Akdeniz

  • Antalya / Antalya Merkez

Akdeniz

Türkiye'nin güneyinde bulunan ve ülke sınırlarını çizen Akdeniz'in güneyinde Afrika, kuzeyinde Avrupa, doğusunda ise Asya kıtaları vardır.

Toplamda 2.5 milyon kilometrelik bir alanı kapsamaktadır. %38 tuzluluk oranına sahiptir. Türkiye'nin Akdeniz bölgesinde; Antalya, Adana, Burdur, Hatay, Isparta, Mersin illeri bulunmaktadır. Akdeniz'in bulunduğu bölge sıcak ve kurak bir iklim yapısına sahiptir. Bu sebepten dolayı, Türkiye'nin yaz turizmi açısından önemli bir noktasıdır. Deniz Osmanlı döneminde Bahr-i Sefid olarak anılırdı. Romalılar ise; Mare Nostrum derlerdi.

Akdeniz dünyanın en büyük iç denizi olup; bulunduğu bölgenin arazisi oldukça engebeli ve dağlıktır. Akdeniz Bölgesi'nin bitki örtüsünü genellikle makiler oluşturur. Yer yer yüksek ormanlar da görülmektedir. Akdeniz, doğal güzellikleriyle, tarihi zenginlikleriyle ve iklim koşullarının elverişli olmasıyla yıl içerisinde birçok turiste ev sahipliği de yapmaktadır. Birbirinden güzel koyları ve adalarıyla vazgeçilmez bir tatil noktası olan Akdeniz, nüfusunda fazla olduğu bölgelerden biridir.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın