yolu Akdeniz sahilleridir. Bunda elbette masmavi deniz ve tertemiz plajların rolü büyük. Mersin'de denize girmek isterseniz gitmenizi önerdiğimiz plajlar arasında Kazanlı Plajı, Kocahasanlı Plajı, Ayaş Plajı, Tömük Plajı, Kargıpınarı Plajı, Susanoğlu Plajı, Atayurt Plajı, Kızkalesi Plajı, Kapızlı Plajı, Akçakıl Plajı, Soğuksu Plajı, Pullu Orman Plajı Yapraklı Koy, Taşucu Plajı, Boğsak Plajı, Yeşilovacık Plajı, Tisan ve Anamur sahillerini tercih edebilirsiniz.

Yaz aylarında Mersin'e gidecekseniz ve deniz tatili yapmak istiyorsanız Kızkalesi, Kargıpınarı, Kumkuyu, Mersin Ayaş, Silifke, Taşucu, Atakent Susanoğlu ve Narlıkuyu'yu gezmenizi mutlaka tavsiye ederiz.

50 Kullanıcı Yorumu

  • Tarihe Göre Listele
  • Puana Göre Listele
  • En Faydalılar
50
Kanalizasyon sistemi hâlâ çalışıyor
10

-

50
Fiyatlar çok yüksek
1

-

50
Çok tatlı bir yer
5

-

50
Herkese tavsiye ederiz
8

-

50
Denizi güzel
9

-

50
Bakımsız
5

-

50
Hizmet sıfır
2

-

50
Yeşil ile iç içe
8

-

50
Yanlışlıkla durmayın
1

-

50
İstemeden masaya getirdiler
1

-

50
Telefonları çalışmıyor
1

-

50
Harika bir yer
9

-

50
Yemek falan yemeyin
1

-

50
Yemek yemeyin
1

-

50
Kalabalıkta su yetmiyor
5

-

50
Ödevime yardımcı oldu
10

-

50
Bakımsızlıktan ölüyor
1

-

50
Temiz bir yer
10

-

50
Çok fazla para alıyorlar
1

-

50
Mutlaka görün
10

-

50
Denize girmek için gelinmeli
4

-

50
Denetlenmesi gereken bir yer
1

-

50
İniş zorlu ama görülmeye değer
9

-

50
Mersin'in en güzel koylarından
9

-

50
Her yerde çöp
1

-

50
Yılan, akrep, vs. gibi şeyler oluyor mu?
10

-

50
Niçin tarih yok?
4

-

50
Ortak değer denince ne anlaşılıyor
10

-

50
Harika bir yer
10

-

50
Çok güzel olmuş
10

-

50
Kayalardan aşağı inmek tehlikeli
6

-

50
Mağara görülmeye değer
10

-

50
Site sakinleri kendini oraların sahibi sanıyor
2

-

50
Doğası harika
10

-

50
Saklı cennet, doğa harikası
10

-

50
Mutlaka görmelisiniz
10

-

50
Eski havası bozulmuş
2

-

50
Şu an halka açık konumda
10

-

50
Uçurum gibi bir yer
4

-

50
Dinlenmek için durmayın
1

-

50
Cennetten bir köşe
10

-

50
Yön tabelası çok yetersiz
4

-

50
Kesinlikle gitmeyin
2

-

50
Çok harika bir yer
9

-

50
Mükemmel bir cami
8

-

50
Fahiş fiyatlar
2

-

50
Sakin bir yer
8

-

50
Yengeç bakımından sıkıntılı
2

-

50
Kahvaltı mekanları var
8

-

50
Et falan yemeyin
3

-