Alanya Gezi Rehberi
Alanya Gezi Rehberi - Görsel 1
Alanya Gezi Rehberi - Görsel 2
Alanya Gezi Rehberi - Görsel 3
Alanya Gezi Rehberi - Görsel 4
7 Fotoğraf
Aktiviteler
Mekanlar
Gezilecek Yerler
Popüler Oteller

Alanya Gezi Rehberi

Alanya; farklı medeniyetleri barındıran tarihi dokusu, eşsiz plajları, çeşitli kültür ve eğlence aktiviteleriyle Türkiye'nin önde gelen yaz tatili bölgelerinden biri olmasıyla biliniyor. Tatil planlarını Alanya'ya göre yapacak olanlar için hazırlanmış Alanya gezi rehberi yardımıyla tatil keyfinizi arttırabilirsiniz.

Alanya Hakkında

Alanya harita seçenekleri yolunuzu kolay bulmanızı sağlarken aynı zamanda bu ilçe, her köşesi ayrı bir güzellikle dolup taşan ve birçok turizm bölgesini içeren Türkiye'nin güney kıyılarındaki Antalya kentinde yer alıyor. Oldukça ünlü ve cazip bir bölge olması sayesinde Alanya hangi bölgede sorusu da herkes tarafından kolaylıkla Akdeniz Bölgesi olarak cevaplanabiliyor.

1, 582 kilometrekare gibi küçük sayılabilecek bir yüzölçümüne sahip olan Alanya , Antalya şehrinin en yoğun nüfuslu ilçelerinden bir tanesi olarak biliniyor. Aynı zamanda nüfusunun ciddi bir kısmının yabancı uyruklu olması da ilçeye çok kültürlü bir hava veriyor.

1980'li yıllarda gelişen ve bugün bölgenin ekonomisini neredeyse tamamen karşılayan turizmin yanında narenciye, muz ve avokado başta olmak üzere tarım ve seracılık da gerçekleşiyor. Alanya'nın kuzeyinde bulunan Toros dağları da ilçenin coğrafi yapısını ve kültürel özelliklerini derinden etkiliyor.

Dağlık bir bölge olması sayesinde Anadolu'nun eski geleneklerinden olan yaylacılığa da fırsat sunuyor. Alanya hakkında ilgi çeken diğer bir detay, Türkiye'de triatlon yarışlarının ilk defa yapıldığı bölge olması ve bu yarışların her yıl uluslararası şekilde devam etmesi sayılıyor.

Alanya tarihi eski dönemlerin izlerini taşımasının yanı sıra Türkiye'nin güney kıyılarının tamamı gibi zenginlikleriyle de biliniyor. Tarih boyunca Akdeniz kıyılarının konum açısından oldukça elverişli olması bu bölgeyi de doğrudan etkiliyor ve bu tarih severlerin kaçırmaması gereken bir fırsat yaratıyor.

Başta Bizans, Pers, Memluk, Roma, Osmanlı ve Selçuklu gibi birçok medeniyetin kıymet verdiği ve savunduğu bu ilçenin adı da Selçuklular döneminden geliyor. Şehrin adı I. Alaeddin Keykubat'tan gelirken simgesi olan Alanya Kalesi ve Kızıl Kule de aynı dönemde yapılıyor.

İsmi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kesinleştirilmeden önce farklı dillerde çıkıntılı şehir ve güzel dağ anlamına gelen birçok farklı isim şehre atfediliyor. Doğal güzellikleri ve göz alan sahilleri sayesinde tarih boyunca sayısız medeniyete ev sahipliği etmiş Akdeniz kıyılarının kusursuz bir temsili sayılıyor.

Alanya Harita ve Yol Tarifi

Alanyaya nasıl gidilir sorusunun cevabını merak edenler için farklı seyahat yöntemleri tavsiye etmek mümkün oluyor. Öncelikle Antalya'ya 120 kilometre uzaklıkta olan Alanya'ya ulaşımı Antalya üzerinden yapabilirsiniz. Alanya haritası üzerinde baktığınızda ulaşım yöntemlerini deniz, kara ve hava olarak üçe ayırmak mümkün oluyor.

Daha az kullanılan denizle ulaşımdan bahsederken şehir merkezinde bulunan liman dikkat çekiyor. Gemiler için kullanılan bu limanın yanındaki yat sahiplerine hizmet veren yat limanını kullanabilirsiniz. Özel araçla yolculuk eden turistler için ise iki farklı yol tavsiye ediliyor. İlk olarak Antalya'nın doğu çıkışından erişebilen karayolu kullanabilirsiniz.

Diğer bir seçenek olarak, Mersin üzerinden kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Alanya'nın İstanbul'la arası 10 saat, İzmir'le arası 8 saat, Ankara'yla ise arası 6, 5 saat sürüyor. Havayolunu kullanacaklar için de 120 kilometre mesafedeki Antalya Havalimanı ve 40 kilometre mesafedeki Alanya-Gazipaşa Havalimanı gibi iki seçenek bulunuyor.

Adana yol tarifi sayesinde sizin için ideal olan ulaşım yoluna karar verebilir ve tatilinize başlayabilirsiniz.

Alanya Hava Durumu ve İklimi

Tipik Akdeniz ikliminin yaşandığı Alanya'da yazlar kurak ve sıcakken kış mevsimi ılık ve yağışlı geçiyor. Bölgenin bir turizm ilçesi olmasının ve turistler tarafından her mevsim tercih edilmesinin öncelikli sebepleri, Alanya hava durumu ve ılıman iklimi sayılıyor.

Bölge özellikle yaz mevsimindeki yüksek sıcaklıklarına rağmen denizden karaya doğru vuran meltemler sayesinde bunaltıcı olmaktan kurtuluyor. İlçenin bir tarafındaki Akdeniz ve diğer tarafındaki Toros Dağları, Alanya hava koşullarında olumlu bir etki yaratıyor. Alanya turizm seçenekleri hemen herkesin tercih edebileceği alternatifler sahip olması ile dikkat çekiyor.

Bu durum özellikle tatil planını yaz mevsimi dışında yapan turistler için eşi benzeri bulunmayan bir fırsat yaratıyor. Alanya'nın ideal iklimi bitki örtüsünü de etkileyerek gelen turistlere doğayla iç içe olma fırsatı sunuyor.

Onlarca farklı türdeki çam türünün bulunduğu bölgede zirai olarak oluşturulmuş narenciye bahçeleri ve muz plantasyonları da bölgeye farklı bir hava katıyor.

Örnek Harita Görseli
Haritada gör

Popüler Oteller

Haftanın Otelleri
Kapadokya
Kıbrıs
Palandöken
Sapanca
Bolu
Kartepe
Antalya
Bodrum
Mardin
Gaziantep

Alanya Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Alanya'nın Neyi Meşhur?

Alanya nerede sorusu Antalya'nın en gözde ilçelerinden biri olarak cevaplanıyor. Bir diğer önemli soru olarak ise Alanya neyi meşhur oluyor. Alanya denilince akla gelen turistik noktalar genelde plajlar ve tarihi yapılar olarak ikiye ayrılıyor. 2 kilometre uzunluğundaki Kleopatra Plajı, Mavi Bayrak ödülünün yanında her duyanı etkileyen hikayesiyle de dikkat çekiyor. Zamanında Mısır kraliçesi Kleopatra'nın Roma İmparatoru Antonius ile birlikte yüzmesi ile ünlü olan bu plaja uğrayıp Akdeniz'in sıcak sularının tadını çıkarabilirsiniz. Büyüleyici sütunları ve astım hastalarına iyi gelmesi ile bilinen Damlataş Mağarası ise yine Alanya'da uğranması gereken bir numaralı duraklardan kabul ediliyor. Tarih severlerin mutlaka değerlendirmesi gereken birçok farklı fırsata sahip Alanya'nın en ünlü yapısı ise Alanya Kalesi deniliyor. 83 adet kulesi ve 140 adet burcu ile Helenistik dönemi en iyi şekilde yansıtan kale Selçuklu esintileri de taşıyor. Yemek turizmine önem verenler için de İlibada sarması Alanya'nın bir numaralı yöresel yemeklerinden biri sayılıyor.

Alanya'nın Mutlaka Görülmesi Gereken Yerleri Nerelerdir?

Alanya, hem Akdeniz kıyısında olmasıyla gelen muhteşem plajları hem de tarih boyunca stratejik olarak kilit bir nokta olmasının getirdiği tarihi dokuyla zenginliğini koruyor. Kleopatra Plajı, Damlataş Plajı, İncekum Plajı ve Ulaş Plajı arasından seçiminizi yapıp Akdenizin maviliğinin ve altın rengi kumların tadını çıkarabilirsiniz. Alanya Kalesi, Damlataş Mağarası, Alanya Müzesi, Kızılkule ve farklı antik kentleri gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Alanya'da Alışveriş Nerede Yapılır?

Alanya'da tüm genel alışveriş ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz ve kıyafet satın alabileceğiniz birden fazla alışveriş merkezi bulunuyor. Bunlar dışında daha yöresel ürünlerle ilgilenen turistler için ideal olan farklı pazarlar ve küçük butiklere de uğrayabilirsiniz. Magnet ve biblo gibi klasik ürünlerin yanında rengarenk ve dekoratif su kabakları; ipek dokuma şal, karpuz, zeytin, bergamot ya da patlıcan reçeli gibi bölgeye has ürünlere erişebilirsiniz.

Alanya'da Nerede Kalınır?

Her yıl artan turist sayısına uygun şekilde konaklama olanaklarını düzenleyen Alanya'da her türlü tatil planına uygun seçenekler bulmak mümkün oluyor. Alanya'nın bir turizm ilçesi olarak bilinmesi ve ekonomisinin ağırlıklı olarak turizm üzerinden dönmesinin sonucunda uygun Alanya otellerinin kalitesi de artıyor. Beş yıldızlı otel, butik otel, apart otel ve pansiyon gibi farklı seçenekler arasından size uygun olanını seçip tatilinize başlayabilirsiniz.

Alanya'nın Gece Hayatı Nasıldır?

Küçük bir tatil bölgesi olmasına rağmen yoğun turistik yapısı dolayısıyla Alanya'nın gece hayatı oldukça canlı ve hareketli oluşu ile dikkat çekiyor. Genelde liman çevresinde yoğunlaşan eğlence restoranları birbirinden çok farklı müzik tarzlarına hitap ederek tüm turistleri aynı düzeyde memnun ediyor. Rock bar, türkü bar, gece kulübü ve meyhane gibi seçeneklerin yanında ağırlıklı olarak pop çalan barlar da bulunuyor. Böylece hem yemek yiyerek eğlenebileceğiniz hem de teknoparti gibi konsept partilere de katılabileceğiniz birçok alternatifi bir arada bulabilirsiniz.