Güray Müze

  • Nevşehir / Kapadokya / Avanos

Güray Müze

Avanos'ta yer alan Güray Müze, Türkiye'nin ilk ve tek özel yeraltı müzesi olmasıyla dikkat çekmektedir. Yurdumuz doğası, havası, tarihi ve kültür mirasları ile hep odak noktası olmayı başaran bir ülkedir. Bu noktada da Kapadokya bölgesi yıl içerisinde on binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Kapadokya'nın Avanos bölgesi de, Hititlerden beri sürmekte olan çömlekçilik geleneğine ev sahipliği yapmaktadır. Binlerce yıldır bölgede biriken tarihle birlikte bu topraklarda babadan oğla geçen bu geleneksel el sanatı ilçenin genel görüntüsüne damga vurmaktadır.

Bu noktadan yola çıkılarak yurt içinden ve dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilere bu geleneksel el sanatının tarihi süreçteki gelişimini sergileyecek olan Güray Müze hayata geçirilerek ziyarete açılmıştır. Bu doğrultunda, müze koleksiyonunda bulunan mevcut eserlere, dünyaca ünlü Türk seramik sanatçılarının modern ve geleneksel tarzdaki eserleri de ilave edilerek, seramik sanatının tarihi süreçteki gelişimini tanıtılmaktadır.

Güray Müze; teşhir salonları, sosyal etkinlik alanları ve diğer hizmet birimlerinin bulunduğu bir yapıdır. Bu yapı kayaya oyularak, yerin 20 metre altında 1600 m2'lik bir alanda yer almaktadır. Mimari yapısı ve konsepti de müzeye dünyanın ilk ve tek yer altı seramik müzesi olma özelliğini kazandırmıştır.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın