Medetsiz Zirvesi
Medetsiz Zirvesi - Görsel 1
Medetsiz Zirvesi - Görsel 2
Medetsiz Zirvesi - Görsel 3
Medetsiz Zirvesi - Görsel 4
8 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Medetsiz Zirvesi Hakkında

Medetsiz Zirvesi, Bolkar dağlarının 3524 metrelik zirvesine verilen isimdir. Orada yaşayan yaylacıların bir kısmına göre Bolkarlar dağı adını Bulgar dağlarından almış diğer bir kısmına göre de kışın üzerine bol kar düşmesinden de almış olduğu yönündedir.

Zirveye tırmanış için dağcıların birçoğu güney rotasının çok yumuşak olmasına karşın dağin kuzey rotasının sert ve engebeli bir yapıya sahip olduğu hep vurgulanır. Hatta dağcılığa ilk başlayanlar için bu rotanın yazın tercih etmesi konusunda tavsiyeler vardır. Tecrübeli dağcıları içinse kış tırmanışı oldukça keyifli olduğu vurgulanır.

Dağcıların popüler tırmanış noktalarından biri olan Medetsiz Dağı, Akdeniz Bölgesi’ nde yer alan ve Akdeniz’ e paralele uzanan Toros Dağları’ nın ortasındaki en yüksek bölümü Bolkar’ ın bir parçasıdır. Yani Bolkar dağlarında 3000 metreyi aşan birçok zirve vardır ve bunlardan biri olan Medetsiz Zirvesi 3.

524 metrelik rakımıyla aralarında en yüksek olanıdır. Medetsiz Zirvesi ise Mersin’ in Çamlıyayla ilçesi sınırları içinde kalır. Meydan ise görkemli Bolkar dağlarını seyretmek isteyenler için ideal bir kamp noktasıdır. Meydan’ a yaklaşık 45 dakika uzaklıkta, güney batıda bulunan Karagöl (2650 m.

) çok güzel bir kamp noktasıdır ve buraya haziran ayında gelirseniz sizi harika bir görüntü karşılar. Gölün üzeri sarı ağırlıklı çiçeklerin serildiği bir hal alır. Buraya geldiğiniz de ayrıca kökleri Orta Asya’ ya uzanan Yörüklerin arasında, binlerce yıldır bozulmamış geçmişe de yolculuk yapmanız mümkündür. Fotoğraflar: M. Arif Demir.

Yorum / Değerlendirme

Medetsiz Zirvesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

Konum

Örnek Harita Görseli
Haritada gör