Tüm Fotoğraflar
Kapadokya'nın Kalbi
Ürgüp

Ürgüp Gezi Rehberi

Farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Ürgüp , doğal güzellikleri ile kendine hayran bırakan ilçelerden biri. Nevşehir'in bir ilçesi olan Ürgüp, turizm aktivitelerinin geliştiği ve tarihi önemi fazla bölgeler arasında yer alıyor. Masalsı bir atmosfere sahip ilçeyi keşfetmek için Ürgüp gezi rehberi yazımızı inceleyebilir, büyüleyici güzelliğe sahip bölgede eşsiz bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Ürgüp Hakkında

Nevşehir iline bağlı bir ilçe olan Ürgüp, tarih boyunca farklı uygarlıklara ev sahipliği yapan zengin bir kültüre sahip turizm bölgesi. Tarih boyunca önemli medeniyetlerin hakimiyeti altında kalan Ürgüp, tarihi değeri ve turizm fırsatları ile ülkemizin dikkat çeken ilçeleri arasında yer alıyor. Ürgüp hangi bölgede derseniz, İç Anadolu Bölgesi'nde bulunuyor. Ürgüp tarihi ise oldukça derin bir geçmişe sahip. Ortodoks Hristiyan topluluklarının önemli merkezlerinden olan Ürgüp'te tarihi kiliseler yer alıyor. 17. yüzyılda Hristiyan toplumlarının yerleşim yeri olan Ürgüp, günümüze kadar tarihi dokusunu koruyor. Tarihi kiliselere ev sahipliği yapan Ürgüp'te bir yeraltı şehri bulunuyor. İlçe merkezine yaklaşık 18 kilometre uzaklıkta bulunan Mazı Yeraltı Şehri ve kaya mezarları, bölgenin dikkat çeken noktaları arasında yer alıyor. Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı devletlerine ev sahipliği yapan ilçe, farklı medeniyetlerin izlerini taşıyor. Aynı zamanda Ürgüp turizm faaliyetleri de gün geçtikçe gelişiyor. Ürgüp halkının önemli bir geçim kaynağı olan turizm, ilçe ekonomisinde büyük yer tutuyor. İlçede bulunan Üç Güzeller ve Kızılçukur Vadisi, önemli turistik merkezler arasında yer alıyor. Kapadokya bölgesinin önemli merkezlerinden biri olan Ürgüp'te tarihi ve doğal güzelliğe sahip çeşitli mekanlar bulunuyor. Upuzun uzanan Ürgüp vadilerinde gün batımı izleyebilirsiniz. Önemli tarihi miraslara ev sahipliği yapan ilçenin tarihi mekanlarında geçmişin izlerini inceleyebilirsiniz. Bereketli Anadolu topraklarına sahip Ürgüp'te birçok tarım ürünü yetiştiriliyor. Patates, buğday ve üzüm, Ürgüp'ün yaygın tarım ürünlerinden. Ürgüp sivrisi olarak adlandırılan kabak çekirdeği de yörenin yöresel ürünleri arasında yer alıyor. İlçede yetiştirilen üzümlerden ev yapımı şaraplar yapılıyor. Ev yapımı şarapları ile ünlenen Ürgüp'te farklı şaraplar tadabilirsiniz. Ürgüp haritası incelendiğinde, Derinkuyu ve Avanos ilçeleri ile komşu olduğu görülüyor. Kapadokya bölgesinin en gelişmiş ilçelerinden biri olan Ürgüp'ün zengin kültürü ve mistik atmosferi ile masalsı bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

Ürgüp Yol Tarifi

İç Anadolu Bölgesi'nin gözde turizm bölgesi Ürgüp'e gitmek için farklı ulaşım alternatifleri kullanabilirsiniz. Ürgüp'e nasıl gidilir diye sorduğunuzda, hava yolu ve kara yolu ulaşım alternatifleri uygun cevaplar sunuyor. Otobüs firmaları birçok şehirden Ürgüp'e karşılıklı otobüs seferleri düzenleniyor. Otobüs yolculuğu yaparak rahat bir şekilde Ürgüp otogarına ulaşabilirsiniz. Ürgüp otogarı, ilçe merkezinde bulunuyor. Otogara ulaştıktan sonra taksi yada minibüsler ile kısa süre içinde konaklayacağınız yere ulaşabilirsiniz. Uçak yolculuğu yaparak Ürgüp'e gidebilirsiniz. Birçok şehirden Nevşehir'e direkt uçuşlar düzenleniyor. Ürgüp'e en yakın havalimanı olan Kapadokya Havalimanı'na iniş yaparak ilçeye ulaşabilirsiniz. Kapadokya Havalimanı'na iniş yaptıktan sonra transfer servis araçları ya da minibüsler ile Ürgüp ilçe merkezine gidebilirsiniz. Ürgüp harita konumu, İstanbul'a yaklaşık 675 km iken; Ankara'ya yaklaşık 310 km mesafe uzaklıkta. İzmir'e ise yaklaşık 790 kilometre mesafe uzaklıkta yer alıyor. Özel aracınız ile Türkiye'nin her yerinden Ürgüp'e ulaşabilirsiniz. Kayseri Nevşehir oto yolunu takip ederek de Ürgüp'e varabilirsiniz. Ayrıca, rahat bir yolculuk için akıllı cihazlarınızdan Ürgüp yol tarifi için destek alabilirsiniz.

Ürgüp İklimi

Ürgüp hava durumu, bölgedeki iklim etkisi ile yıl boyunca farklılık gösteriyor. Bölgede, yazlar sıcak ve kurak geçerken; kış aylarında ise soğuk ve kar yağışı hakim. Karasal step ikliminin özelliklerini taşıyan Ürgüp, dört mevsim seyahat için tercih edilebilir. Temmuz ayı Ürgüp'ün en sıcak dönemi iken en soğuk dönemi aralık ve ocak ayları oluyor. Ürgüp seyahatinizi organize ederken mevsim koşullarına dikkat etmek sizler için faydalı olabilir. Bu sayede kendinize uygun dönemi belirleyerek, keyifli bir Ürgüp tatili geçirebilirsiniz. Otsu bitkilerden oluşan step örtüsü, yörenin bitki örtüsünün çoğunluğunu oluşturuyor. Yaygın step örtüsüne sahip Ürgüp'te, ormanlık ve fundalık alan fazla bulunmuyor. Kapadokya bölgesinin önemli merkezi olan Ürgüp'te tarımsal faaliyetler de oldukça yaygın. Ürgüp hava koşulları ve iklim özelligi, tahıl ürünlerinin yetiştirilmesine oldukça elverişli. Ürgüp ve çevresindeki tarım arazilerinin çoğunluğunda kuru tarım yapılıyor. Mercimek, nohut, arpa, çavdar ve buğday gibi tahıl ürünlerinin yanı sıra bölgede patates yetiştiriciliği de çok yaygın. Ürgüp'te bulunan üzüm bağları da tarımsal faaliyetlerin diğer kolları arasında yer alıyor. Ürgüp'ün havasında yetişen üzümlerden yapılan şaraplar yörenin simgelerinden biri.

Harita ve Yol Tarifi

Yol Tarifi
Yükleniyor..
Oteller
Hotel Feza
7

5 misafir değerlendirdi.

Dedeli Konak Cave Suites
10

10 misafir değerlendirdi.

Sarnıç Otel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Fresco Konakları
10

3 misafir değerlendirdi.

Akıllıoğlu Konağı
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Tafana Cave Stone Lodge
10

36 misafir değerlendirdi.

Ürgüp Dedeli Deluxe Hotel
8

2 misafir değerlendirdi.

Has Cave Konak
10

24 misafir değerlendirdi.

Ürgüp Kaya Hotel
10

1 misafir değerlendirdi.

Born Hotel
10

8 misafir değerlendirdi.

Asuwari Suites
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Kayadibi Cave Butik Otel
10

5 misafir değerlendirdi.

Üç Güzeller Konağı
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Dokya Hotel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
The Cove Cappadocia
10

1 misafir değerlendirdi.

İlhan Otel
10

5 misafir değerlendirdi.

Temenni Evi
10

4 misafir değerlendirdi.

Orion Cave Hotel Ürgüp
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Ürgüp Konak Otel
10

19 misafir değerlendirdi.

Yunak Evleri
10

4 misafir değerlendirdi.

Dere Suites Cappadocia
9

34 misafir değerlendirdi.

Ürgüp Inn Cave Hotel
9

2 misafir değerlendirdi.

Yusuf Yiğitoğlu Konağı
10

3 misafir değerlendirdi.

Dede Hostel Pansiyon
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Burcu Kaya Hotel
10

3 misafir değerlendirdi.

Sota Cappadocia
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Elif Stone House
10

50 misafir değerlendirdi.

Melekler Evi Cave Hotel
6

3 misafir değerlendirdi.

Naturels Cave House Hotel
9

14 misafir değerlendirdi.

Roca Cappadocia
10

8 misafir değerlendirdi.

Turban Ürgüp Tatil Köyü
8

9 misafir değerlendirdi.

Abraş Cave Butik Otel
10

7 misafir değerlendirdi.

Palomar Suite Hotel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Cappadocia House
10

6 misafir değerlendirdi.

Melis Cave Hotel
10

3 misafir değerlendirdi.

Alfina Cave Hotel
10

3 misafir değerlendirdi.

Kapadokya Cave Konak Otel
10

12 misafir değerlendirdi.

Hotel Elvan
10

15 misafir değerlendirdi.

Ayhan Mansion Cave Boutique Otel
10

39 misafir değerlendirdi.

Green Hotel
10

1 misafir değerlendirdi.

Ayhan Pansiyon
10

50 misafir değerlendirdi.

Surban Hotel
9

2 misafir değerlendirdi.

Yıldız Hotel Kapadokya
10

3 misafir değerlendirdi.

Dar Konak Stone House
10

6 misafir değerlendirdi.

Canyon Cave Hotel
10

13 misafir değerlendirdi.

Selçuklu Evi Cave Hotel
10

3 misafir değerlendirdi.

MNR Cave Cappadocia
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Asia Minor Hotel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Spillo Caves Butik Otel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
The Red Horse Hotel
Henüz değerlendirme yapılmadı.

Ürgüp Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Önemli turizm merkezlerinden biri olan Ürgüp, mistik atmosferi ile kendine hayran bırakıyor. Tarihi dokusu ve zengin kültürü ile dikkat çeken ilçenin önemli birçok simgesi bulunuyor. Ürgüp neyi meşhur diye sorulunca, akıllara ilk olarak Asmalı Konak geliyor. Zamanının popüler yapımlarından biri olan Asmalı Konak dizinin çekildiği konağı Ürgüp'te ziyaret edebilirsiniz. Asmalı Konak kadar Ürgüp'ün simgesi haline gelen birçok yer bulunuyor. Peribacaları, vadiler ve balon turları, Ürgüp'ün vazgeçilmez simgeleri arasında yer alıyor. Zengin bir tarihe sahip Ürgüp'te mutfak kültürü de oldukça gelişmiş. Ürgüp seyahatiniz sırasında restoranlarda sütlü çorba, testi kebabı ve ayva dolması gibi Ürgüp'e özgü lezzetleri denemenizi tavsiye ediyoruz. Şarap seviyorsanız, Ürgüp bağlarında yetişen üzümlerden yapılan ev yapımı şarapları da tadabilirsiniz. Ürgüp simgelerinden biri olan şarap evlerinde yöresel tatları keşfedebilirsiniz. Zengin kültürü ile kendine hayran bırakan Ürgüp nerede diye sorarsanız, Nevşehir'in doğusunda yer alıyor. Nevşehir'in en gelişmiş ilçelerinden biri olan Ürgüp aynı zamanda Kapadokya bölgesinin önemli bir merkezi. Kapadokya ve çevresi keşfetmek isteyenlerin ilk durakları arasında yer alan Ürgüp, otantik atmosferi ile kendine hayran bırakıyor.

Ürgüp otelleri, çeşitliliği sayesinde her bütçeye uygun konaklama alternatiflerine sahip. Butik otellerden lüks otellere kadar her bütçeye ve zevke uygun otellere ev sahipliği yapan Ürgüp'te dört mevsim konaklayabilirsiniz. İlçenin mimari dokusuna uygun olarak restore edilen konaklarda ve oyma kayaların içinde hizmet veren otellerde konaklayarak farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Modern ve kaliteli olanaklar sunan uygun Ürgüp otelleri, çeşitli konaklama konseptleri ile her bütçeye uyum sağlıyor.

Nevşehir'in gelişmiş ilçelerinden biri olan Ürgüp'te alışveriş için çeşitli imkanlar mevcut. El sanatlarının yaygın olduğu ilçede kilim, halı, seramik ve toprak çömlekler merkezdeki dükkanlarda satılıyor. Bölgenin simgesi haline peribacalarının farklı boyutlardaki biblo, magnet ve anahtarlıklarını, kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz. Ürgüp çarşısında yer alan tezgahlar ve dükkanlarda yöreye özgü toprak testi ve kaplar bulabilirsiniz. Ayrıca, ilçedeki şarap evlerinden el yapımı şaraplar satın alabilirsiniz.

Kapadokya bölgesinin önemli duraklarından biri olan Ürgüp'ün gece hayatı hareketli geçiyor. Nevşehir'in gelişmiş ilçelerinden biri olan Ürgüp'te eğlenmek için her zevke uygun mekanı kolayca bulabilirsiniz. İlçede yer alan eğlence mekanları sabah saatlerine kadar hizmet veriyor. Canlı müzik ve DJ performanslarının sergilendiği gece kulübü ve barlar, Ürgüp merkezi ve çevresinde konumlanıyor. Fasıl mekanlarından diskolara kadar farklı tarzlara hitap eden eğlence mekanlarına Ürgüp'te kolayca ulaşabilirsiniz.

Kapadokya gezilerinin ilk duraklarından biri olan Ürgüp'te gezilecek yerler bulunuyor. Üç Güzeller olarak bilinen peribacaları, Ürgüp'ün en sık ziyaret edilen bölgesi. Ürgüp Kadıkalesi ve tüfler kadar Kızılçukur Vadisi de Ürgüp'te görülmeye değer mekanlardan biri. Ayrıca, Ürgüp tarihi birçok konağa ve kiliseye ev sahipliği yapıyor. Ürgüp seyahatiniz sırasında ilçenin tarihi dokusunu incelemek için çevredeki konakları ve tarihi kiliseleri gezebilirsiniz.