Kapadokya Zelve Vadisi

  • Nevşehir / Kapadokya

Kapadokya Zelve Vadisi

Peribacalarının yanı sıra vadileriyle de ünlü olan Kapadokya'da yer alan ve bölgenin önemli vadilerinden biri olan Kapadokya Zelve Vadisi, Avanos'a 3 km uzaklıkta yer alıyor. Özellikle tarih boyunca Hristiyanlık için önemli bölgelerden biri kabul edilen vadinin bulunduğu bölgede sayısı 15'i bulan kilise yer alıyor. 8. ve 9. yy'a ait olan bu kiliseler bugün tahribata uğramaları nedeniyle ziyaret edilemese de vadiye bambaşka bir görünüm kazandırıyor.

Özellikler giriş kısmında birçok konser ve etkinliğinde düzenlendiği vadi 1950'li yıllara kadar köy olarak kullanılmış. Burada yaşayan ve daha sonraları Zelve Köyü'ne taşınan insanların önceleri kaya evlerde konakladıkları biliniyor.

Kapadokya Zelve Vadisi bir de Zelve Açık Hava Müzesine ev sahipliği yapıyor. Girişin ücretli olduğu ayrıca Müzekart'ın da geçerli olduğu Zelve Açık Hava Müzesi'nde ise kiliseler, manastır ya da girişte hediyelik eşya dükkanlarıyla karşılaşmanız mümkün. Geyikli Kilise, Manastır, Vaftizci Kilise, Direkli Kilise, Balıklı Kilise, Üzümlü Kilise, Değirmen, Güvercinlikler ve Tünel seyahat sırasında görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Uzun yürüyüşler ve tırmanışlar sonucu Kapadokya Zelve Vadisi'nin pek çok yerini keşfetmeye başlamadan önce üzerinize en rahat kıyafetleri giydiğinizden ve yanınıza fotoğraf makinenizi aldığınızdan emin olmanızda fayda var.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
Kapadokya Zelve Vadisi
10

-

Kapadokya'nın en etkiliyeci yerlerinden biri. İlk girişte yemyeşil ağaçlar sizi karşılayacak. Dolaştıkça gördüğünüz kiliseler, peri bacaları sizi geçmişe götürecek.