Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Sakarya Gezi Rehberi
Sakarya Gezi Rehberi - Görsel 1
Sakarya Gezi Rehberi - Görsel 2
3 Fotoğraf
Aktiviteler
Mekanlar
Gezilecek Yerler
Popüler Oteller

Sakarya Gezi Rehberi

Sakarya , ismini içerisinde akan şehri güney-kuzey yönünde ayıran ve Karadeniz'e dökülen nehirden alıyor. Şehir, Anadolu'nun ilk uygarlıklarından olan Hititler zamanından beri yerleşim yeri olarak kullanılıyor. Bugün kendine has kültürü, gelişen sanayisi, sahilleri ve aktiviteleri dolayısıyla sıkça ziyaret edilen Sakarya'yı daha yakından tanımak için Sakarya gezi rehberi yazısını inceleyebilirsiniz.

Sakarya Hakkında

Hititlerle birlikte tarihi oluşmaya başlayan Sakarya'nın bir sonraki hakimi sırasıyla Frigler, Lidyalılar ve Pers imparatorluğu oluyor. Uzun süre Bizans İmparatorluğu'na ev sahipliği yapan şehir o döneme ait olarak Sakarya Nehri üzerine kurulan Beşköprü'yü hala koruyor. Bizans'tan sonra Türk boylarının ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyetinde olan Sakarya, Osmanlı'dan da önemli izler taşıyor.

Bunlardan bir tanesi Sakarya'nın Geyve ilçesinde yine Sakarya Nehri üzerine inşa edilen İkinci Beyazıt Köprüsü olarak biliniyor. Sakarya tarihi, Kurtuluş Savaşı döneminde de gösterilen yüksek direniş başarısıyla önem kazanıyor. Günümüzde ise şehir birçok yönden Türkiye Cumhuriyeti'nin önemli bir parçası halini alıyor.

Uzun yıllarca havzaya adını veren Adapazarı ile anılsa da Adapazarı, bugün Sakarya ilinin merkez ilçesi halinde bulunuyor. Sakarya hangi bölgede diye sorarsanız Marmara Bölgesi'nin Çatalca - Kocaeli bölümünde yer alıyor. Tam olarak Sakarya nerede derseniz şehrin kuzeyinde Karadeniz, batısında Kocaeli ve Bursa, doğusunda Düzce, güneyinde ise Bursa ve Bilecik bulunuyor.

Marmara'nın gelişmiş 5. şehri olarak da anılan Sakarya, yıllar içerisinde ticaretin ve sanayinin artışıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Şehir, ekonomik yapısından sonra Sakarya turizm faaliyetleri ile her yıl ziyaretçilerini artırıyor. İlk uygarlıklardan dahi izler taşıyan şehirde kültür turizminin yanında deniz, akarsu, göl, yayla, termal ve doğa turizmi de gelişmiş durumda izleniyor.

Sakarya'nın 60 km uzunluğundaki Karadeniz kıyısı, incekum plajıyla Türkiye'nin en uzun kumul sistemi olarak biliniyor. Sakarya şehri; yazlık konutlar, oteller ve pansiyonlarla yaz aylarında yoğun ilgiye uğruyor. Barındırdığı kaplıcalarda sağlık turizmine de elverişlilik sağlayan şehir mesire alanları, Sapanca Gölü etrafı ve diğer tabii güzellikleriyle misafirlerini sıkça ağırlıyor.

Şehrin Marmara Bölgesi'nde yer alması da metropol kentlerinden gelen misafirler için ulaşım kolaylığı sağlıyor. Ziyaretlerin bir nedeninin de merkezi yakınlık olduğu söylenebilir. Siz de gezi planınızı oluştururken bu noktaları gözden geçirebilirsiniz.

Sakarya Harita ve Yol Tarifi

Sakarya ili, Marmara Bölgesi'nin kuzey doğusunda kalıyor. Ulaşım açısından kara yolu, demir yolu ve deniz yolunu kolaylıkla kullanabilirsiniz. Bulunduğunuz ilden Sakarya'ya nasıl gidilir diye düşünüyorsanız demir yoluyla İstanbul'dan yüksek hızlı tren kullanarak Sakarya'ya 141 kilometreyi yaklaşık 1 saatte aşarak ulaşabilirsiniz.

İneceğiniz Arifiye durağından Sakarya merkezine belediyenin sağladığı Adaray imkanıyla 15 dakikada ulaşabilirsiniz. Deniz yolu ile ulaşım düşünüyorsanız İzmit Körfezi, Sakarya şehrine 40 kilometre uzaklıkta kalıyor. Kara yolu ile ulaşırken Sakarya yol tarifi ihtiyacı duyarsanız İstanbul'dan ulaşım için Kocaeli - Sapanca rotasını kullanabilirsiniz.

Ankara'dan Sakarya'ya ulaşım için ise Bolu-Düzce rotasını kullanarak 310 kilometrelik yolu yaklaşık 4 saatte bitirebilirsiniz. Rota konusunda detaylı bilgi almak için akıllı cihazlarınızın navigasyon özelliğini Sakarya harita bilgileriyle kullanabilirsiniz. Yine kara yolu ulaşımı için birçok şehirden Sakarya'ya direkt olarak otobüs seferleri yapılıyor. Dilerseniz otobüs yolculuğunu da tercih edebilirsiniz.

Sakarya içerisinde havalimanı bulunmasa da uzak şehirlerden gelecekseniz İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nı kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Sabiha Gökçen Havalimanı, Sakarya'ya 120 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Sakarya Hava Durumu ve İklimi

Sakarya şehri kuzeyden güneye doğru inildikçe farklı iklim özellikleri gösteriyor. Kuzeyde yani Karadeniz kıyılarında Karadeniz iklimi görülürken, güneyde Marmara tipi Akdeniz iklimi özellikleri görülebiliyor. Şehir merkezinin alt kesimlerine doğru yükselen Samanlı Dağları ve Keremali Dağları Karadeniz iklim özelliklerinin güneyde görülmesini engelliyor.

Yeryüzü şekillerinin iklimi oldukça etkilediği bu şehirde güneyde yer alan İznik Gölü yönünden hava kütleleri, Akdeniz hava kütleleri olarak görülüyor. Dağlık alanların kuzeye doğru azalması ve ormanlık alanların artması sebebiyle yıllık yağış oranı güneyden kuzeye doğru artış gösteriyor.

Sakarya hava durumu için en yüksek sıcaklığın temmuz ayında görüldüğü, maksimum sıcaklığın yaklaşık 44 derece olduğu söylenebilir. En düşük sıcaklığın ise ocak ayında 0'ın altında yaklaşık -15 derece olarak görüldüğü biliniyor. Sakarya hava koşulları ve iklimi sebebiyle şehrin kuzeyinde ve güneyinde farklı bitkilerin ve sebzelerin yetiştiği söylenebilir.

Kuzeydeki kıyı kesimlerde fındık yetiştiriciliği yaygınken güney kesimlerde Akdeniz iklimi bitki örtüsü olan makilere rastlayabilirsiniz.

Örnek Harita Görseli
Haritada gör

Popüler Oteller

Haftanın Otelleri
Kapadokya
Kıbrıs
Palandöken
Sapanca
Bolu
Kartepe
Antalya
Bodrum
Mardin
Gaziantep

Sakarya Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Sakarya'nın Neyi Meşhur?

Sakarya neyi meşhur olarak biliniyor derseniz Karadeniz kıyısında hakim olan tüm yemeklerin Sakarya'da da oldukça meşhur olduğu söylenebilir. Hamsili pilav, karalahana dolması, mıhlama ve pazu tavası gibi yiyecekler Sakarya restoranlarında mutlaka yemeniz gereken lezzetler arasında yer alıyor. Bununla birlikte şehre özgü olan Adapazarı böreği ve Adapazarı ıslama köftesini şehrin merkez lokantaları ve kafeleri dahil çoğu yerinde bulabilirsiniz. Tatlı olarak ise Sakarya iline özel olan kabak tatlılarından birini seçerseniz pişman olmayacağınızı bilmelisiniz. Adapazarı, beyaz kestane kabağı yetiştirmek için de oldukça elverişli. Bu kestane kabağını diğer kabaklardan ayıran ise iç kısmının daha lezzetli olması. Genellikle tatlılarda bu kabak türünden kullanıldığı için Sakarya'nın her yerinde kabak tatlısı yemeniz önerilebilir. Bir başka yetişen meşhur doğal tat ise Geyve ayvası oluyor. Sakarya'nın Geyve ilçesinde Türkiye'nin bir numaralı ayvalarını bulabilirsiniz. Kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biri olan ayva sıklıkla Geyve'de yetiştiriliyor. Ek olarak şehirde satılan cevizli lokumlardan da tadıp beğendikten sonra dilediğiniz kadar satın alarak Sakarya'nın meşhur lezzetini evinize götürebilirsiniz.

Sakarya'ya Ne Zaman Gidilir?

Sakarya'ya gezi planı yapıyorsanız tatil amacınız, zamanlamanızı belirleyebilir. Sakarya'nın kuzeyinde kıyı şeridinde denize girme fırsatından yararlanmak istiyorsanız yaz aylarını tercih edebilirsiniz. Bahar ayları ise doğal güzellikleri görmek için ideal zaman olarak görülüyor. Doğa sporu ve doğa turizmi için bahar ayları sıklıkla tercih ediliyor iken Sakarya'da kış mevsimi de kartpostal fotoğrafları tadında geçiyor. Sevdiğiniz mevsim özellikleri ve tatil amacınızı seçerek tatilinizi hemen planlayabilirsiniz.

Sakarya'da Nerede Kalınır?

Sakarya şehri hem üniversite şehri olduğu hem de ticaretin ve sanayinin geliştiği şehirlerden biri olduğu için konaklama imkanları günden güne artış gösteriyor. Konaklama yerleri şehrin merkez ilçesi olan Adapazarı'nda toplanıyor. Sapanca Gölü etrafında da doğal güzellikler içerisinde konaklayabileceğiniz sağlık merkezlerini ve uygun Sakarya otellerini tercih edebilirsiniz. Bunun dışında Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı, Adnan Menderes Caddesi, Ankara Caddesi ve Atatürk Bulvarı üzerinde sıralanmış otel ve pansiyonları inceleyebilirsiniz.

Sakarya'da Alışveriş Nerede Yapılır?

Sakarya haritası üzerinde işaretlenebilecek birçok ilçede alışveriş yapmak isteyenler için farklı seçenekler bulunuyor. Sakarya tarihi ile iç içe anılan Uzun Çarşı'da kuru kahvecileri, tatlıcıları ve tarihi dokuları bulabilirsiniz. Adapazarı ilçesinin popüler alışveriş caddesi olan Çark Caddesi'ne uğrayıp mağazaları gezebilirsiniz. Son zamanlarda yaygınlaşan alışveriş merkezi kültürüne uyum sağlayan Sakarya'nın; Agora Adapazarı Alışveriş Merkezi, Serdivan Alışveriş Merkezi, Ada Alışveriş Merkezi gibi büyük alışveriş merkezleri de bulunuyor. Dilerseniz alışverişlerinize bu noktalarda devam edebilirsiniz.

Sakarya'nın Mutlaka Görülmesi Gereken Yerleri Nerelerdir?

Sakarya nehri üzerine inşa edilen Beşköprü, Sakarya'da mutlaka görmeniz gereken tarihi yapılar arasında bulunuyor. Sapanca Gölü'ne uğrayıp doğal güzellikleri keşfedebilirsiniz. Türkiye'nin ikinci en uzun sahili olan Karasu Plajı ise yine gezilecek yerler arasında bulunuyor. Bunun yanında Acella Yaylası ve Doğançay Şelalesi de görülmeyi hak ediyor. Kültür turizmini de tatilinize eklemek isterseniz şehirdeki müzeleri gezebilirsiniz. Bu müzelerden en önemlisi Sakarya Müzesi olarak biliniyor. 1922 yılında Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi ile konakladığı ev, bugün müze olarak hizmet veriyor.