Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Haritayı Görüntüle
Filtreler

Kategori

Aktivite-Eğlence
Spor Kompleksi
Turistik Yerler

Sapanca Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler:

Sapanca civarında görülmesi gereken 10 yer.

En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
1/5 Kötü
(1 değerlendirme)
Sakarya
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Henüz Puanlanmamış
Sakarya
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Henüz Puanlanmamış
Sakarya
Spor Kompleksi
Çalışma saatleri bilinmiyor
Henüz Puanlanmamış
Sakarya
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Henüz Puanlanmamış
Sakarya
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Henüz Puanlanmamış
Sakarya
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
5/5 Mükemmel
(5 değerlendirme)
Sakarya
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
5/5 Mükemmel
(5 değerlendirme)
Sakarya
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Henüz Puanlanmamış
Sakarya
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
5/5 Mükemmel
(5 değerlendirme)
Sakarya

Sapanca Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Sapanca Rüstempaşa Camii: Sakarya’nın Sapanca bölgesi tarihi ve doğal güzelliklere sahip bir mekan olarak karşımıza çıkıyor. İstanbul, gibi büyük şehirlere olan yakınlığı ile de yaz kış pek çok turist tarafından ziyaret edilen bir belde olan Sapanca tarihi mekanlar açısından da zengin bir seçenek listesi sunuyor misafirlerine. Sapanca Rüstempaşa Camii, Sapanca gezilecek yerler arasında tarihi bir değere sahip olarak karşımıza çıkan mekanlardan bir tanesi. 1550’li yıllarda Mimar Sinan tarafından inşa edilen bu caminin ismi ise padişah Kanuni Sultan Süleyman’ın sadrazamlarından bir tanesi olan Rüstem Paşa’dan geliyor.

Rüstempaşa Camii, aslında Rüstem Paşa adına inşa edilen ve içerisinde imaret, kervansaray ve de hamamın da bulunduğu külliyenin bir parçası fakat diğer eserler günümüze kadar ulaşamıyor. Zaman içerisinde de değişikliğe uğrayan Rüstempaşa Camii, Rumi takvime göre 1146 senesinde tekrar inşa ediliyor. Mimar Sinan’ın önemli eserleri arasında bulunan bu camiyi, Sapanca gezilecek mekanlar listeniz içerisine almanızı öneriyoruz.

Sapanca Vecihi Kapısı: Sapanca turistik mekanlar listesi içerisinde karşımıza çıkan bir diğer lokasyon ise Vecihi Kapısı oluyor. Yapım tarihi hakkında kaynaklardan net bir bilgiye ulaşamadığımız Sapanca Vecihi Kapısı’nın ünlü mimarımız Mimar Sinan tarafından yaptırıldığı düşünülüyor. Bununla birlikte Vecihi Kapısı’nın bulunduğu yerden de İpek Yolu’nun geçtiği söyleniyor. İnşa edildiği tarihten günümüze kadar zaman içerisinde çeşitli onarımlardan geçen kapı, yolu Sapanca’ya düşen yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettikleri yerler arasında bulunuyor.

Sapanca İstanbuldere: Sapanca doğal güzellikleri arasında da pek çok farklı mekan yer alıyor. Bölgeyi ziyaret eden misafirlerin uğradıkları yerler arasında Sapanca İstanbuldere de bulunuyor. Bir köy olarak karşımıza çıkan İstanbuldere, yemyeşil doğası ve ferah havası ile şehir hayatından kaçarak ufak bir hafta sonu dinlencesi yapmak isteyen misafirler tarafından sık sık tercih ediliyor. Doğa ile iç içe huzurlu yürüyüşler yapmak istiyorsanız siz de İstanbuldere’yi Sapanca gezilecek yerler rotanız içerisine ekleyebilirsiniz. İstanbuldere ziyaretiniz esnasında dere kenarına kurulmuş olan tesislerde dinlenerek taze köy ürünleri eşliğinde keyifli ve leziz öğün molaları da verebilirsiniz. 

Hasan Fehmi Paşa Camii: Sapanca’nın Mahmudiye köyü içerisinde yer alan Hasan Fehmi Paşa Camii, 1885 senesinde Hasan Fehmi Paşa tarafından inşa ettiriliyor. Giriş kapısının üzerinde bulunan kitabade bulunan ayet ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Bu tarihi Hasan Fehmi Paşa Camii, aynı zamanda estetik bir mimariye de sahip değerli bir mekan. Yapıldığı dönemin sahip olduğu estetik anlayışı caminin süslemelerinde, merdiven ve demir işçiliklerinde gözlemlemek mümkün bir şekilde karşımıza çıkıyor. Osmanlı Devleti’nin batılılaşma etkisindeki mimarisi hakkında bir fikir sahibi olmamıza yardımcı olan bu camiyi, Sapanca tarihi mekanlar listeniz içerisine ekleyerek ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Kırkpınar Botanik Park: Sapanca doğal güzellikleri listesi içerisinde dikkat çeken mekanlardan bir tanesi de Kırkpınar Botanik Park olarak karşımıza çıkıyor. Sapanca’nın Kırkpınar köyü, sahip olduğu doğa ile bölgedeki doğal alanlar içerisinde önemli bir yere sahip. Bu köyün, 17. yüzyıl içerisinde Kafkasya’dan göçen bir aile tarafından kurulduğunu ve de bölgede çok sayıda bulunan pınarlar dolayısı ile bu ismi aldığını da biliyoruz. Günümüze dek korunmuş doğal güzellikleri ile karşımıza çıkan bu bölgeye kurulan botanik park ise, Kırkpınar’da bulunan ender bitki türlerini gözlemlemek isteyen ve yeşillikler içerisinde nefis saatler geçirmek isteyen turistlerin en çok ziyaret ettikleri mekanlar arasında bulunuyor. Sapanca turistik mekanlar içerisinde de bulunan Kırkpınar Botanik Park’ı ziyaret rotanız arasına ekleyerek keyifli bir doğa yürüyüşüne katılabilir, park dahilinde bulunan kafe ve restoranlardaki leziz menüler eşliğinde kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı: Sapanca’ya yaklaşık 4 kilometrelik bir uzaklıkta bulunan Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı, hem şehir içinden halkın hem de pek çok turistin doğa ile baş başa kalmak için tercih ettiği bir mekan olarak karşımıza çıkıyor. Buraya gerçekleştireceğiniz ziyaret esnasında katılabileceğiniz çeşitli etkinlikler de bulunuyor. Bisiklet kiralama, binicilik, atv turları gibi etkinliklerin yanı sıra aileniz ve sevdiklerinizle doğa yürüyüşleri ve de piknikler yapabilirsiniz. Bununla birlikte Sapanca gezilecek yerler listesi içerisinde yer alan bu bölgede konaklamak için tercih edebileceğiniz bungalov evler de bulunuyor. 

Camii Cedid: Sapanca içerisinde bulunan Cami-i Cedid, 1899 senesinde inşa ettiriliyor. Geç Osmanlı Dönemi eserleri arasında bulunan bu cami dikdörtgen bir plana sahip olarak karşımıza çıkıyor. Kitabesi ise çeşmesinin üzerinde bulunuyor. Sapanca tarihi mekanlar listesi arasında bulunan bu camiyi sizler de gezi rotanız içerisine ekleyebilirsiniz.

Seyifler Kalesi: Yarım daire şeklindeki iki burcunun günümüzde de ayakta bulunduğu Seyifler Kalesi de Sapanca gezilecek mekanlar listesi içerisinde yer alıyor. Yapım tarihi hakkında net bilgilere ulaşamadığımız bu kalenin, 12. ya da 13. yüzyıllar içerisinde Bizans tarafından inşa ettirildiği düşünülüyor. Bu kale, Osmanlı Devleti için de Sakarya Nehri kuzeyindeki bölgelerin fethi için önemli bir alan olarak görülüyor. Seyifler Kalesi ile birlikte Harmantepe Kalesi’nin fethi için dönem devlet adamlarından olan Akça Koca tarafından Orhan Bey’e teklif yapılıyor. Bu kalelerin fethi ile de Osmanlı, bölgedeki sahillerden Kocaeli’ne uzanan kıyılara dek önemli bir askeri güç elde etmiş oluyor. Seyifler köyü girişinde bulunan bu kaleyi, Sapanca tarihi mekanlar listeniz içerisine eklemenizi öneriyoruz.

Sapanca Çiğdem Yaylası: Sapanca’ya yaklaşık 20 kilometrelik bir uzaklıkta bulunan Sapanca Çiğdem Yaylası, turizm ve seyahat sektörü ile ilgilenen çeşitli meslek gruplarının yer aldığı bir jüri tarafından ülkemizin en güzel 10 yaylasından birisi olarak seçiliyor. Yaylaya ismini veren ise, özellikle sonbahar ve ilkbahar aylarında açarak görenleri büyüleyen çiğdemler. Bu dönemlerde Çiğdem Yaylası, enfes bir görüntüye sahip olsa da yılın her döneminde bölgeye turist ve yerli halk akın ediyor. Sapanca gezilecek yerler listesinin bu doğal güzelliklere sahip mekanını ziyaret etmeniz halinde trekking ve yürüyüş aktivitelerini gerçekleştirebilir, eğer denk gelirseniz bölgede düzenlenen şenliklere katılarak eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. 

Sahip olduğu tüm bu doğal güzellikleri ve tarihi mekanları ile Sakarya, yılın her mevsiminde ziyaretçilerine ayrı bir güzellik sunuyor. Bölgeyi özellikle kış aylarında ziyaret ederseniz Sapanca Gölü kenarında karlar içerisinde keyifli yürüyüşler yapabilir, şömine başında sevdiklerinizle hoş vaktiler geçirebilirsiniz. İlkbahar ve yaz aylarında Sapanca doğal güzellikleri arasında bulunan yaylalar, dereler ve botanik parkları ziyaret ederek doğanın uykusundan uyanırkenki güzelliğine eşlik edebilirsiniz. Bu bağlamda yılın hangi dönemi olursa olsun kendinize bir Sapanca gezilecek yerler listesi oluşturmak istiyorsanız, sizler için hazırladığımız bu gezi rehberinden yararlanabilirsiniz. Sapanca’nın bağlı bulunduğu Sakarya ili de, Sapanca kadar doğal güzellikler ve tarihi mekanlara sahip bir şehir olarak karşımıza çıkıyor. Sitemizde bulunan Sapanca gezilecek yerler listesine de bir göz atmanızı öneriyoruz.

Sapanca ziyaretiniz esnasında karşınıza çıkabilecek konaklama seçeneklerini görüntülemek için ise yine sitemizde bulunan Sapanca otelleri ve pansiyonları sayfasından faydalanabilirsiniz. Seçtiğiniz otele ait tüm özellikleri görüntüleyerek fiyat bilgilerine ulaşabilir, Sapanca tatiliniz için rezervasyonunuzu şimdiden planlayabilirsiniz. Sizlere keyifli bir Sapanca tatili diliyoruz.