Hafta Sonu İçin İstanbul'a Yakın 8 Kaçamak Önerisi, Türkiye

Hafta Sonu İçin İstanbul'a Yakın 8 Kaçamak Önerisi

9 Yorum

Gezi Rehberi Sevgi Özdil

Hafta Sonu İçin İstanbul'a Yakın 8 Kaçamak Önerisi
Yaz mevsiminin sonlarına yaklaşırken güneş tıpkı doğa gibi içimizi kıpır kıpır yapmaya devam ediyor. Özellikle İstanbullular bu havalarda koşuşturmadan ve hengameden uzak, doğası harika yerleri keşfetmek için arayışa başlıyor. Bizler de sizler için hafta sonunuzu değerlendirebileceğiniz isterseniz iki günlük, isterseniz de günübirlik kaçışlar yapabileceğiniz yakın ve harika bir doğaya sahip 8 destinasyon hazırladık.

1 - İznik / Bursa

İznikTarihin antik bir anında tüm zamanın durduğunu hissedersiniz İznik sokaklarında gezerken. Doğal güzelliklerine ve tarihi dokusuna mest olacağınız İznik, Yalova - Bursa yolu üzerinde. Kim bilir belki de bu yoldan Bursa'ya giderken ya da Bursa'dan Yalova'ya geçerken önünden onlarca kez geçmişsinizdir ve 'Bu kadar gelmişken İznik'i de bir keşfedelim' dememişsinizdir. İşte size tarihi Nikea şehrini keşfetmek için harika bir fırsat. Şimdiden programınızı yapın ve bu harika antik şehri keşfedin.

2 - Kıyıköy / Kırklareli

Kıyıköy-Vize-KırklareliTrakya'nın İstanbul'a yakın bir bölgesinde yer alıyor bu doğa harikası bakir topraklar. Adeta cennetten bir köşe diyebileceğimiz Kırklareli Kıyıköy'e günlerin uzamaya başladığı bu zamanlarda günübirlik bile gidebilirsiniz ama eminiz ki gittiğinizde dönmek istemeyeceksiniz ve tüm haftasonunu harika sahilinin kenarında huzur dolu bir şekilde geçirmek için hizmet veren en yakın otele giriş yapacaksınız. Beldeye ilk giriş yaptığınızda karşınıza çıkan kırmızı tuğlardan oluşan tarihi surlarını ve ahşap ya da taştan yapılmış Rum evlerini gördüğünüz anda Kıyıköy'ü keşfetmek için can atacağınıza da eminiz.

3 - Çilingöz / İstanbul

Çilingöz ÇatalcaGünübirlik keşfe gidebileceğiniz bu doğa harikası yer hem İstanbul'un yanı başında hem de gürültüden ve koşuşturmacadan çok uzakta. Çatalca sınırları içerisinde kalan Çilingöz, İstanbul'da adeta gizli kalmayı başarabilmiş bir köşe. Karadeniz'in kıyısında upuzun ve incecik kumlara sahip bir kumsal. Kayalıkların arasından sakin sakin akan deresi ve kendine has longos adı verilen bitki örtüsüyle, Avrupa Yakası'na sadece iki saat uzaklıkta. Akşam güneş batarken kumsala atacağınız sandalyeler ile sohbetlerin tadı ise bir başka keyifli.

4 - Karasu / Sakarya

Karasu SakaryaŞifa kaynağı kumsalında bir yandan vücudunuzu dinlendirip diğer yandan da ruhunuzu huzurla doldurabilirsiniz. Sakarya sınırları içerisinde yer alan Karasu'ya günübirlik gidilebileceğiniz gibi küçük bir kaçamak planı ile 2 günlüğüne de gidebilirsiniz. Karasu İstanbul arası sadece 280 km mesafede ki bu da yaklaşık 3 - 3,5 saate denk geliyor. Karasu Karadeniz'e yaslanmış yaklaşık 20 kilometrelik upuzun plajı ve geniş sahili ile harika bir yer.

5 - Göynük / Bolu

Bolu Göynükİşte zamanın ilerlemeyi unutup durduğu bir başka rota; Diyar-I Akşemseddin yani Bolu Göynük. Bu topraklar sadece Osmanlı İmparatorluğuna değil Roma ve Bizans'a da ev sahipliği yapmış ve onlardan kalan eserlere gözü gibi bakmış. Daracık sokaklarında, mimari yapısı bozulmamış eski Türk evleri ve ahşap cumbalı evlerin arasında gezerken kendinizi bir anda Osmanlının nam saldığı dönemlerde zannedebilirsiniz. Göynük geldiğiniz anda tarihi yapısıyla yemyeşil doğası adeta bir bütün olmuş ve paha biçilemez bir tablo gibi çıkar karşınıza.

6 - Harmanköy / Bilecik

Harmankaya Bilecikİstanbul'dan sadece 247 kilometre mesafede yer alan Bilecik'in bir köyü burası. Harmanköy tam bir Anadolu köyü olma özelliğinin yanında kanyonu ile ünlü. Harmanköy Kanyonu özellikle kaya tırmanışı ile ilgilenenlerin uğrak noktalarından biri.
Harmankaya BilecikAyrıca Harmanköy Kanyonu sadece tırmanışçıların değil tüm doğa tutkularının uğrak noktası. Kanyonun içerisinde akan suda yapacağınız yürüyüş de size harika bir deneyim yaşatacak kadar soğuk ve güçlü.

7 - Melenağzı / Düzce

Melenağzı Akçakoca DüzceDüzce'nin Akçakoca ilçesinde yer alan Melenağzı Türk misafirperverliğini yaşatan halkı, temiz sahili, masmavi denizi ve el değmemiş bakir doğası ile şirin mi şirin bir sahil köyü. Düzce Merkez'e 37 kilometre, Akçakoca'ya ise sadece 17 kilometre mesafede bulunan Melenağzı, Melen Çayı'nın Karadeniz'e döküldüğü bölgede bulunmaktadır.

8 - Kandıra / Kocaeli

Kandıra KocaeliMasmavi Karadeniz'e açılan bir vadinin yamaçlarında yer alan düzlükte sizi karşılar Kandıra. İstanbul'a sadece 2 saat mesafedeki Kocaeli'ne bağlı Kandıra, büyük şehrin sesinden ve insan kalabalığından uzaklaşmak için yakın ve ideal bir alternatif rota. Kandıra'ya gelmişken Babalı Köyü'nü, ismini etrafındaki pembe renkli kayalardan alan Kefken Pembe Kayalar'ı, Kumcağız'ın harika plajını keşfedebilirsiniz.
9 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
9
/

-

Kandıra mükemmel, Kefken'den ziyade Kerpe'yi görün. O denizi, küçücük yerleşim yeri ve fiyatları ile son derece güzel ve gidilmesi gereken bir yer. Tavsiye ederim...

 • Faydalı buldum (4)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

İstanbullular yanı başlarındaki bu güzelliklere pek itibar etmiyorlar, belki de yeni haberleri oluyordur, bence olacak olan şudur, şu İzmir otoyolu bayrama açılsın, 3,5 saatte Alaçatı, Çeşme gündemde olacaktır, marka olmak, marka değeri yaratmak ve gençlere hitap etmek işin özü.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Karasu Plajı güzel ama denize girenler ishal olup dönüyor. Denizi berrak görünse de pis maalesef...

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Şile Akçakese Köyü'nün de hafta sonu için yakın olan kaçış noktalarından biri olduğunu söyleyebilirim. Hem denize girip hem de manzaranın tadını çıkarabiliyorsunuz. Elinize sağlık.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Kıyıköy harika. Mükemmel bir havası var. Herkese tavsiye ederim. Saygılar.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Yakın yerleri bilenler gidiyor. Genelde insanlar uzak yerleri tercih ediyor ama ben tavsiye ederim. Günübirlik için ideal, çoğuna gittim. Süper yerler...

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Şahsen deniz kıyısı hiçbir yeri yazın hafta sonu tavsiye edemiyorum... Korkunç kalabalık, pis ve pahalı oluyor. Trafik rezaletine girmiyorum bile... Özellikle Kıyıköy'e yazın gitmeyeli 20 yıl kadar oldu. O zaman köyün içinde trafik tıkanıyordu! Denizdeki kalabalık cabası. İstanbul yakınlarında deniz tatili sadece cefa oluyor maalesef...

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Karasu'ya gitmeyi düşünenler için çok önemli gördüğüm şu iki noktaya dikkat çekmek istiyorum: 1) Karasu'da deniz çok sığ ve zemini kumdur. Bunun sonucunda yüzeydeki sert dalgalanmalar sebebiyle zemin ondüle bir durumdadır ve her dalgalanmadan sonra zeminde değişiklik olur ve zaman zaman da kuyular oluşur. Dümdüz yürürken bir anda zemin ayağınızın altından yok olur ve adeta bir kuyuya düşersiniz. 2) Karasu sahillerinde çoğu zaman rif akıntısı, yani açığa çeken bir akıntı olur, çok dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Bu bilgileri yaklaşık 30 yıl Karasu'da kampa gitmiş ve bu iki sebepten ötürü her yıl 15-20 kişinin boğularak öldüğüne tanık olmuş bir kişi olarak sizlere sunmayı gerekli gördüm. Takdir sizlerindir.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Çok güzel, çoğunu gezdim ve güzel manzaralar ama ne yazık ki hepsi aynı pisliklerle dolu... İnsanımız çok pis! Çöpler plajlarda birikiliyor, sigara, çekirdek, cam şişe, yiyen atıyor, kimse arkasına bakmıyor... Çok yazık, çevre kültürü yok, temizlik kültürü hiç yok...

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)