Alaçatı'nın Neyi Meşhur

Ege’nin en popüler tatil bölgesi olan Alaçatı, eğlence, spor, sosyal ve kültürel aktiviteler ve doğal güzellikler ile bir cazibe merkezidir.

Alaçatı'nın Neyi Meşhur

Ege’nin en popüler tatil bölgesi olan Alaçatı, eğlence, spor, sosyal ve kültürel aktiviteler ve doğal güzellikler ile bir cazibe merkezidir.

İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı bir tatil beldesi olan Alaçatı son yıllarda Ege’nin en çok tercih edilen yerlerinden biridir. Tarihi evleri, butik otelleri, masmavi denizi, eşsiz koyları, Türkiye’nin en önemli sörf noktalarından biri olması ve hareketli gece hayatı ile Alaçatı Ege’de tatil denince ilk akla gelen yerlerdendir.

Alaçatı’nın neyi meşhur, Alaçatı’da ne yenir diye merak ediyorsanız, görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler ve tatmanızı önerdiğimiz lezzetler şöyle:

Yel Değirmenleri: Yaklaşık 150 yıl önce kurulan Alaçatı Yel Değirmenleri, Alaçatı’nın simgesidir. Günümüzde bu tarihi yapılar koruma altındadır; tamamı restore edilen değirmenlerin bazıları kafe ve restoran olarak hizmete açılmıştır.

Alaçatı Evleri: Klasik Alaçatı mimarisini yansıtan Alaçatı Evleri, bölgeye eşsiz dokusunu yansıtan yapılardır. Dar sokaklarda kurulu olan bu taş evler aynı zamanda Alaçatı’da yeni inşa edilen yapılara ilham vermektedir.

Sakız Ağaçları: Alaçatı, Türkiye’de damla sakızı ağacının tek yaşam alanıdır. Sayıları yaklaşık 300 adet olan bu değerli ağaçlar koruma altındadır.

Alaçatı Kahvaltısı: Alaçatı sofrası denince akıllara ilk gelen eşsiz lezzetteki meşhur Alaçatı kahvaltılarıdır. Organik sebze ve meyvelerin, tadına doyamayacağınız reçellerin, Ege peynirlerinin, köy yumurtalarının süslediği bu kahvaltı sofrası Alaçatı’nın vazgeçilmezidir.

Kabak Çiçeği Dolması: Sabahın çok erken saatlerinde, henüz açmışken toplanan ve çok özel bir lezzet olan kabak çiçeği dolması Alaçatı’da tatmanızı önerdiğimiz lezzetlerden.

Sakız Muhallebisi: Damla sakızının ülkemizdeki tek üretim yeri olan Alaçatı, sakız ve ürünlerinin de vatanı aynı zamanda. Sakızlı muhallebi denemeniz gereken lezzetler arasında. Bunun yanı sıra sakız reçeli, sakızlı kurabiye ve sakızdan yapılan çeşitli tatlılar da listenizde mutlaka olmalı.

2 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
2
Alaçatı
Alaçatı
/
FATMA TOMBUL tarafından...

-

Alaçatı insanları çok güler yüzlü ve misafirperverler. Havası harika insanı bunaltmıyor. Yemekleri de bir başka lezzetli.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
2
Alaçatı
Alaçatı
/
Ordinaryus Tatilyus tarafından...

-

Alaçatı'nın bence görülecek ve yaşanacak iki yönü var. İlki çeşitli mecmualarda, internette gördüğümüz yazın en popüler tatil beldesi Alaçatı, diğer tarafta mübadele ile Alaçatı'ya gelmiş, Alaçatı yerlilerinin halihazırda hayatlarını devam ettirdikleri Alaçatı. İşte halihazırda yaz kış Alaçatı'da yaşayan Alaçatı yerlisi özellikle belli yaş ve üzeri bu güzel ege köyü sakinleri Alaçatı'nın Hacımemiş Mahallesinde yıllardır işletilen hemen önünde yaşlı bir dutağacının gölgelediği kahvede çaylarını yudumlayıp, keyifle sohbet etmektedirler. Alaçatı Dutlu Kahve'de nostaljik bir ortamda bir türk kahvesi içmenizi tavsiye ederim.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)