Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Ürgüp Pembe Vadi

+ 5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Ürgüp Pembe Vadi Hakkında

Pembe Vadi pek çok isimle anılır. Devren Vadi ve Hayal Vadi bilinen diğer isimleri olur. Kapadokya'nın büyüleyen köşelerinden birini Ürgüp Pembe Vadi oluşturur. Vadinin geçmişi yaklaşık olarak 50 milyon yıl önceye dayanır. Kapadokya milyonlarca yıl önce bir iç deniz olarak ortaya çıkmış çevresinde bulunan yanardağların patlaması sonucunda ortaya yaydıkları ısı sebebiyle bu deniz kurur. Kuruyan deniz ise yerini soğuyan lavlara bırakır. Bu lavların şekil verdiği çok çeşitli yumuşak kayalarla dolu olan derin vadiler ortaya çıkar. İlerleyen zaman diliminde ise rüzgarın, selin ve sert lodosların etkisiyle bu kayalarda çeşitli oyuklar oluşur. Bu oyukların oluşturduğu yerlere de şu an Peribacası denilir. Avanos bölgesinde bulunan Devrent yani Pembe Vadi üzerinde bulunan peribacaları, Dünya üzerinde Hayal Vadisi adıyla bilinir. Bunun en önemli sebebi ise kayaların canlı bir görünüme sahip olması ve gün batımında pembe renk alması.

Ürgüp Pembe Vadi’ye Nasıl Gidilir?

Ürgüp'te bulunan pembe vadiye gitmek isteyen birçok kişi bu alana nasıl gidecekleri hakkında bilgi arayışına girer. En kısa yoldan ve kaybolmadan gitmek oldukça önemli bir durum. “Ürgüp Pembe Vadi nasıl gidilir?” sorusu en sık sorulan soruların başında gidilir. Bu yere gitmek için öncelikle vadinin Avanos ve Ürgüp arasında bir alanda olduğunu bilmeniz gerekir. Yol üzerinde bulunan Paşabağ Rahipler Vadisi ve Zelve Açık Hava Müzesi’ni geçtikten hemen sonra vadi görünür. Pembe Vadi’ye ister özel aracınızla isterseniz de minibüsler ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Pembe Vadi ile Ürgüp arası yaklaşık olarak 5,7 kilometre, Avanos ile de 6,6 kilometre mesafede bulunur. Bu detayları göz önünde bulundurarak yolculuğunuza başlamanız önerilir. 

Ürgüp Pembe Vadi Hakkında Bilgi

Ürgüp Pembe Vadi Kapadokya bölgesinin sıklıkla tercih edilen yerlerinden biri. Yıl içinde binlerce yerli ve yabancı turist ağırlayan bu bölge özellikle yaz sezonunda turist akınına uğrar. Bu vadiyi diğer vadilerden ayıran önemli özelliklerinden biri de vadinin herhangi bir girişinin ve bir çıkışının bulunmaması. Harita üzerinden belirli bir rota çizilerek gidilecek vadilerden değildir. Bu alanda bulunan pek çok peribacası çeşitli simgelere ve objelere benzetilir. Burada bulunan Peribacalarını gezen pek çok kişi bacaları hayvan ve insan şekillerine benzetmekte. Sadece hayvan ve insan şekilleri değil vadi içinde gezen herkesin kendi hayal dünyasında yer alan çok daha farklı objelere benzettiği de görülür. Bu nedenle bu vadiye Hayal Vadi’si adı verilir. Herkesin kendi hayalini kurduğu ve peribacalarına bakarken kendi görüşüyle yorum belirttiği isminin buradan gelmesine neden olmuş. Ürgüp Pembe Vadi bilgi açısından geniş kapsamlı bir bilgi ağı olduğu görülüyor. Özellikle peribacaları ile ilgili pek çok araştırmaya da ulaşabilmek mümkün. Pembe Vadi içinde gezilebilecek çeşitli alanlarda bulunur. Özellikle Paşabağı alanı, Avanos ve Göreme yolunda bulunan Zelve bölgesi görülmesi gereken önemli noktalardan. Bu bölge içinde Avanos çömleklerinin yapıldığı bir alan bulunur. Ürgüp Pembe Vadi yorumları incelendiğinde bu alana daha önceden gitmiş pek çok insanın önerileriyle karşılaşmak da mümkün. Yorumları dikkate alarak sizde Ürgüp Pembe Vadi yolcuğunuzda yapacağınız aktivitelere, Kapadokya’ya ait yemekleri ve hediyelik eşya alışverişi yapabileceğiniz noktaları kolaylıkla görebilirsiniz. Hediyelik eşya alımında vadinin girişinde sizleri hediyelik eşya dükkanları karşılar. Ürgüp gezilecek yerler ve tarihi mekanlar arasından kendinize ve sevdiklerinize Kapadokya’ya ait üzerinde çeşitli simgelerin, objelerin veya sembollerin bulunduğu anahtarlık, magnet, bardak, dokuma kilim, yöreye ait çantalar, kıyafetler ve takılar gibi çok çeşitli hediyelik eşyalar alabilirsiniz. 

Yorum / Değerlendirme

Ürgüp Pembe Vadi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?