Tüm Fotoğraflar
Avşa adası muhteşem
Avsa-adasi

Avşa Adası Gezi Rehberi

Marmara Bölgesi'nin popüler tatil bölgelerinden biri olan Avşa Adası, gezilecek yerleri ve temiz plajları ile dikkat çekiyor. Mavi ile yeşili birleştiren ada, sakin ortamı ile size stresten uzak bir ortam sunuyor. Sizler için hazırlamış olduğumuz Avşa Adası gezi rehberi yazımızı inceleyerek, keyifli bir tatil planı oluşturabilirsiniz.

Avşa Adası Hakkında

Marmara Denizi'nde bulunan Avşa Adası, tertemiz denizi ve doğası ile ön plana çıkıyor. Balıkesir 'in Marmara ilçesine bağlı olan ada, üç büyük Marmara Adaları'ndan biri. Deniz yolu ile ulaşım sağlanan Avşa Adası'nda turizm yaygın geçim kaynakları arasında yer alıyor. Turizm kaynakları ile dikkat çeken Avşa Adası hangi bölgede diye soracak olursanız, Marmara Bölgesi'nde bulunuyor. Adada turizm kadar tarım da yaygın geçim kaynakları arasında yer alıyor. Avşa Adası'nda şarap üretimi sıklıkla yapılıyor. Adada yer alan şarap fabrikaları belirli zamanlarda kapılarını ziyaretçilere açıyor. Toplam yüzölçümü 36 kilometre kare olan Avşa Adası, denizin ortasında kendine has ekosistemi ile canlı bir atmosfere sahip. Avşa Adası harita konumu İstanbul, Tekirdağ gibi şehirlere yakınlığı ile dikkat çekiyor. Avşa Adası turizm faaliyetleri bölgenin temel geçim kaynakları arasında yer alıyor. Ayrıca, şarap üreticiliği de adanın yaygın geçim kaynaklarından biri. İnce kumlu plajlara ve koylara sahip Avşa Adası, yeşil ile maviyi birleştiren doğal bir atmosfer sunuyor. Marmara Adaları'ndan biri olan Avşa Adası büyüklük bakımından Marmara Adası ve Paşalimanı Adası'ndan sonra geliyor. Avşa Adası tarihi oldukça farklı ve köklü bir geçmişe ev sahipliği yapıyor. Hristiyan din adamlarının sürgün yeri olarak kullanılan Avşa Adası, yakın çevresinin hakimiyeti altında bulunuyor. Avşa Adası'nda ilk çağlardan beri yaşamsal faaliyetlerin bulunduğu biliniyor. Ada, ana kara ile bağlantısını zaman içerisinde kaybediyor. Farklı uygarlıklara ev sahipliği yapan Avşa Adası'nda tarım, balıkçılık ve hayvancılık gibi geçim kaynakları tarih boyunca yapıldı. Adanın geçim kaynakların gelişmesinde ana kara ile olan bağlantının kopmasının etkisi oluyor. Bu sayede adadakiler kendi yaşamlarını sürdürmek için farklı alanlara yöneliyor. Tarih boyunca farklı isimlerle anılan adanın resmi adı Türkeli olarak belirleniyor. Ancak daha sonra adanın tarihi isimlerinin Türkçe'ye uygun Avşa ismi kullanılmaya başlanıyor. Günümüzde Avşa Adası, en çok turizm faaliyetleri ile ön plana çıkıyor.

Avşa Adası Yol Tarifi

Turizm alternatifleri ile ön plana çıkan Avşa Adası, üç büyük Marmara Adaları'ndan biri. Avşa Adası'na nasıl gidilir diye soracak olursanız, deniz yolu ile ulaşabilirsiniz. Doğal ortamı ve eşsiz koyları ile dikkat çeken Avşa Adası'na farklı şehirlerden deniz ulaşımını tercih ederek gidebilirsiniz. Avşa Adası haritası açısından İstanbul'a yaklaşık 136 kilometre uzaklıkta bulunuyor. İstanbul ve Tekirdağ gibi şehirlere yakınlığı sayesinde kısa tatillerin ilk duraklarından biri olan Avşa Adası'na ulaşım oldukça çeşitli. Gemi, feribot ve deniz otobüsü alternatiflerinden birini tercih ederek Avşa Adası'na ulaşabilirsiniz. İstanbul'da Bostancı ve Yenikapı'dan deniz otobüsüne binerek yaklaşık 3 saatlik bir yolculuk sonrası adaya gidebilirsiniz. Yaz sezonunda Tekirdağ limanından hareket eden feribotları tercih edebilirsiniz. Ayrıca, kara yolunu kullanarak Balıkesir Erdek'e giderek adaya gidebilirsiniz. Erdek'ten hareket eden arabalı vapurları kullanarak da Avşa Adası'na ulaşabilirsiniz. Kendi aracınız ile bölgeye gitmek isterseniz, harita uygulamaları üzerinden Avşa Adası yol tarifi yardımı alarak, rahat bir şekilde adaya ulaşabilirsiniz.

Avşa İklimi

Farklı iklimlerin özelliğine sahip Avşa Adası hava durumu farklılık gösteriyor. Akdeniz ikliminin özelliklerine sahip Avşa Adası, bazen Karadeniz ikliminin özelliklerini de yansıtıyor. Avşa Adası hava durumu yaz mevsimi için genellikle ortalama sıcaklık 30-32 derece arasında farklılık gösteriyor. Kış ayları daha yağışlı ve soğuk geçen Avşa Adası'nı iki farklı iklimin özellikleri yansıtıyor. Üzüm, zeytin gibi yiyeceklerin yetiştirilmesine uygun elverişli topraklara sahip adanın bitki örtüsünün çoğunluğunu kum zambakları, bodur çalılar ve dikenli bitkiler oluşturuyor. Avşa Adası'nda tarım faaliyetleri ve bağcılık oldukça yaygın. Özellikle üzüm yetiştiriciliği ve şarap üretiminin yaygın olduğu Avşa Adası'nda bağ arazileri daha fazla. Ağaçlık alanların daha az olduğu ada, yeşil bitki örtüsü ile doğallığını koruyor. Adadaki ağaçlık alanların bir kısmı bağ ve tarım arazisi olması için açılmış durumda. Yazları sıcak geçen bir iklime sahip Avşa Adası, üzüm ve asma yetiştiriciliği için uygun şartlara sahip. Kendine has bir ekosisteme sahip Avşa Adası'nın üzümleri ve şaraplarının tatlarının adaya özgü olduğu iddia ediliyor.

Harita ve Yol Tarifi

Yol Tarifi
Yükleniyor..
Oteller
Tanz 2006 Otel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Avşa Sultan Apart
7

10 misafir değerlendirdi.

Kiraz Apart Otel
10

42 misafir değerlendirdi.

Şenay Flats
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Avşa İnci Motel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Ayanya Beach & Bungalow Camping
6

10 misafir değerlendirdi.

Bahar Aqua Resort Otel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Karadut Pansiyon
8

10 misafir değerlendirdi.

Avşa Baran Motel
10

3 misafir değerlendirdi.

Avşa Okyanus Apart
10

11 misafir değerlendirdi.

Sunset Motel
9

21 misafir değerlendirdi.

Avşa Ceylan Apart Pansiyon
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Alemdar Motel Balıkesir
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Özkaptan Daire
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Avşa Hayat Motel
7

7 misafir değerlendirdi.

Efe Suite Apart
10

7 misafir değerlendirdi.

Ada Apart Motel
7

11 misafir değerlendirdi.

Şakar Otel
6

21 misafir değerlendirdi.

Oytun Apart
10

15 misafir değerlendirdi.

Seymen Apart
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Manyas Motel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Ayata Otel Avşa
10

140 misafir değerlendirdi.

Ayberk Otel
9

79 misafir değerlendirdi.

Avşa Ayhan Motel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Ada Naz Motel
10

62 misafir değerlendirdi.

Cane Motel
10

98 misafir değerlendirdi.

Adaroom Apart Otel
10

46 misafir değerlendirdi.

Hotel Avşa
9

20 misafir değerlendirdi.

Avşa Apart
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Berivan Motel
7

7 misafir değerlendirdi.

Altamira Motel
10

1 misafir değerlendirdi.

Volkan Şenay Apart Motel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Pegasus Motel
7

11 misafir değerlendirdi.

Yaren Otel
8

24 misafir değerlendirdi.

Mer Apart Pansiyon
9

1 misafir değerlendirdi.

Yürekli Apart Otel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Ciner Otel Avşa
8

12 misafir değerlendirdi.

Avşa Land Pansiyon
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Özgür Motel
10

2 misafir değerlendirdi.

Avşa Hotel Europa
9

10 misafir değerlendirdi.

Sevgi Motel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Alâ Avşa Hotel
10

10 misafir değerlendirdi.

Queen Otel Avşa
10

6 misafir değerlendirdi.

Nehir Deluxe Otel
10

6 misafir değerlendirdi.

Anlı Pansiyon
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Batu Suite Apart
10

43 misafir değerlendirdi.

Volkan Şenay Apart Motel 2
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Blue Sea Otel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Motel Fantasia
10

21 misafir değerlendirdi.

Tanz 2011 Otel
Henüz değerlendirme yapılmadı.

Avşa Adası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Popüler tatil bölgelerinden biri olan Avşa Adası, kolay ulaşım alternatifleri sayesinde sıklıkla tercih ediliyor. İstanbul, Edirne ve Tekirdağ gibi şehirlere yakınlığı ile kısa tatillerin ilk rotalarından biri Avşa Adası oluyor. Avşa Adası neyi meşhur sorusunda akıllara adanın bağlarında yetişen üzümlerden yapılan şaraplar geliyor. Avşa Adası'ndaki yaygın bağcılık faaliyetleri sonucunda bölgede şarap üretimi oldukça fazla. Avşa Adası'nda bulunan şarap fabrikalarını gezebilirsiniz. Ayrıca, Avşa Adası'nda deniz ürünleri ve balık çeşitleri de oldukça meşhur. Adada balıkçılık faaliyetleri yaygın olması sayesinde balık ve deniz ürünleri Avşa Adası'nda şaraptan sonra gelen meşhur lezzetler arasında yer alıyor. Adadaki restoranların menüleri genellikle deniz ürünleri ve balık çeşitlerinden oluşuyor. Lezzetli mezeler ile zengin bir mutfağa sahip Avşa Adası, her damak zevkine hitap eden seçenekler sunuyor. Avşa Adası nerede diye sorarsanız, Marmara Denizi'nde bulunuyor. Kapıdağ Yarımadası sınırları içinde yer alan Avşa Adası: İstanbul, Tekirdağ, Bursa gibi şehirlere yakın bir konuma sahip.

Marmara Bölgesi'nin en sık tercih edilen tatil rotalarından biri olan Avşa Adası'nda konaklamak için birçok alternatif mevcut. Aileniz veya arkadaş gruplarınız ile beraber rahatça kalabileceğiniz farklı uygun Avşa Adası otelleri seçenekleri mevcut. Pansiyon, apartlar ve oteller Avşa Adası'nda konaklamak için ideal seçenekler arasında yer alıyor. Farklı bütçelere hitap eden Avşa Adası konaklama alternatifleri ve modern hizmetleri misafirlerini memnun ediyor.

Balıkesir'in Marmara ilçesine bağlı bir ada olan Avşa Adası'na ulaşım deniz yolu ile sağlanıyor. Sık tercih edilen bir rota olduğu için Avşa Adası'na sık aralıklar ile seferler düzenleniyor. İstanbul Yenikapı ve Bostancı'dan hareket eden feribot ve deniz otobüsünü kullanarak, Avşa Adası'na ulaşabilirsiniz. Yaz aylarında Tekirdağ'dan hareket eden vapurlar ile adaya gidebilirsiniz. Kara yolunu kullanarak Balıkesir'in Erdek ilçesinden arabalı vapuru kullanarak Avşa Adası'na ulaşabilirsiniz.

Her zevke hitap eden tatil fırsatları sunan Avşa Adası'nda gece hayatı oldukça hareketli. Her müzik zevkine ve eğlence anlayışa uygun eğlence mekanları Avşa Adası'nda bulunuyor. Barlar ve gece kulüpleri Avşa Adası'nın gece hayatının önemli parçalarından biri. Adanın sahil şeridinde yer alan eğlence mekanları çeşitli aktiviteler sunuyor. Canlı müzik sunan barlar, türkü barlar ve gece kulüpleri Avşa Adası'nın gece hayatını canlı tutuyor.

Akdeniz iklimin özelliklerine sahip Avşa Adası genellikle yaz sezonunda sıklıkla ziyaret ediliyor. Deniz tatili yapmak isteyenler için yaz sezonu Avşa Adası'na gitmek için ideal zamanlar arasında yer alıyor. Ancak dört mevsim hizmet veren Avşa Adası'ndaki tesislerde isteğinize göre kış ve bahar aylarında da konaklayabilirsiniz. Bahar aylarında Avşa Adası restoranlarında lezzetli yemeklerin ve sakin adanın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca, bazı şarap fabrikalarının bağbozumu etkinliklerine katılarak farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.