Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Sapanca Gezi Rehberi

+ 6 Fotoğraf
Aktiviteler
Mekanlar
Gezilecek Yerler
Popüler Oteller

Sapanca Gezi Rehberi

Doğanın tüm saflığıyla görülebileceği, yeşilin tonları arasında huzur bulunabilecek Sapanca, Marmara'nın önemli değerleri arasında yer alıyor. Her sene birçok yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği bölge sahip olduğu doğal güzellikleri ziyaretçilerine sunuyor. Sapanca ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için sizler için hazırladığımız Sapanca gezi rehberi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sapanca Hakkında

Sapanca, yeşilin neredeyse her tonunun görülebileceği, göl etrafında geniş bir canlı yaşam alanı olan ülkemizin önemli bölgeleri arasında yer alıyor. Bu güzelliklere sahip olan Sapanca nerede diye soracak olursanız Sakarya'nın bir ilçesi olduğunu söyleyebiliriz. Kuzeyinde Sapanca Gölü, doğusunda Sakarya merkezi, güneyi ise dağlarla çevrili olarak Sakarya'nın kuzeybatısında bulunuyor.

Sapanca hangi bölgede sorusunun cevabı da Marmara Bölgesi oluyor. 140 km2 yüz ölçümüyle ilçe Sakarya'nın az nüfuslu bölgeleri arasında yer alıyor. Bu durum Sapanca'nın sakin ve huzurlu bir yer olarak kalmasında önemli bir pay sahibi. Sapanca tarihi , yazılı kaynaklara göre M. Ö 1200 yılına dayanıyor.

Frigyalıların ilk olarak kullandığı bölge daha sonra M. S 378 yılında Britanya Krallığı tarafından kullanılıyor. Sapanca yakın tarihte Osmanlı Devleti tarafından Adapazarı'nın merkezi olarak ilan edilmiş. 1957 yılında ise ayrı bir ilçe olarak kayıtlara geçiyor.

Bizans devri Lahit ve Mezar Taşları, Vecihi Kapısı, Rahime Sultan Cami ve Rahime Sultan Tuğrası Sapanca'nın tarihine ışık tutan, günümüze kalmış bazı eserler arasında yer alıyor. Yeşillikler beldesi olarak anılan Sapanca'da özellikle göl çevresinde tesisleşmeler görülüyor. Sahip olduğu doğal güzellikler Sapanca turizm faaliyetlerinin gelişmesinin sağlıyor.

Sapanca ülkemizin önemli turizm hareketliliği yaşayan noktaları arasında yer alıyor. Her sene birçok yerli ve yabancı turist Sapanca'yı ziyaret ediyor. Turizm faaliyetlerinin yanı sıra bölgede tarım alanları da bulunuyor. Sapanca bazı engebeli, dağlık bölgeleriyle beraber verimli topraklara sahip ovalar da bulunduruyor.

Gelişen turizm faaliyetleriyle beraber Sapanca'da geleneksel olarak düzenlenen festivaller bulunuyor. Turistlerin ilgisini çeken Kırkpınar El Sanatları Festivali her sene temmuz ayında düzenleniyor. Bunun yanında daha çok eğlence amacıyla düzenlenen Sapanca Soğucak Yayla Şenlikleri, Uluslararası Halk Oyunları Festivali de her sene Sapanca'da düzenlenen festivaller arasında yer alıyor.

Sapanca Harita ve Yol Tarifi

Sapanca yol tarifi iki farklı seçenekle karşımıza çıkıyor. Bölgeye kara yolu veya demir yolu ile ulaşım sağlamak mümkün. Adapazarı ekspresi ile keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz. Güzel bir deneyim sunabilecek tren yolculuğu tatiline renk katmak isteyenler tarafından tercih edilebilir. Yolculuk sırasında rota üzerindeki birçok doğal güzellik görülüyor.

İstanbul Sapanca arasındaki tren seferi bölgeye oldukça kolay bir ulaşım sağlıyor. Aynı zamanda farklı illerden hava yolu ile İstanbul'a gelip buradan Sapanca'ya gitmek de bir tercih oluyor. Bu noktada otobüsler veya araç kirala yoluyla Sapanca'ya ulaşım sağlanıyor. Sapanca bulunduğu konum itibariyle birçok ilden kara yolu ile kolay ulaşım imkanı sağlıyor.

İstanbul'a yakınlığı da ulaşımı kolaylaştıran etkenler arasında yer alıyor. Sapanca'ya birçok şehirden otobüs hatları bulabilmek mümkün. Özel araçla seyahat edecekler için de keyifli bir yolculuk sonrası Sapanca'ya ulaşabilirsiniz. Sapanca harita konumu üzerinde İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir gibi büyük şehirlerle yakınlığı dolayısıyla özel araç ile seyahat etmeyi olanaklı kılıyor.

Sapanca'ya nasıl gidilir sorusunun cevapları arasından bulunduğunuz bölgeye uygun bir şekilde planınızı yapabilirsiniz.

Sapanca Hava Durumu ve İklimi

Sapanca hava durumu üzerinde Akdeniz iklimi ve Karadeniz iklimi etkileri görülebiliyor. Yazlar Akdeniz İklimi özelliğinde; sıcak ve kurak, kışlar ise Karadeniz iklimi gibi bol yağışlı geçiyor. Bu iki iklim tipi birbirinin etkilerini hafifleterek bölgede kendine has bir hava oluşturuyor. Bölgedeki yaz kuraklığı Karadeniz iklimiyle hafifleyebiliyor.

Yaz dönemlerinde Sapanca'da nem miktarı yüksek olabiliyor. Bölgede kış döneminde yağışlar, genellikle yağmur şeklinde görülüyor. Bölgede kar yağışları da olağan sayılabilir fakat yerde kalma süresi olarak kısa olduğu söylenebilir. Sapanca'da en soğuk ay ocak iken bölgedeki en sıcak aylar ise haziran ve temmuz ayları olduğu söylenebilir.

Sapanca'nın iklim özelliklerine bağlı olarak gür ve yemyeşil ormanları bulunuyor. Yaz dönemlerinde Sapanca hava sıcaklıkları yükseldiğinden ormanlarda ve göl kenarlarında vakit geçirilebiliyor. Bol yağış ve güneş alan Sapanca toprakları ülkemizin en verimli tarım toprakları arasında yer alıyor. Sapanca'da başlıca buğday, arpa, patates, soğan gibi ürünler olmak üzere birçok ürün yetiştiriliyor.

Sapanca'da ayrıca fındık, şeftali, elma, armut gibi farklı ürünler de yetiştirilebiliyor.

Örnek Harita Görseli
Haritada gör

Popüler Oteller

Haftanın Otelleri
Kapadokya
Kıbrıs
Palandöken
Sapanca
Bolu
Kartepe
Antalya
Bodrum
Mardin
Gaziantep

Sapanca Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Sapanca'ya Ne Zaman Gidilir?

Doğal güzellikler yılın her dönemi farklı görüntülere bürünüyor. Bu sebeple Sapanca farklı dönemlerde ziyaret edilebilir. Her mevsim ayrı bir güzelliğin görülebileceği Sapanca'da özellikle bahar döneminde, havalar tam ısınmadan eşsiz manzaralar görebilirsiniz. Yaz sıcağında göl kenarları ve ormanlar keyifle vakit geçirebilmek için kullanılıyor. Sonbahar renkleri sevenler için de bölge bu dönemde eşsiz manzaralara sahip olabiliyor.

Sapanca Neyi Meşhur?

Sapanca haritası incelendiğinde Marmara bölgesinde bulunuyor olması ve Karadeniz'e yakınlığıyla bölgede ortak bir yemek anlayışı görülüyor. İki mutfağın harmanlanması sonucu lezzetli yemekler bulabilmek mümkün. Bölgede birçok farklı ot çeşidi tüketilebiliyor. Melevcen otu ile yapılan yöresel yemek bölgenin önemli bir değeri olarak biliniyor. Sapanca'nın neyi meşhur diye sorulunca ıslama köfte cevabı alınıyor. Özel soslarla hazırlanan ızgara köfteler restoranlarda mutlaka tadına bakılması gereken lezzetler arasında yer alıyor. Sapanca'da ayrıca alabalık yetiştiriciliği de yapılıyor. Somon türü alabalıklar yetiştirilip farklı lezzetlerle misafirlere sunuluyor. Bölgede el yapımı kiremitlerle hazırlanan kiremitte alabalık da meşhur yemekler arasında bulunuyor. Ayrıca Sapanca'da el emeği ile yapılan ürünler oldukça meşhur. El dokuma kilimler ve çömlekler görenlerin ilgisini çeken ürünler olarak biliniyor. Bölgenin ayrıca en meşhur el işçiliği ile üretilen ürünleri arasında yabani söğütten yapılan sepetler yer alıyor. Birçok farklı amaç için uygun kullanım imkanları sunan sepetler, meşakkatli bir üretim süreci sonucu hazır oluyor.

Sapanca'da Nerede Kalınır?

Sapanca , konaklama konusunda misafirlerine birçok fırsat sunuyor. Göl kenarında eşsiz manzaralara sahip oteller veya orman içinde doğayla iç içe dingin bir konaklama seçeneği bulabilmek mümkün. Bu gibi farklı konumlarda her bütçeye uygun konaklama seçenekleri bulunabilir. Her şey dahil lüks ve uygun Sapanca otelleri, farklı konseptlerde butik oteller, villalar, pansiyonlar gibi birçok seçenek arasından bir konaklama seçeneği tercih edilebiliyor.

Sapanca'da Alışveriş Nerede Yapılır?

Sapanca merkezinde alışveriş için irili ufaklı birçok dükkan bulunuyor. Bu dükkanlardan hediyelik eşyalar, el dokuma halı ve kilimler gibi birçok ürün bulabilmek mümkün. Ayrıca bölgede her yıl temmuz ayında düzenlenen festivalde birçok el işçiliği ile üretilen ürün misafirlere sunuluyor. Yöresel bir alışveriş için festivale denk getirilebilecek bir tatil planlayabilirsiniz. Sevdikleriniz ve kendiniz için çok beğeneceğiniz ürünleri alabilirsiniz.

Sapanca'nın Mutlaka Görülmesi Gereken Yerleri Nerelerdir?

Sapanca Gölü, barındırdığı ekoloji, temiz havası doğal güzellikleriyle bölgede gezilecek yerler arasında yer alıyor. Çevresinde bisiklet, yürüyüş gibi aktiviteler yapılabilecek göl, huzurla zaman geçirmek için oldukça uygun. Sapanca'da ayrıca Doğu Roma İmparatorluğundan kalma restore edilmiş bir taş köprü bulunuyor. Sadece yaya kullanımına açık olan bu taş köprü de bölgede ziyaret edilmesi gereken tarihi bir yapı olarak göze çarpıyor.