Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Göreme Gezi Rehberi
Göreme Gezi Rehberi - Görsel 1
Göreme Gezi Rehberi - Görsel 2
Göreme Gezi Rehberi - Görsel 3
Göreme Gezi Rehberi - Görsel 4
14 Fotoğraf
Aktiviteler
Mekanlar
Gezilecek Yerler
Popüler Oteller

Göreme Gezi Rehberi

Kapadokya Bölgesi'nin gözde beldelerinden biri olan Göreme , otantik atmosferi ve kayaların içine oyulmuş otelleri ile dikkat çekiyor. Ayrıca, belde de UNESCO tarafından korumaya alınan bir açık hava müzesi bulunuyor. Tarihi dokusu ve aktiviteleri ile dört mevsim tatil fırsatları sunan beldeyi keşfetmek için Göreme gezi rehberi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Göreme Hakkında

Tarihi dokusu ve mistik atmosferi ile keyifli seyahat rotalarından biri olan Göreme, Nevşehir 'in Merkez ilçesine bağlı bir belde. Farklı coğrafi özelliklere sahip Göreme, ülkemizin önemli turizm bölgeleri arasında yer alıyor. Yılın her mevsimi seyahat edebileceğiniz Göreme hangi bölgede diye sorarsanız, İç Anadolu Bölgesi'nde yer alıyor.

Göreme turizm faaliyetleri, beldenin önemli bir geçim kaynağı. Yılın her mevsimi ziyaret edilebilen Göreme'nin turizm faaliyetleri bölge halkının geçim kaynağını oluşturuyor. UNESCO tarafından koruma altına alın açık hava müzesine ev sahipliği yapan Göreme tarihi Paleolitik döneme kadar dayanıyor. Bölgenin oluşumu yaklaşık 60 milyon yıl öncesine uzanıyor.

Güllü Dağı, Erciyes Dağı ve Hasan Dağı'nın püskürttüğü lavların oluşturduğu tabakanın yağmur ve rüzgar ile aşınması ile Kapadokya Bölgesi oluşmuş. Olağanüstü şekillere sahip bölgedeki kayalıklar oyularak barınma için kullanılmış. Günümüzde bu kayalıkların içinde bazı oteller konaklama hizmeti veriyor. Uzun bir geçmişe sahip Göreme, farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış.

Bölgede hristiyan mezarlıkları, kiliseler bulunuyor. 13. yüzyıl zamanında Göreme başpiskoposluk merkezi konumu ile, Hristiyanlıkta önemi oldukça fazla. Göreme'nin bu özelliği sebebiyle çevrede de önemli dini yapılar bulunuyor. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de önemli bir yerleşim yeri olan Göreme, tarih boyunca önemini koruyor.

Peri Bacaları'nın bir kısmına ev sahipliği yapan Göreme, küçük bir kasaba. Yüz ölçümü 6871 hektar olan Göreme, tarihi mirasları ile ön plana çıkan bir Nevşehir kasabası. Zengin bir tarihi geçmişe sahip Göreme'de farklı kültürlerin izlerini keşfedebilirsiniz.

Turizm potansiyelinin her geçen geliştiği Göreme'de toprak testi ve çömlek üretiminin yapıldığı atölyeler oldukça sık. Göreme'nin sokaklarında testi ve çömlek yapan atölyeleri görebilirsiniz. Toprak testi ve çömleklerin meşhurluğu, Nevşehir mutfağında da etkisini gösteriyor. Yöreye özgü birçok lezzet toprak testiler için pişiriliyor. Göreme haritası açısından merkezi bir konuma sahip.

Nevşehir Merkez ilçesinde yer alan Göreme çevresinde Ürgüp ve Avanos ilçeleri konumlanıyor.

Göreme Harita ve Yol Tarifi

Mistik atmosferi ve zengin tarifi ile her zevke hitap eden seyahat rotalarından biri olan Göreme'ye ulaşım oldukça kolay ve seçenekleri fazla. Göreme'ye nasıl gidilir diye sorarsanız, hava yolu ve kara yolu ulaşım alternatiflerinden birini kullanabilirsiniz. Turizm bölgesi olması sebebiyle uçak firmaları ve otobüs firmaları bölgeye karşılıklı günlük seferler düzenliyor.

Birçok şehirden Nevşehir'e direkt uçuşlar yapılıyor. Uçak yolculuğu yaparak Göreme'ye gitmek isterseniz, Kapadokya Havalimanı'na gitmeniz gerekiyor. Kapadokya Havalimanı'ndan aktarma servis araçları ya da minibüsleri kullanarak Göreme'ye ulaşabilirsiniz. Otobüs yolculuğu yaparak Göreme'ye gitmek de diğer bir alternatif. Ülkemizin birçok şehirden Göreme Otogarı'na karşılık otobüs seferlerin düzenleniyor.

Otobüs yolculuğu yaparak, Göreme Otogarı'na ulaşabilir, taksi ya da minibüsleri kullanarak istediğiniz bölgeye ulaşabilirsiniz. Göreme harita konumu itibari ile İstanbul'a yaklaşık 755 kilometre, Ankara'ya yaklaşık 305 kilometre mesafede belirtiliyor. Özel aracınız ile Göreme gitmek isterseniz, Niğde- Aksaray karayolunu takip etmeniz gerekiyor.

Doğu ve kuzeydoğu illerinden Göreme'ye araba ile gitmek için Kayseri otoyolunu kullanarak Göreme'ye ulaşabilirsiniz. Konforlu bir sürüş deneyimi için akıllı cihazlarınızdan Göreme yol tarifi için destek alabilirsiniz.

Göreme Hava Durumu ve İklimi

İç Anadolu Bölgesi'nin turizm faaliyetleri ile dikkat çeken kasaba, bölgenin iklimini yansıtıyor. Göreme hava durumunda yazlar sıcak ve kurak geçerken, kışlar soğuk ve yağışlı geçiyor. Karasal iklimin özelliklerine sahip Göreme'de kış aylarında hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğü günler çoğunlukta. Göreme'de yaz ayları ise sıcak ve kurak geçiyor.

Bölgeyi ziyaret etmek için bahar ayları sizler için uygun bir tercih olabilir. Sıcak ya da soğuktan rahatsız olmadan rahatça Göreme'yi gezebilirsiniz. Göreme'deki turizm faaliyetleri dört mevsim hizmet veriyor, zevkinize ve tercihinize uygun mevsimde bölgeye seyahat planlayabilirsiniz. Göreme hava durumu ve iklim gereğinde bozkır arazilere sahip.

Göreme'de ormanlık alan oldukça azdır, çevrenin bitki örtüsünü otsu ve dikensi bitkiler oluşturuyor. Göreme'nin arazileri bahar aylarında yeşil iken yaz ayları itibari ile yerini sarı bir görünüme bırakıyor. Bereketli Anadolu topraklarına sahip Göreme ve çevresinde birçok tahıl ürünü yetişiyor. İklim özelliği gereğince Göreme ve çevresinde kuru tarım faaliyetleri yapılıyor.

Arpa, buğday, çavdar ve nohut gibi bakliyat ürünler Göreme ve çevresinde yetiştiriliyor.

Örnek Harita Görseli
Haritada gör

Popüler Oteller

Haftanın Otelleri
Kapadokya
Kıbrıs
Palandöken
Sapanca
Bolu
Kartepe
Antalya
Bodrum
Mardin
Gaziantep

Göreme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Göreme'nin Neyi Meşhur?

Turizm fırsatları ve tarihi ile ülkemizin önemli bölgelerinden biri olan Göreme, yöresel yemekleri ile de dikkat çekiyor. Göreme neyi meşhur diye sorarsanız, akıllara ilk olarak testi kebabı geliyor. Nevşehir'de üretimi yaygın olan toprak testi ve kaplar, Göreme mutfağında önemli bir konuma sahip. Bölgenin en meşhur yemeği olan testi kebabı, yörede üretilen toprak testiler içinde pişiriliyor. Göreme'de bulunan birçok restoranda testi kebabının tadına bakabilirsiniz. Ayrıca, zengin bir mutfak kültürüne sahip Göreme'de kuru kaymak, kayısı dolması ve çömlekte kuru fasulyeyi denemenizi tavsiye ederiz. Göreme'de bağlarda yetişen üzümlerden yapılan şaraplarda bölgenin meşhur ürünleri arasında yer alıyor. Göreme'de şarap evlerinde yöresel şarapların tadına bakabilir, sevdiklerinize hediye etmek için şarap satın alabilirsiniz. Göreme nerede diye sorarsanız, Nevşehir Merkez ilçesine bulunuyor. Avanos ve Ürgüp ilçelerine sınırı olan Göreme'de önemli tarihi miraslar bulunuyor. Zengin kültüre ve mirasa ev sahipliği yapan Göreme, Kapadokya'ya 10 araba ile 10 dakikalık bir mesafede konumlanıyor.

Göreme'de Nerede Alışveriş Yapılır?

Küçük bir turizm kasabası olan Göreme'de alışveriş yapmak için çeşitli alternatifler mevcut. Göreme çarşısında yer alan dükkanlardan toprak testiler, çömlekler satın alabilirsiniz. Seramik işler, takılar ve bez çantaların satıldığı dükkanlardan Göreme hatırası hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Sevdikleriniz ve kendiniz için anahtarlık, magnet ve biblo gibi ürünler satın alabilirsiniz. Göreme üretim yapan şarap evlerinden yöresel şaraplar satın alarak, yanınızda götürebilirsiniz.

Göreme'nin Mutlaka Görülmesi Gereken Yerleri Nerelerdir?

Zengin kültüre sahip Göreme'de gezilecek yerlerin başında açık hava müzesi geliyor. Açık Hava Müzesi, UNESCO tarafından korumaya alınan nadir yerlerden biri. Açık hava müzesinin içinde 11. yüzyıl ve 13. yüzyıldan kalma yapılar bulunuyor. Yılanlı Kilise ve Çarıklı Kilise bölgedeki hristiyan toplumlardan kalma önemli eserlerden. Vadiler ile etrafı çevrilen Göreme'nin vadileri de görülmeye değer yerler arasında bulunuyor. Göreme Vadileri'nde gün batımı ya da gün doğumunu izlemenizi tavsiye ederiz.

Göreme Gece Hayatı Nasıldır?

Her geçen gelişmekte olan turizm faaliyetlerine sahip Göreme'nin eğlenceli ve otantik bir gece hayatı var. Şarap evlerinde şarap içerek ve müzik dinleyerek eğlenme fırsatının yanında otellerin düzenlediği Türk geceleri Göreme'nin gece hayatının önemli bir kısmını oluşturuyor. Yöresel yemekler ve müzikler eşliğinde düzenlenen Türk geceleri, oryantal gösteriler ile renklendiriliyor. Ayrıca, Göreme çarşısında yer alan barlarda da eğlenebilirsiniz.

Göreme'de Nerede Kalınır?

Dört mevsim tatil fırsatları sunan Göreme'de konaklamak için her bütçeye uygun alternatifler mevcut. Mistik bir atmosfere sahip Göreme'de, oyma kayaların içinde hizmet veren oteller bulunuyor. Tercihinize göre kaya otellerde konaklayarak, farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Ayrıca, restore edilen konaklarda hizmet veren butik oteller, modern hizmetler sunuyor. Otel imkanlarından yararlanarak tatil yapmak isterseniz bölgedeki lüks otellerde konaklayabilirsiniz. Uygun Göreme otelleri her bütçeye uygun konaklama konseptleri sunuyor.