Kapadokya bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Kapadokya Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Sahip olduğu doğal, tarihi ve kültürel güzellikleriyle eşsiz bir seyahat olanağı sunan Kapadokya, sadece ülkemizden değil dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatmaya devam ediyor.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Kapadokya Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Toplam 51 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Kapadokya Kaya Evleri

"Nevşehir'in olayı bu"

"Geliştirmelisiniz"

7.8

Misafir yorumu

4 yorum

Kapadokya Ihlara Vadisi

"Para tuzağı"

"Burası nerede"

6.0

Misafir yorumu

4 yorum

Kapadokya Paşabağ Rahipler Vadisi

"Görmesi gerektiği yerlerden"

10

Misafir yorumu

3 yorum

Derinkuyu Yeraltı Şehri

"Beni büyüledi"

"Derinkuyu Yeraltı Şehri"

10

Misafir yorumu

3 yorum

Ürgüp Temenni Anıt Mezarı

"Manzara"

"kaan han tarafından..."

10

Misafir yorumu

2 yorum

Fırkatan Kilisesi

"Fırkatan Kilisesi"

"Fırkatan Kilisesi"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Kapadokya Peri Bacaları

"kapadokya peri bacalari"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Göreme Açık Hava Müzesi

"Göreme Açık Hava Müzesi"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Uçhisar Kalesi

"Uçhisar Kalesi"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Kapadokya Zelve Vadisi

"Kapadokya Zelve Vadisi"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Kapadokya Tarihi Mekanlar

Sahip olduğu doğal, tarihi ve kültürel güzellikleriyle eşsiz bir seyahat olanağı sunan Kapadokya, sadece ülkemizden değil dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatmaya devam ediyor.
İç Anadolu Bölgesi'nde Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri'nin belirli bir bölümünü içine alan bir bölge olan Kapadokya, hem köklü bir tarihe hem de dillere destan olmuş doğal güzelliklere ev sahipliği yapıyor. Hal böyle olunca bölgeyi keşfetme ve bilme arzusu nesilden nesile aktarılmaya devam ediyor. Siz de Kapadokya'da gezilecek yerler nerelerdir ve seyahatinizi nasıl değerlendirmelisiniz merak ediyorsanız. Hazırladığımız yazıya mutlaka bir göz atın. Konaklama seçenekleri için uygun Kapadokya otelleri sayfamıza bakabilirisniz.

Kapadokya Peri Bacaları:Kapadokya deyince hiç şüphesiz aklımıza gelen durakların başında Kapadokya Peri Bacaları yer alıyor. Milyonlarca yıl boyunca bölgede bulunan yanardağların lavlarının defalarca püskürmesi, soğuması ve yeniden püskürmesi gibi uzun bir süreç sonrası oluşan peri bacaları bölge ziyaretinizin elbette ki olmazsa olmazlarından biri.

Kapadokya Yer Altı Şehirleri:Kapadokya'nın bir diğer merak uyandıran kısmı ise yer altı şehirleri. Sahip olduğu coğrafyada bulunan tüf kayaların, oyulmaya müsait olması nedeniyle insanların barınma, depolama ve savunma amaçlı bu yer altı şehirlerini oluşturdukları bilinmektedir. En ünlüleri ise şöyledir; Derinkuyu Yeraltı Şehri, Özkonak Yeraltı Şehri, Kaymaklı Yeraltı Şehri, Özlüce Yeraltı Şehri, Mazı Yeraltı Şehri..

Nevşehir'in Tarihi DuraklarıBölgeyi hiç basılmadık yer kalmadan karış karış gezmek tahmin edersiniz ki uzun zaman alıyor. Oldukça zengin bir kültüre ev sahipliği yapan Nevşehir'in ise tarihi değerleri de hayli fazla. Mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında ise; Uçhisar Kalesi, Kapadokya Yer Altı Şehirleri, İshak Kalesi, Saklı Kilise, Karanlık Kilise, Tokalı Kilise ve Ürgüp Aziz Theodore Kilisesi yer alıyor.

Nevşehir Müzeleri:Bölgenin en meşhur müzeleri arasında ise göz alıcı güzellikteki açık hava müzeleri ve önemli tarihi müzeler geliyor. İşte bu duraklar arasında mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerin kısa bir listesi; Göreme Açık Hava Müzesi, Ortahisar Etnografya Müzesi, Ürgüp Müzesi, Kapadokya Etnografya Müzesi, Nevşehir Müzesi, Zelve Açık Hava Müzesi ve Güray Müze.

Kapadokya Vadileri:Seyahatinize biraz daha renk katmaya ne dersiniz? Bölgenin hem doğal hem de tarihi güzelliklerini bir arada sunan Kapadokya Vadileri, size hayal bile edemeyeceğiniz kadar özel anlar yaşatıyor. Kapadokya Ihlara Vadisi, Kapadokya Zelve Vadisi, Güllüdere Vadisi, Göreme Kızılçukur Vadisi, Ürgüp Pembe Vadi, Kapadokya Dervent Hayal Vadisi, Kapadokya Üzengi Vadisi, Meskendir Vadisi, Balkanderesi Vadisi ise size tavsiye ettiğimiz durakların bir kısmı.

35 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
35
Bilgilendirme
3

-

merhabalar, balkanderesinde kanalizasyon çalışmaaı yapıldı ve sorun çözüldü. Vadiyi yürüyüşlerde ve salomon un sponsor olduğu uluslararası ultra trail parkurlarında da kullanıyoruz. bu açıklamayı değiştirirseniz spor severler ve rehberler olarak seviniriz.

35
Para tuzağı
1

-

Giriş otopark 10 TL vadi girişi kişi başı 45 TL para tuzağı tamamen turizm ne hallerde 4 başı boş kafasına göre takılıyor maalesef

35
Nevşehir'in olayı bu
10

-

Yav sıkıcı diyorsunuz da Nevşehir'in olayı bu kayalar,denizmi bekliyorsunuz

35
Güzel gözüküyor
10

-

Güzel bir yer. Okulca gideceğiz, sunumumda da yardımcı olacak inşallah. Fotoğraflarda da zaten güzel gözüküyor.

35
Burası nerede
5

-

Kapadokya'nın neresinde hangi il sınırlarında burası? Ihlara Vadisi'ni coğrafyada yazıyorum Kapadokya diye bir il yok. Nevşehir il sınırlarını taradım orada da yok.

35
Geliştirmelisiniz
1

-

Vallahi de çok kötü. Ben hiç de beğenmedim. Bence çok daha iyi geliştirmelisiniz.

35
Görmesi gerektiği yerlerden
10

-

İnsanın hayatı boyunca görmesi gerektiği yerlerden bir yer, dünyanın harikalar diyarında sıralamada ilk 5'e girer diyorum.

35
Mutlaka gideceğim

-

Çok sevdim. Mutlaka gelmeliyim.

35
Gitmenizi tavsiye ederim
10

-

Ben gitmiştim, çok güzel, gitmenizi tavsiye ederim.

35
Manzara
10

-

Manzara süper.

35
Çocukların eğlenebileceği yer yok
4

-

Damsa piknik yerinde suyun kenarı güzel ama çocukların eğlenebileceği yer yok. Parkı bir tane var ama kötü. Buraya park, vb. şeylerin yapılmasını öneriyorum.

35
Beni büyüledi
10

-

Kaymaklı sonrası gezdiğim yeraltı şehri yine beni büyüledi. Can korkusu insanlara akıl almaz şeyler yaptırmış. Kaymaklı'dan temel farkı burası alta doğru derinleşen ve çok katlı bir yapı. Tek sorun, kapıda işini sevmeyen güvenlik görevlileri ve çalışanlar. Bugüne kadar bu zihniyette insanları hiçbir müze, vb. yer girişinde görmedim. Müze Kart geçerli, tek seferlik giriş 25 TL.

35
Merak ediyorum
8

-

Kapadokya Ihlara Vadisi'ne hiç gitmedim ama merak ediyorum.

35
Çok güzel bir memleket
10

-

Ürgüp çok güzel bir memleket. Hani insanın durumu iyi olsa orada yaşanılır ama çok güzel.

35
Müthiş bir yer

-

Çok müthiş bir yer, tavsiye ederim.

35
Unutamayacağınız bir anı
10

-

Sabah 06.00 saatlerinde uçan balonların manzarasıyla tepeden yürüyüşe başlayıp, egzotik alanlardan geçerek yaklaşık bir-bir buçuk saatlik bir yürüyüş sonunda vadi sonu Çavuşin'e gelip, sabah kahvaltısını da açık havada yapıp yürüyüşü sonlandırabilirsiniz. Bu sizin için unutamayacağınız bir anı olur.

35
kapadokya peri bacalari
10

-

Kapadokya bugünkü görüntüsüne milyonlarca yıl süren oluşumlar neticesinde kavuşmuştur ve bu oluşum halen devam etmektedir. İnsanoğlu da bu benzersiz coğrafyada barınma ihtiyacını gidermek için kayaları oyarak evler, yapılar inşa etmişlerdir. Kapadokya evleri genellikle vadi yamaçlarına yapılmıştır. Evlerin yapımında oyma işlemi ile birlikte bölgede çıkarılan, ilk çıktığında yumuşaklığı nedeniyle işlemesi kolay olan .. Devamını Göster

35
caglayan akdogdu tarafından...
10

-

Biz orada kamp yapmak istiyoruz, iki arkadaş bisikletle geleceğiz.

35
kaan han tarafından...
10

-

Manzarası ve kumda kahvesi ile dinlenilebilecek bir mekan.

35
Özkonak Yeraltı Şehri
10

-

Derinkuyu Yeraltı Şehri kadar büyük değil ama güzel bir yer, havalandırma çukuruna hayran kalmamak mümkün değil. Hiç nefessiz kalmıyorsunuz.

35
Fırkatan Kilisesi
10

-

Küçük bir yer ama güzel gizli çıkış yerinden inmek çok maharet gerektirmekte.

35
Ayvasil Kilisesi
10

-

Çok güzel.

35
Ürgüp Pembe Vadi
10

-

Beğendim.

35
Kapadokya Kaya Evleri
10

-

Çook sıkıcı.

35
Kapadokya Kaya Evleri
10

-

Çok sıkıcı.

35
Kapadokya Zelve Vadisi
10

-

Kapadokya'nın en etkiliyeci yerlerinden biri. İlk girişte yemyeşil ağaçlar sizi karşılayacak. Dolaştıkça gördüğünüz kiliseler, peri bacaları sizi geçmişe götürecek.

35
Göreme Açık Hava Müzesi
10

-

Kapadokya'da mutlaka görülmesi gereken bir yer. Yoğun bir talep var, giriş sırasını beklemek istemiyorsanız müze kartı temin etmenizi öneririm.

35
Uçhisar Kalesi
10

-

Kapadokya'ya bir de buradan bakın. Eşsiz, etkileyici bir görsel sizi bekliyor.

35
Fırkatan Kilisesi
10

-

Buraya gittim. Gerçekten büyüleyici bir güzellikte..

35
Derinkuyu Yeraltı Şehri
10

-

Derinkuyu Yeraltı Şehri, Kapadokya bölgesinin en büyük yeraltı şehri. Yaklaşık 90 metre derinliğe sahip ve 4000 yıllık bir geçmişi olan yapının 8 katı geziye açık; fakat toplamda 12 kattan oluştuğu biliniyor. Aynı zamanda gezilebilen kısım tüm yeraltı şehrinin yalnızca yüzde 5'i. Yapı, Şaraphane, okul, kilise, mutfak, ahır, su kuyuları gibi pek çok bölümden oluşuyor. Kapadokya bölgesindeki diğer yeralti şehirleriyle.. Devamını Göster

35
Kapadokya Ihlara Vadisi
10

-

Kapadokya'nın güzelliğine güzellik, rengine renk katan yerlerden biri de Ihlara Vadisi'dir. Göğe kadar uzanan ağaçlar, gürül gürül akan su sesi, huzur kokan bir atmosfer ve doğanın kucağında benzersiz yürüyüş yolları adım attığınız andan itibaren büyüleyecek sizi. Ihlara Vadisi, şehrin karmaşasından, gürültüsünden çekip alacak ve bambaşka bir dünyanın kapılarını aralayacak size.

35
Derinkuyu Yeraltı Şehri
10

-

Kapadokya gezinizde görülmesi gereken yerlerin başında gelir Derinkuyu Yeraltı Şehri. 8 katlı olan şehrin her katı ayrı güzelliği ve farklı kullanım alanı ile etkiliyor gördüğünüz andan itibaren. Gezerken yanınızda mutlaka bir rehber olmasını öneririm çünkü bilmeden gezmek, bu mucizevi güzelliğe haksızlık olur. Binlerce yıl öncesine yolculuk yapıp, bu eşsiz coğrafyanın ruhuna daha yakından dokunabilmek için Derinkuy.. Devamını Göster

35
Kapadokya Paşabağ Rahipler Vadisi
10

-

Sadece 2 güne sığdırdığımız Kapadokya tatilinde, "iyi ki uğradık" dediğimiz yerlerden. Hatta gezimize ilk buradan başladık ve adeta büyülendik. Fotoğraf çekmek için harika bir nokta. Özellikle de sonbahar mevsiminde mükemmel renkler yakalayabilirsiniz. Bol bol zaman ayırın. Yürüyüş yapın.

35
Kapadokya Paşabağ Rahipler Vadisi
10

-

Kapadokya gezimizde en etkilendiğimiz yerlerden biri oldu 'Paşabağ Rahipler Vadisi'. Sislerin ardındaki peri bacalarını, yeşil - sarı karışımı ağaçları gördüğümüz anda farklı bir dünyaya adım attığımızı anladık. Gizemli havası, manzarası sonsuzluk hissi veriyor ve o sonsuzlukta kaybolmak istiyorsunuz. Peri bacaları, binlerce yıl öncesinden günümüze gelebilmiş mucizevi yapılar adeta.

35
Kapadokya Yeraltı Şehirleri
10

-

Çok teşekkür ederim ki ödevime yardım ettiniz :)