Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Avşa Adası Gezi Rehberi

+ 3 Fotoğraf
Aktiviteler
Mekanlar
Gezilecek Yerler
Popüler Oteller

Avşa Adası Gezi Rehberi

Marmara Bölgesi'nin popüler tatil bölgelerinden biri olan Avşa Adası, gezilecek yerleri ve temiz plajları ile dikkat çekiyor. Mavi ile yeşili birleştiren ada, sakin ortamı ile size stresten uzak bir ortam sunuyor. Sizler için hazırlamış olduğumuz Avşa Adası gezi rehberi yazımızı inceleyerek, keyifli bir tatil planı oluşturabilirsiniz.

Avşa Adası Hakkında

Marmara Denizi'nde bulunan Avşa Adası, tertemiz denizi ve doğası ile ön plana çıkıyor. Balıkesir 'in Marmara ilçesine bağlı olan ada, üç büyük Marmara Adaları'ndan biri. Deniz yolu ile ulaşım sağlanan Avşa Adası'nda turizm yaygın geçim kaynakları arasında yer alıyor.

Turizm kaynakları ile dikkat çeken Avşa Adası hangi bölgede diye soracak olursanız, Marmara Bölgesi'nde bulunuyor. Adada turizm kadar tarım da yaygın geçim kaynakları arasında yer alıyor. Avşa Adası'nda şarap üretimi sıklıkla yapılıyor. Adada yer alan şarap fabrikaları belirli zamanlarda kapılarını ziyaretçilere açıyor.

Toplam yüzölçümü 36 kilometre kare olan Avşa Adası, denizin ortasında kendine has ekosistemi ile canlı bir atmosfere sahip. Avşa Adası harita konumu İstanbul, Tekirdağ gibi şehirlere yakınlığı ile dikkat çekiyor. Avşa Adası turizm faaliyetleri bölgenin temel geçim kaynakları arasında yer alıyor. Ayrıca, şarap üreticiliği de adanın yaygın geçim kaynaklarından biri.

İnce kumlu plajlara ve koylara sahip Avşa Adası, yeşil ile maviyi birleştiren doğal bir atmosfer sunuyor. Marmara Adaları'ndan biri olan Avşa Adası büyüklük bakımından Marmara Adası ve Paşalimanı Adası'ndan sonra geliyor. Avşa Adası tarihi oldukça farklı ve köklü bir geçmişe ev sahipliği yapıyor.

Hristiyan din adamlarının sürgün yeri olarak kullanılan Avşa Adası, yakın çevresinin hakimiyeti altında bulunuyor. Avşa Adası'nda ilk çağlardan beri yaşamsal faaliyetlerin bulunduğu biliniyor. Ada, ana kara ile bağlantısını zaman içerisinde kaybediyor. Farklı uygarlıklara ev sahipliği yapan Avşa Adası'nda tarım, balıkçılık ve hayvancılık gibi geçim kaynakları tarih boyunca yapıldı.

Adanın geçim kaynakların gelişmesinde ana kara ile olan bağlantının kopmasının etkisi oluyor. Bu sayede adadakiler kendi yaşamlarını sürdürmek için farklı alanlara yöneliyor. Tarih boyunca farklı isimlerle anılan adanın resmi adı Türkeli olarak belirleniyor. Ancak daha sonra adanın tarihi isimlerinin Türkçe'ye uygun Avşa ismi kullanılmaya başlanıyor.

Günümüzde Avşa Adası, en çok turizm faaliyetleri ile ön plana çıkıyor.

Avşa Adası Harita ve Yol Tarifi

Turizm alternatifleri ile ön plana çıkan Avşa Adası, üç büyük Marmara Adaları'ndan biri. Avşa Adası'na nasıl gidilir diye soracak olursanız, deniz yolu ile ulaşabilirsiniz. Doğal ortamı ve eşsiz koyları ile dikkat çeken Avşa Adası'na farklı şehirlerden deniz ulaşımını tercih ederek gidebilirsiniz.

Avşa Adası haritası açısından İstanbul'a yaklaşık 136 kilometre uzaklıkta bulunuyor. İstanbul ve Tekirdağ gibi şehirlere yakınlığı sayesinde kısa tatillerin ilk duraklarından biri olan Avşa Adası'na ulaşım oldukça çeşitli. Gemi, feribot ve deniz otobüsü alternatiflerinden birini tercih ederek Avşa Adası'na ulaşabilirsiniz.

İstanbul'da Bostancı ve Yenikapı'dan deniz otobüsüne binerek yaklaşık 3 saatlik bir yolculuk sonrası adaya gidebilirsiniz. Yaz sezonunda Tekirdağ limanından hareket eden feribotları tercih edebilirsiniz. Ayrıca, kara yolunu kullanarak Balıkesir Erdek'e giderek adaya gidebilirsiniz. Erdek'ten hareket eden arabalı vapurları kullanarak da Avşa Adası'na ulaşabilirsiniz.

Kendi aracınız ile bölgeye gitmek isterseniz, harita uygulamaları üzerinden Avşa Adası yol tarifi yardımı alarak, rahat bir şekilde adaya ulaşabilirsiniz.

Avşa Hava Durumu ve İklimi

Farklı iklimlerin özelliğine sahip Avşa Adası hava durumu farklılık gösteriyor. Akdeniz ikliminin özelliklerine sahip Avşa Adası, bazen Karadeniz ikliminin özelliklerini de yansıtıyor. Avşa Adası hava durumu yaz mevsimi için genellikle ortalama sıcaklık 30-32 derece arasında farklılık gösteriyor.

Kış ayları daha yağışlı ve soğuk geçen Avşa Adası'nı iki farklı iklimin özellikleri yansıtıyor. Üzüm, zeytin gibi yiyeceklerin yetiştirilmesine uygun elverişli topraklara sahip adanın bitki örtüsünün çoğunluğunu kum zambakları, bodur çalılar ve dikenli bitkiler oluşturuyor. Avşa Adası'nda tarım faaliyetleri ve bağcılık oldukça yaygın.

Özellikle üzüm yetiştiriciliği ve şarap üretiminin yaygın olduğu Avşa Adası'nda bağ arazileri daha fazla. Ağaçlık alanların daha az olduğu ada, yeşil bitki örtüsü ile doğallığını koruyor. Adadaki ağaçlık alanların bir kısmı bağ ve tarım arazisi olması için açılmış durumda.

Yazları sıcak geçen bir iklime sahip Avşa Adası, üzüm ve asma yetiştiriciliği için uygun şartlara sahip. Kendine has bir ekosisteme sahip Avşa Adası'nın üzümleri ve şaraplarının tatlarının adaya özgü olduğu iddia ediliyor.

Örnek Harita Görseli
Haritada gör

Popüler Oteller

Haftanın Otelleri
Kapadokya
Kıbrıs
Palandöken
Sapanca
Bolu
Kartepe
Antalya
Bodrum
Mardin
Gaziantep

Avşa Adası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Avşa Adası'nın Neyi Meşhur?

Popüler tatil bölgelerinden biri olan Avşa Adası, kolay ulaşım alternatifleri sayesinde sıklıkla tercih ediliyor. İstanbul, Edirne ve Tekirdağ gibi şehirlere yakınlığı ile kısa tatillerin ilk rotalarından biri Avşa Adası oluyor. Avşa Adası neyi meşhur sorusunda akıllara adanın bağlarında yetişen üzümlerden yapılan şaraplar geliyor. Avşa Adası'ndaki yaygın bağcılık faaliyetleri sonucunda bölgede şarap üretimi oldukça fazla. Avşa Adası'nda bulunan şarap fabrikalarını gezebilirsiniz. Ayrıca, Avşa Adası'nda deniz ürünleri ve balık çeşitleri de oldukça meşhur. Adada balıkçılık faaliyetleri yaygın olması sayesinde balık ve deniz ürünleri Avşa Adası'nda şaraptan sonra gelen meşhur lezzetler arasında yer alıyor. Adadaki restoranların menüleri genellikle deniz ürünleri ve balık çeşitlerinden oluşuyor. Lezzetli mezeler ile zengin bir mutfağa sahip Avşa Adası, her damak zevkine hitap eden seçenekler sunuyor. Avşa Adası nerede diye sorarsanız, Marmara Denizi'nde bulunuyor. Kapıdağ Yarımadası sınırları içinde yer alan Avşa Adası: İstanbul, Tekirdağ, Bursa gibi şehirlere yakın bir konuma sahip.

Avşa Adası'na Nasıl Gidilir?

Balıkesir'in Marmara ilçesine bağlı bir ada olan Avşa Adası'na ulaşım deniz yolu ile sağlanıyor. Sık tercih edilen bir rota olduğu için Avşa Adası'na sık aralıklar ile seferler düzenleniyor. İstanbul Yenikapı ve Bostancı'dan hareket eden feribot ve deniz otobüsünü kullanarak, Avşa Adası'na ulaşabilirsiniz. Yaz aylarında Tekirdağ'dan hareket eden vapurlar ile adaya gidebilirsiniz. Kara yolunu kullanarak Balıkesir'in Erdek ilçesinden arabalı vapuru kullanarak Avşa Adası'na ulaşabilirsiniz.

Avşa Adası'nın Gece Hayatı Nasıldır?

Her zevke hitap eden tatil fırsatları sunan Avşa Adası'nda gece hayatı oldukça hareketli. Her müzik zevkine ve eğlence anlayışa uygun eğlence mekanları Avşa Adası'nda bulunuyor. Barlar ve gece kulüpleri Avşa Adası'nın gece hayatının önemli parçalarından biri. Adanın sahil şeridinde yer alan eğlence mekanları çeşitli aktiviteler sunuyor. Canlı müzik sunan barlar, türkü barlar ve gece kulüpleri Avşa Adası'nın gece hayatını canlı tutuyor.

Avşa Adası'na Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz iklimin özelliklerine sahip Avşa Adası genellikle yaz sezonunda sıklıkla ziyaret ediliyor. Deniz tatili yapmak isteyenler için yaz sezonu Avşa Adası'na gitmek için ideal zamanlar arasında yer alıyor. Ancak dört mevsim hizmet veren Avşa Adası'ndaki tesislerde isteğinize göre kış ve bahar aylarında da konaklayabilirsiniz. Bahar aylarında Avşa Adası restoranlarında lezzetli yemeklerin ve sakin adanın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca, bazı şarap fabrikalarının bağbozumu etkinliklerine katılarak farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Avşa Adası'nda Nerede Kalınır?

Marmara Bölgesi'nin en sık tercih edilen tatil rotalarından biri olan Avşa Adası'nda konaklamak için birçok alternatif mevcut. Aileniz veya arkadaş gruplarınız ile beraber rahatça kalabileceğiniz farklı uygun Avşa Adası otelleri seçenekleri mevcut. Pansiyon, apartlar ve oteller Avşa Adası'nda konaklamak için ideal seçenekler arasında yer alıyor. Farklı bütçelere hitap eden Avşa Adası konaklama alternatifleri ve modern hizmetleri misafirlerini memnun ediyor.