Tüm Fotoğraflar
Çeşme Tatili
Çeşme Otelleri

Çeşme Gezi Rehberi

Türkiye tatil beldeleri arasında akla ilk gelen isim olan Çeşme , kuşkusuz birçok turist ve tatilcinin yaz dönemlerinde uğramadan geçmediği bölgeler arasında. Beldenin tüm tatil olanakları ve özellikleri hakkında bilgi sahibi olmanızı amaçlayarak sunulan Çeşme gezi rehberi ile tatil planınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

Çeşme Hakkında

Çeşme turizm faaliyetleri her ziyaretçinin kendisine uygun bir tatil yapmasını olanaklı kılıyor.İzmir'in ilçelerinde biri olan Çeşme nerede diye soracak olursanız, şehir merkezine 80 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Doğusunda Urla, batısında, güneyinde ve kuzeyinde ise Ege Denizi bulunuyor. Ege Bölgesi'nde bulunan ilçe Çeşme hangi bölgede sorusuna cevap olabilir. Ilıca, Alaçatı, Ildır Köyü Çeşme merkez haricinde konaklama imkanı bulabileceğiniz yerlerden. Adını denizcilerin su temin ettiği çeşmelerden almasının yanında, ilk çağda Cysus adıyla anılıyordu. 18. ve 19. yüzyıldan kalan Anonim Çeşme, Kaymakam Çeşmesi ve Molla Çeşmesi beldenin önemli yapıları arasında sayılabilir. M.Ö. 1000 yıllarında kurulan 12 İonya kenti arasında iskeleye sahip olan Ildırı yani Erythrai, Giritliler tarafında kurulan yarımadanın ilk antik yerleşim yeri ve M.Ö. 560 tarihinde de Lidya egemenliğine giriyor. 11. yüzyılda Türk denizcisi Çaka Bey ile başlayan Çeşme'nin Osmanlı egemenliğine giriş süreci 14. yüzyıl sonlarında tamamlanmıştı. Beldeden bahsedince akla gelen kalesi, Osmanlı eserlerinden biri olarak günümüzde de görenleri hayran bırakan büyüklüğe sahip. Çeşme tarihi , arkeolojik kazılar sonucu bulunanlarla canlılığını hala koruyan kervansaray, tapınak ve tiyatrolarla ziyaretçilerine farklı bir dünya sunuyor. Aktif olarak işleyen hem iç hem dış turizm, ilçenin ekonomik yapısını belirleyen tek unsur olarak sayılabilir. Özellikle 2018 yılında 286 bin 379 olarak belirlenen turist sayısıyla ilçe %42'lere dayanan ziyaretçi artışlarına şahit oluyor. İzmir'deki üç yat limanından ikisi Çeşme'de bulunuyor. Alaçatı Yat Limanı ve Çeşme Yat Limanı, sezon boyunca yüzlerle turist ağırlıyor. Ilıca, Altınkum, Pırlanta, Boyalık, Çark, Tekke gibi mavi bayraklı plajları tatiliniz boyunca bolca vakit geçirmek isteyeceğiniz alternatiflerden. Ayrıca kendi kaplıcalarına sahip bir çok otel sayesinde tedaviye yönelik konaklama imkanı da sunuluyor. Özellikle Ilıca'da bulunan yüksek seviyelerde sodyum klorür ve magnezyum sülfat içeren kaplıca, ilçede en sık ziyaret edilen termal bölgelerden.

Çeşme Yol Tarifi

Çeşmeye nasıl gidilir diye soracak olursanız ulaşım İzmir ile Çeşme merkezini bağlayan otoyol sayesinde oldukça basit. Otoyol 32 sayesinde İzmir'in yaklaşık 85 kilometre batısında kalan ilçeye İzmir merkezinden özel araçla 1 saatte varabilmek mümkün. Çeşme harita itibarıyla Ankara'ya 680, İstanbul'a 860 kilometre mesafede yer alıyor. Otobüs ile gelen ziyaretçiler İzmir otogarından kalkan dolmuşlar ile Çeşme'ye ulaşım sağlayabilir. Çeşme'den sonra da seyahate devam edecekler için otogardan hareket eden Ildır, Alaçatı, Dalyan, Çiftlik, Ovacık dolmuş güzergahları kullanılabilir. İstanbul'dan Çeşme'ye özel araçla yaklaşık 9 saatte varabilir, Yenikapı-Bandırma feribotunu kullanarak da Balıkesir-Manisa-İzmir-Çeşme güzergahıyla deniz yoluyla da ilçeye ulaşılabilir. Ankara, İstanbul, Antalya, Bursa'dan da Çeşme'ye düzenli olarak yapılan otobüs seferleri mevcut. Çeşme yol tarifi için bir diğer seçenek olan hava ulaşımı, ilçeye 95 kilometre uzaklıkta bulunan İzmir Adnan Menderes Havalimanı aracılığıyla yapılabilir. Yine İstanbul, Ankara, Antalya ve Adana'dan İzmir'e direkt uçuşlar bulunabileceği gibi havalimanından otobüs, transfer veya taksilere binerek 1 saatte Çeşme'ye ulaşmanız mümkün.

Çeşme İklimi

Çeşme hava durumu Akdeniz iklimine sahip özellikler gösteriyor. Yıllık ortalama sıcaklığı 17.2 derece olsa da, özellikle ağustos ayını oldukça kurak geçiriyor. Yıllık kuraklık verilerine göre ilçede yarı nemli iklim tipi hakim. Şubat ayında 69 oranında en yüksek neme sahipken temmuz ayında 45 ile en düşük neme sahip. Maksimum 30 dereceyi gören hava sıcaklıkları en çok haziran, temmuz ve ağustos aylarında hissediliyor. Kış aylarında ise minimum 6 dereceye kadar düşen sıcaklık ocak ve şubat aylarında baskın olmakla birlikte maksimum aralık ayında 14 dereceye çıkıyor. Ortalama 134 milimetre ile en fazla yağış miktarı aralık ayında görülüyor. Çeşme hava sıcaklıkları olduğu kadar su sıcaklıklarının da yüksek seyrettiği Ege Denizi'ne kıyısı olan tatil merkezlerinden biri. Kuzeyden gelen rüzgarlar sayesinde esintili havasının yanında mayıs ayından itibaren deniz sezonunu açan Çeşme'de kasım ayına kadar rahatlıkla denize girilebilir. 23.9 derece ile ağustos ayında en yüksek su sıcaklığı görülürken, 15.4 derece ile şubat ayı en düşük su sıcaklığına sahip.

Harita ve Yol Tarifi

Yol Tarifi
Yükleniyor..
Oteller
The Luxury Ottoman Palace Historical Hotel & Suites
9

10 misafir değerlendirdi.

My Story Otel
9

3 misafir değerlendirdi.

Ali Doruk Otel
10

1 misafir değerlendirdi.

Giritlim Butik Otel
10

4 misafir değerlendirdi.

Grand Yayla Otel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Albergo Otel
8

10 misafir değerlendirdi.

Karadede Otel
8

1 misafir değerlendirdi.

Fora Apart Otel Çeşme
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Kalkan Otel
10

13 misafir değerlendirdi.

Antik Rıdvan Otel
8

8 misafir değerlendirdi.

Reges A Luxury Collection Resort & Spa Çeşme
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Teddy Hotel Alaçatı
10

19 misafir değerlendirdi.

Armada Apart Otel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Grand Rüya Hotel
7

3 misafir değerlendirdi.

Green Dahlia
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Pacific Otel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Bartu Otel Çeşme
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Maslina Hotel Çeşme
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Fadıl Otel
8

4 misafir değerlendirdi.

Çeşme Otel B
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Sakız Otel Çeşme
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Ala Vento Hotel Alaçatı
10

20 misafir değerlendirdi.

Türkiye Haber-İş Sendikası Çeşme Eğitim ve Dinlenme Tesisleri
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Otel Melta
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Captain Hotel
9

10 misafir değerlendirdi.

Bonapart Otel
10

11 misafir değerlendirdi.

Kondo Suite & Residence
10

1 misafir değerlendirdi.

Times Apart
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Zeytin Apart Hotel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Gören Hotel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Atlas Hotel Çeşme
9

2 misafir değerlendirdi.

Bayram Otel Çeşme
6

1 misafir değerlendirdi.

Baratalılar Otel
8

16 misafir değerlendirdi.

Koz Eren Otel
9

41 misafir değerlendirdi.

Arya Otel Çeşme
8

26 misafir değerlendirdi.

Suena Hotel Çeşme
8

5 misafir değerlendirdi.

Beste Hotel Çeşme
10

29 misafir değerlendirdi.

Papillon Hotel
10

2 misafir değerlendirdi.

Cesurlar Otel
10

5 misafir değerlendirdi.

Mavi Butik Apart Otel
7

12 misafir değerlendirdi.

Alya Mou Butik Otel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
My Çeşme Hotel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Flowers Pansiyon
10

35 misafir değerlendirdi.

Pırlanta Butik Otel
9

10 misafir değerlendirdi.

Neşe Otel
9

13 misafir değerlendirdi.

Çeşme Pansiyon
10

9 misafir değerlendirdi.

Mai Hotel
10

17 misafir değerlendirdi.

Saatli Hotel
10

1 misafir değerlendirdi.

Eliba Otel
8

4 misafir değerlendirdi.

Solmaz Deluxe
7

2 misafir değerlendirdi.

Gezilecek Yerler

Çeşme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İzmir'e bağlı 30 ilçeden biri olan Çeşme'yi diğerlerinden ayıran özelliklerin başında kalesi ve antik kervansarayı geliyor. Çeşme neyi meşhur sorusuna il dışında yaşayan çoğu kişinin kumru veya boyoz olarak cevap vereceği tahmin edilebilir. Plajları ve eğlence mekanları kadar mutfak lezzetleriyle de oldukça anılan Çeşme, kahvaltıdan kumruya, deniz ürünlerinden pizzaya, pideden dondurmaya kadar geniş yiyecek ve mekan yelpazesine sahip. Zeytin ağaçlarından elde edilen odunlarla yakılmış odun fırınlarında pişen kıymalı pide yöresel lezzet denemek isteyenler için öneriliyor. Çeşme haritası dikkate alındığında Alaçatı ile arasında kalan Ilıca'da, 1966'dan bu yana hizmet veren ve özel formüle sahip olduğu bilinen kumru mekanları mevcut. Yine Urla'dan Çeşme'ye doğru seyahat edenler için yol üzerinde çeşitli kahvaltı seçenekleriyle meşhur restoranları bulunuyor. Tatlıseverler için 1945'ten beri Çeşme çarşısında hizmet veren ve sakızlı dondurmanın doğduğu yer olarak bilinen dondurmacı ve pastanelerde sakızlı dondurma ve 20 farklı dondurma çeşidi denenebilir. Ayrıca gurmelere deniz mahsullerinden yapılan kokoreç tavsiye edilebilir.

Çeşme'de, birbirinden farklı konseptlere sahip 12 farklı beş yıldız ve üzeri uygun Çeşme otelleri seçenekleri bulunuyor. Alaçatı, Ilıca, Dalyan gibi bölgeler de Çeşme merkeze olan yakınlığından ve ulaşım kolaylığından dolayı tercih edilebilir. Bu bölgelerde butik otel ve pansiyon seçenekleri de bulunuyor. Termal havuza sahip oteller özellikle Ilıca'da yaygın olarak bulunmakla beraber, Alaçatı da sörf tutkunları ve uygun fiyata butik otel arayanlar için ideal.

Tipik bir Ege kasabası sayılan Alaçatı ve Ilıca'nın beyaz ipeksi kumuna sahip olmasının yanında rüzgar sörfü için de oldukça elverişli olan plajları ve birbirinden güzel koyları mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. II. Beyazıt tarafında 1508 yılında yaptırılan Çeşme Kalesi, 1528 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan Kervansaray, Parga Hamamı, Erytrai Köyü görülmesi gereken yerler arasında sayılabilir.

Çeşme merkez ve Alaçatı'da yoğun olmakla birlikte akşamüzeri başlayıp sabah saatlerine kadar hız kesmeden devam eden eğlence ve aktivitelerle tatiliniz daha keyifli hale gelebilir. Aya Yorgi Koyu, Çeşme gece hayatında en hareketli partilerin düzenlendiği yerlerin başında. Ünlü DJ performansları, ünlü isimlerden oluşan konserler, beach partiler yaz sezonlarında oldukça sık düzenleniyor.

Çeşme'de gezilecek yerler yaz kış ziyaretçilerine açık olmakla birlikte, 42-55 derece su özelliğine sahip termal otel ve kaplıca alanı tercihi yapacaklar için sonbahar ve kış ayları daha uygun görülüyor. Kış aylarında az kişinin yaşadığı Çeşme'de nüfus yaz aylarında beş katına kadar çıkabiliyor. Yine düşük nem oranı ve kuzey yönüne açıklığından kaynaklanan esintileri, yüksek hava sıcaklıklarına rağmen yaz aylarında rahat bir tatil sunuyor.