Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Armutlu Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar:

Armutlu civarında görülmesi gereken 1 yer.

En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Kaplıcalar
Çalışma saatleri bilinmiyor
5/5 Mükemmel
(5 değerlendirme)
Yalova

Armutlu Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Armutlu'nun ismi ile ilgili 3 ayrı rivayet bulunmaktadır. Bunlardan ilki; Bizans Kralı, kızı Armodies'in tüm vücudunda çıkan yaralardan utandığı için kızını askerleriyle birlikte burada bırakmıştır. Her gün buradaki termal sular ile yıkanan Armodies'in vücudundaki yaralar iyileşmiştir. Kızının tekrar iyileştiğini gören kral kızını tekrar yanına almıştır. Armodies ismi ise bölgeye verilmiştir ve günümüze kadar Armutlu olarak çevrilmiştir.

İkinci olarak donanma anlamına gelen Armoda ve donanmaya gözcülük eden kişi demek olan Armodies sözlerinden geldiği sanılmaktadır.

Üçüncü rivayete göre, eskiden kasaba düz sahraya bağlı ve etrafı armut bahçeleri ile kaplı olduğu için buraya Armutlu denmesidir. Bölgeye ilk yerleşen milletin kim olduğu bilinmemektedir. 1320 yıllarında Bizanslılardan alınan Armutlu, Osmanlı topraklarına dâhil edilmiştir.

Armutlu’nun tertemiz denizinde yüzebilir, kaplıca sularında şifa bulabilirsiniz. Bu yarımadada birçok panoramik görüntüler elde edebilirsiniz. Yemyeşil doğasında yapacağınız yürüyüşte değişik kuş sesleri ile doğanın sakinliğini, huzurunu tadabilirsiniz.

Burada toprağa basarak, yaşlı çınarların altında kurulu olan çay bahçelerinde oturma imkânı bulabilirsiniz. Armutlu merkezinde bulunan yapım tarihi bilinmeyen antik taş çarşı köprüsünü de görebilirsiniz. Buradaki dükkânlardan tadına bakarak zeytin ve zeytin yağı alabilirsiniz.

Armutlu denizinin çevresinde bulunan kayalık alanlarda zıpkınla dalabilir ve diğer su sporlarını deneyebilirsiniz. Doğal güzelliklere sahip kıyılarda, dağ yamaçlarında ve yaylalarda kamp yapma olanağı da vardır.

Ataların özel mirası olarak kendini gösteren Armutlu evleri bunca yıla rağmen güzelliklerini korumaya devam etmektedir. Belde merkezindeki Köy Hamamı, tarihi camiler ve çeşmeler ve hamamlar beldenin önemli eserlerindendir.

Armutlu Alt Bölgeleri

Fıstıklı Otelleri
Daha fazla gör