Karatay bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Karatay Gezilecek Yerler

Karatay Medresesi, Şerafettin Camii ve yol güzergâhında yer alan hanlar ve kervansaraylarla Karatay'da kendinizi geçmiş dönemlerde hissedeceksiniz.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Karatay Gezilecek Yerler

Toplam 4 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Karatay Tarihi Mekanlar

Karatay Medresesi, Şerafettin Camii ve yol güzergâhında yer alan hanlar ve kervansaraylarla Karatay'da kendinizi geçmiş dönemlerde hissedeceksiniz.
Karatay Medresesi: Anadolu Selçukluları devrinde Celaleddin Karatay tarafından inşa ettirilmiştir. Alaeddin tepesinin eteğinde konumlanmıştır. Çinileriyle ünlüdür. Medrese, Anadolu Selçukluları devrinde kültür hayatında önemli bir yer tutuyordu. Mevlana Celaleddin Rumi döneminde ise dervişlerin buluşma yeri olmuştur. 1954'te ise tamir ettirilerek Konya Karatay Medresesi Çini Eserleri Müzesi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Karatay Hayvanat Bahçesi: İçinde şahin, pelikan, atmaca gibi vahşi hayvanların yanı sıra evcil hayvanları da barındıran hayvanat bahçesi bölgenin ilk ve tek hayvanat bahçesi olma özelliğini koruyor. Burası sadece hayvanat bahçesi olarak hizmet vermiyor. Ayrıca yaralı ve sakat hayvanların rehabilitasyon ve iyileştirme süreçleri de burada gerçekleştiriliyor.

Karatay Adalet Bahçesi: 67 bin metrekare çimlendirilmiş yeşil alana sahip olan parkta 4 bin metrekare su alanına sahip bir de gölet bulunuyor. Konya halkının dinlenme ve sosyalleşme alanı olarak kullanılıyor burası. İçindeki restoran ve kafelerde yemek yiyebilir, bisiklet parkurlarında bisiklete binebilir veya mini golf oynayabilirsiniz. Çocuklar için oyun odaları da mevcut.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın